Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rondo Kaliningrad zniknie z Elbląga? Mieszkańcy zasłaniają nazwę, "Solidarność" apeluje do władz

28.02.2022, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rondo Kaliningrad zniknie z Elbląga? Mieszkańcy zasłaniają nazwę, "Solidarność" apeluje do władz
Fot.RB

Ktoś zasłonił czarną folią napis "Kaliningrad", znajdujący się na rondzie przy al. Grunwaldzkiej. Mieszkańcy jasno dają do zrozumienia, że nie chcą tej nazwy w przestrzeni Elbląga. Dziś dołączyli do nich związkowcy. NSZZ "Solidarność" zaapelowała do władz o usunięcie z miasta symboli totalitarnych.

 Dramatyczne wydarzenia dziejące się na Ukrainie są najlepszym dowodem na to, że z totalitarną przeszłością należy rozliczyć się raz na zawsze. To czas na to by symbole totalitarne zniknęły wreszcie z naszego miasta - podkreślają przedstawiciele "Solidarności".

Związkowcy wskazują dwa. Pierwszym jest rondo Kaliningrad, drugim pomnik znajdujący się na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

 

 

Nie jesteśmy barbarzyńcami, którzy uważają, że należy dewastować cmentarze. Nie może jednak być tak, że w takich miejscach propagowane są symbole totalitarne. A symbolem totalitarnym jest sierp i młot. Widzimy, że władze Elbląga bardzo wolno działają w tej materii, więc wraz z kolegą dokonaliśmy symbolicznego zdjęcia sierpa i młota z tej tablicy. Tego znaku już tam nie ma. Mam nadzieję, że on tam nie zawiśnie, bo będzie to hańba dla tego, kto go tam powiesi. Wciąż jest jednak tablica, gdzie jest mowa o bohaterskich żołnierzach Armii Czerwonej. Apelujemy o to, aby w trybie natychmiastowym dokonano zmian na tym cmentarzu. Nie chodzi o naruszenie spokoju tych, którzy tam spoczywają, którzy sami byli niejednokrotnie ofiarami tego totalitarnego systemu. Wstydem jest, że pomnik postawiony w 1945 roku, w czasie najgłębszego stalinizmu, wciąż jest najwyższym pomnikiem w Elblągu, że widnieje na nim gwiazda czerwona, koszmar setek tysięcy Polaków. Apelujemy o zdjęcie tablicy, pomnika

 

- mówił Mateusz Kosiński elblążanin, dziennikarz "Tygodnika Solidarność" podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek (28 lutego) przy rondzie Kaliningrad.Rondo Kaliningrad od lat budzi wątpliwości wielu elblążan. Część mieszkańców od dawna domagała się usunięcia nazwy powiązanej z postacią Michaiła Kalinina, współodpowiedzialnego za wiele masowych zbrodni komunistycznych. Władze miasta tłumaczyły, że to jedynie nazwa miasta partnerskiego Elbląga. Tak było do tej pory. Jednak teraz może się to zmienić. Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że obok niektórych nazw i symboli trudno przejść obojętnym. Kilka dni temu ktoś zasłonił czarną folią, znajdujący się na rondzie, napis "Kaliningrad". Związkowcy chcą, aby w ogóle on stamtąd zniknął.


 

Michaił Kalinin, to człowiek, który podpisał się pod listą katyńską, która była rozkazem i wskazywała, kogo należy eksterminować z elit narodu polskiego. Ten człowiek ma na rękach krew tysięcy ludzi. To jest wstyd, że naród rosyjski nie odrobił lekcji, nie zerwał z tym totalitaryzmem, że ten człowiek jest patronem takie wspaniałego miasta, jakim był Królewiec. Wstydem jest to, że w imię partykularnych interesów z narodem rosyjskim, robiliśmy wszystko, aby z Kaliningradem współpracować, czego symbolem jest to rondo. Teraz w obliczu wojny na Ukrainie to jest ten czas, że apeluję, aby to rondo zniknęło. Widzimy, że nazwa jest zasłaniana przez bohaterskich mieszkańców okolic. Służby to zdejmują. Uważam, że to rada Miasta powinna to zasłonić i w trybie natychmiastowym zagłosować nad zmianą tej nazwy

 

- podkreślał Mateusz Kosiński.- Nie wyobrażam sobie, aby z powrotem na pomniku przy a. Agrykola ponownie pojawił się sierp i młot. Równie dobrze tam, gdzie leżą żołnierze niemieccy powinna być swastyką. Jeśli chodzi o rondo Kaliningrad to już dawno była inicjatywa mieszkańców, aby zmienić tę nazwę. Dziś, po tych wszystkich zdarzeniach, którymi jesteśmy świadkami, zdecydowanie popieramy likwidację ronda Kaliningrad i zatrzymanie współpracy z Federację Rosyjską - dodał Grzegorz Adamowicz, przewodniczący regionu elbląskiego NSZZ "Solidarność".

