Poniedziałek, 5.12.2022, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

1,4 mld zł z rządowego programu dla województwa warmińsko-mazurskiego. Ile z tego trafi do Elbląga?

31.05.2022, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
1,4 mld zł z rządowego programu dla województwa warmińsko-mazurskiego. Ile z tego trafi do Elbląga?
Fot. NJ

Województwo warmińsko-mazurskie otrzyma blisko 1,4 mld zł na realizację 215 zadań - wojewoda Artur Chojecki poinformował o rozstrzygnięciu drugiej edycji rządowego programu "Polski Ład". 65 mln zł z tej puli trafi do Elbląga na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. 

 

 

Rewitalizacja kąpieliska miejskiego w Elblągu to największa inwestycja w tej części województwa. W kontekście budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i wzrostu atrakcyjności turystycznej Elbląga może mieć bardzo duże znaczenie. W dzieciństwie sam korzystałem z tego obiektu i choć pewnie już wtedy wymagał on remontu, to był dumą naszego miasta. Podkreślaliśmy, że to jest największy tego typu obiekt w Europie. Dziś ma szansę na nowe życie

 

- mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski dziś, 31 maja, podczas konferencji prasowej w Elblągu. 

 

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - między jednostki samorządu terytorialnego w całej Polsce rozdysponowano 30 mld zł. Dziś, 31 maja, o szczegółach "Polskiego Ładu" dotyczących województwa warmińsko-mazurskiego mówił wojewoda Artur Chojecki, który na konferencji w Elblągu pojawił się w towarzystwie parlamentarzystów PiS. 

 

 

Kwota dla województwa warmińsko-mazurskiego wzrosła. W pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych rozdysponowaliśmy nieco ponad 1 mld zł. W tej edycji mamy blisko 1,4 mld zł. Dzięki temu uda się zrealizować 215 inwestycji w samorządach lokalnych. Wśród nich największą liczbę stanowią inwestycje drogowe (46 proc. wszystkich inwestycji). To wskazuje, że w dalszym ciągu stanowią one największą bolączkę i największe oczekiwanie samorządówców

 

- wyliczał Artur Chojecki. 

 

Dużą grupę stanowią również inwestycje w obszarze kultury, oświaty, sportowe, turystyczne, w tej edycji "Polskiego Ładu" zostanie ich zrealizowanych 59 (27 proc. wszystkich inwestycji) oraz inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. - Pozostałe projekty są związane z ochroną zdrowia, ekologią. Tutaj chciałbym wskazać na inwestycję planowaną w Olsztynie, chodzi o budowę nowego budynku na potrzeby Centrum Urazowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, to rzecz, która będzie oddziaływała na poprawę opieki zdrowotnej w całym woejwództwie - podkreślał wojewoda. 

 

Przypomnijmy. Elbląg składał do "Polskiego Ładu" wnioski o dofinansowanie na trzy inwestycje (oprócz kąpieliska, również na zakup nowych tramwajów i pierwszy etap modernizacji stadionu przy ul. Krakusa). Ostatecznie otrzyma dofinansowanie do najkosztowniejszego zadania z tej grupy. Blisko 65 mln zł z rządowego funduszu powinno pokryć 90 proc. wartości rewitalizacji kąpieliska miejskiego.   

 

Takich pieniędzy jeszcze warmińsko-mazurskie nie otrzymało, a to nie koniec. Stało się coś dobrego. Z czasu łatania dziur, szybkich inwestycji, przechodzimy do inwestycji rekreacyjno-wypoczynkowych, do normalności. Największy basen odkryty w Europie, znany z pocztówek, zdjęć, przez lata był marzeniem niektórych elblążan. Teraz jest jego realizację. Mam nadzieję, że samorząd wykorzysta te środki odpowiednio i miejsce to stanie się miejscem wypoczynku nie tylko m mieszkańców Elbląga, ale napływających coraz liczniej turystów

 

- podkreślał Leonard Krasulski, poseł PiS.

 

Do drugiej edycji "Polskiego Ładu" zakwalifikowały się również inwestycje planowane w okolicznych gminach. Przykładowo, powiat elbląski otrzyma 14 mln zł na termomodernizację wraz z rozbudową i przebudową budynków Zespołu Szkół w Pasłęku, a gmina Młynary 6 mln zł na przebudowę siedziby Ośrodka Kultury oraz obiektów Stadionu Miejskiego w Młynarach wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej. Pełną listę wniosków z województwa warmińsko-mazurskiego, które uzyskały dofinansowanie znajdziemy TUTAJ.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ pytania
  Wtorek, 31.05

  Basen , ale kaki? Taki jak miał Adolf czy wg projektu Witolda? Może szpitalny, jak u Eli? Jeżeli dostanie te pieniądze UM w Elblągu do samodzielnego zarządzania nimi, to znajdziemy je w basenie, ale szpitalnym. Tutaj ścisły nadzór powinien sprawować wojewoda.

 2. 2
  +6
  ~ Kokospoko
  Wtorek, 31.05

  Lonia z wykształceniem niepełnym podstawowym. Suuuuper poseł. ;)

 3. 3
  --2
  ~ Dla czego ?
  Wtorek, 31.05

  Dla czego pan na motorku tak usilnie lobbuje przepchnięcie projektu basenu w postaci kilku sadzawek ? Jest w info.elbkwg odważny pismaki , który to prześledzi , czy się boi ? Podejrzane to jest. Ludzie nie chcą, s on wciska na siłę ten bubel.

 4. 4
  +8
  ~ Tylko prawda
  Wtorek, 31.05

  Krasulski nie ośmieszaj się. Nic nie zrobiłeś dla Elbląga. Tylko podpinasz się pod jakieś "łaski bez" rozdawnictwo podatników pieniądze. Powiedz prawdę, jakie masz wykształcenie i czy rąbnąłeś "coś" z wojska i przez to zostałeś zdegradowany?

 5. 5
  --9
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 31.05

  Jestem ciekaw czy teraz Wrobel pochwali rząd, czyli swoją urojoną opozycję? :) Przecież niedawno narzekał, że "PS się mści i nie daje kasy", wiec teraz powinien być konsekwentny i chwalić?

 6. 6
  +4
  ~ oczy
  Wtorek, 31.05

  oj pomorski ,pomorski.pis najpierw zabiera,i to dużo więcej niż później daje.naiwny ten kto myśli inaczej.

 7. 7
  +8
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 31.05

  Dobra wiadomość, trzeba dobrze wykorzystać środki...

 8. 8
  --3
  ~ jacek
  Wtorek, 31.05

  Nic, albo prawie nic Olsztyn wszysrtko zgarnie Przykład, megalomański projekt nowego dworca Za te pieniądze można zrewitalizować setki km torów

 9. 9
  --2
  ~ zez
  Wtorek, 31.05

  na zdjęciu dwoje emerytów i wojewoda.

 10. 10
  --12
  ~ celina
  Wtorek, 31.05

  Elblągowi potrzebne są nowe miejsca pracy dla ludzi po studiach ,a nie basen za 65 mln .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2794749736786