Piątek, 1.07.2022, Imieniny: Halina, Marian, Klarysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Sala koncertowa została nazwana imieniem Henryka Słoniny

19.05.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Sala koncertowa została nazwana imieniem Henryka Słoniny

Sala koncertowa w Ratuszu Staromiejskim została nazwana imieniem Henryka Słoniny. Władze miasta chcą upamiętnić zmarłego dwa lata temu samorządowca, prezydenta Elbląga w latach 1998-2010. 

 

Zarządzeniem prezydenta Elbląga sala koncertowa, znajdująca się w Ratuszu Staromiejskim, otrzymała imię Henryka Słoniny. Informacja w tej sprawie pojawiła się dziś (19 maja) na stronie BIP Urzędu Miejskiego. 

 

Henryk Słonina to osoba, która miała największy wpływ na to, jak obecnie wygląda Elbląg. To wybitny samorządowiec, prezydent Miasta przez trzy kolejne kadencje. Jego wizja rozwoju, konsekwencja w działaniu i umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych sprawiły, że nasze miasto stało się miejscem przyjaznym do życia i do prowadzenia biznesu. (...) Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe instytucje i ważne obiekty, w tym halę sportowo-widowiskową, trasę Unii Europejskiej, Ratusz Staromiejski, Elbląski Park Technologiczny, nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów i hospicjum elbląskie. To wielkie dzieło, które pozostawił dla kolejnych pokoleń

- tak decyzję nadania sali koncertowej imienia zmarłego prezydenta uzasadnia Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki UM w Elblągu. 

 

Przypomnijmy. Henryk Słonin był samorządowcem, a w latach 1998-2010 pełnił funkcję prezydenta Elbląga. Urodził się 25 marca 1939 r. w Kamieniu. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Pedagogicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Przez około 20 lat pracował w szkolnictwie, dochodząc do stanowiska zastępcy kuratora województwa elbląskiego. W latach 1982–1990 i ponownie w okresie 1994–1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Elbląga.

W 1998 został wybrany przez radę miejską na urząd prezydenta miasta, stanowisko to pełnił przez następne trzy kadencje, do roku 2010. Był działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W 2010 zasiadał w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003). Zmarł, po długiej chorobie, 1 marca 2020 roku i spoczął na cmentarzu w Stegnie. 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ upamiętnić
  Czwartek, 19.05

  Jestem całkowicie "za". bo Pan Henryk był solidnym muzykiem i nieźle trąbił. Prezydenci z jego grupy (szkoły) też cechują się niezłym słuchem muzycznym, a Wróblewski też nieźle trąbi. może nazwijmy salę uniwersalnie "imienia instrumentów dętych z ratusza". Może dołączył by śp. biskup Śliwiński. Kiedyś , to były orkiestry dęte.

 2. 2
  +9
  ~ renia
  Czwartek, 19.05

  NIE PRZESADZAJCIE SAM TEGO NIE DOKONAŁ A I UWAGI I KRYTYKI NIE BRAKOWAŁO JAK BYŁ PREZYDENTEM TERAZ TO BYŚCIE W RAMKI WZIĘLI I SAME POCHWAŁY ALE OBŁUDA I FAUSZ

 3. 3
  +12
  ~ jajNosik
  Czwartek, 19.05

  Był taki człowiek Czesław Kujawski, założyciel i długoletni szef ZPiT Ziemia Elbląska, swego czasu ten zespół przez długie lata reprezentował nasze miasto na scenach europejskich miast, zespół wychował całe pokolenia, a ludzi którzy "otarli się" o ZE albo Młody Elbląg była cała masa. Jakoś nikt ze "światłych" tego miasta nie pomyśli, żeby nadać jakiejś ulicy imię ŚP. Czasława. A tu sala koncertowa prezydenta....rozumiem, pamięć itd...proszę mi przypomnieć dokonania ŚP Henryka, poza droga na Modrzewinę oczywiście.

 4. 4
  +6
  ~ czy co ?
  Czwartek, 19.05

  Jakiś żart ?

 5. 5
  +6
  ~ Allli
  Czwartek, 19.05

  Był prezydentem i łaski nie robił.Kto miał to robic ,sklepowa z Dąbka? A czy wybitnym był,hmm. Elblag jest jaki jest to jego zasługa.

 6. 6
  +7
  ~ jaja
  Czwartek, 19.05

  zamienił wojewódzkie miasto w podrzędne piździszewo też nie zasłłługi

 7. 7
  +3
  ~ swojaki
  Czwartek, 19.05

  Oczywiście Kujawski, Stolarski, ..., byli do roboty, ale pierwszeństwo na piedestałach w Elblągu mają Ukraińcy, niezależnie od profesji.

 8. 8
  +2
  ~ Wrobel
  Czwartek, 19.05

  A co on miał wspólnego ze śpiewem?.

 9. 9
  +3
  ~ Chybiony czas
  Czwartek, 19.05

  Myślę, ze umarlych nalezy zostawić w spokoju i nie komentować! To, ze ktoś wpadł na ten pomysl to jedno , ale w dobie niezadowolenia nalezalo nie drażnić społeczeństwa i dość juz dłubania wstecz! Zabraklo wyczucia chwili

 10. 10
  +3
  ~ obserwator
  Piątek, 20.05

  każdy coś za uszami ma,ale jakby nie patrzeć śp.Henryk Słonina był najlepszym prezydentem Elbląga i jakaś forma upamiętnienia jest jak najbardziej na miejscu.Wilk nic dobrego dla miasta nie zrobił a most nad przekopem ma,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2117280960083