Elbląska "Solidarność" apeluje do samorządu o usunięcie symboli totalitarnych z przestrzeni miasta, a także o zerwanie współpracy "nie tylko z miastami partnerskimi, ale ze wszystkimi rosyjskimi podmiotami: organizacjami, firmami i samorządami".

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Aragorn
  Poniedziałek, 28.02

  Nie dla Rosji Putina i Białorusi Łukaszenki .Wroga spokoju na świecie

 2. 2
  +3
  ~ Kat
  Poniedziałek, 28.02

  Skoro Białorusini na kolanach słuchają Łukaszenki to są tak samo jak on o jego pan Putin odpowiedzialni

 3. 3
  +1
  ~ rambo11
  Poniedziałek, 28.02

  Za dwa lata Rosjanie i Ukraińcy będą sobie jedli z ręki tylko jak zwykle oszołomy i pieniacze chcą zabłysnąć- zbieranina nieudaczników chcecie im pomóc to dyla na Ukrainę a nie chowacie się za babskimi spódnicami--- ktoś kiedyś powiedział nie zadzieraj koszuli jak cie nie pier...ą mierni bohaterowie walczący o niepodległość Ukrainy

 4. 4
  --12
  ~ UPR
  Poniedziałek, 28.02

  Brawo ! Proszę władzę miasta Elbląga nie tylko o zdjęcie tablicy i pomnika , ale zlikwidowania tego cmentarza hańby ( armii radzieckiej ) . Była to taka sama wataha zbrodniarzy , jak ta która morduje dziś dzieci , kobiety i bohaterskich obrońców Ukrainy . Nie bójmy się komunistycznych zbrodniarzy !! Zróbmy to !!!

 5. 5
  +9
  ~ katolik nie tyka
  Poniedziałek, 28.02

  Fatalnie się dzieje, że zamiast organizowania pomocy dla rodaków , każdy "działacz", czyli krzykacz, zbija swój polityczny interes na tragedii sąsiadów. Co ma związek zawodowy do głoszonych postulatów? Koryto. RM potrafi się szybko zebrać o ile Wróblewski tego chce. Zmiany nazw obiektów miejskich to domena RM. Już Wróblewski z Czyżykiem ogłosili co zrobią z tym co sami ustanawiali w przeszłości, tylko zapomnieli o RM. Nawet sukcesy armii ukraińskiej nie usprawiedliwiają implamentacji metod stepowych do Prus Wschodnich. Co do cmentarza i pomnika żołnierzy sowieckich, to radzę najpierw "działaczom" wyjazd w świat by zobaczyć jak ludzie szanują poległego z jednej i drugiej strony - Włochy, tam na Monte Cassino zobaczcie. W Belgii cmentarze od czasów Napoleona po alianckie i poległych z SS.

 6. 6
  +6
  ~ katolik nie tyka
  Poniedziałek, 28.02

  W Hiszpanii w pięknej dolinie leżą frankiści i ich ofiary. na tym polega pojednanie. Trudno dzisiaj wobec tego co emocjonalnie przeżywamy mówić , że na terenach zajętych przez ludność ukraińską po "47 trwa po dziś dzień metoda wyburzania - opuszczonych domostw, poniemieckich budynków (Elbląg), nawet cmentarzy starych niemieckich i tych posowieckich. Kultura i religia którą solidarnościowcy dak demonstrują u boku biskupa każą szanować szczątki zmarłych a poległych szczególnie. Dzisiaj sowietów, jutro Lachów tak jak na Wołyniu. wniosek o akcesję do UE nie zbuduje człowieka cywilizowanego gotowego do wchłaniania kultury zachodu. Weźcie buldożery i raz zakończcie problem poległych "wrogów".Pokażcie światu gdzie macie wiarę, religię , kulturę. Macie wychowanie babci Sycza. Pieniacza nienawiść.

 7. 7
  +9
  ~ sprawdźcie
  Poniedziałek, 28.02

  Zmian nie dokonuje się pod wpływem chwili, euforii. Mieliście ponad 80 lat na rozprawę z sowietami i nie zrobiliście nic. Teraz , na łatwej fali emocji chcecie tam orać. Zróbcie to i może kiedyś wasze mogiły ktoś przeorze. Co do rond - 30 lat apeli do RM i władz miasta o nie nadawanie żadnym obiektom miejskim nazw politycznych nie dotarło do ich rozsądku - nadają , burzą, zmieniają. Nazwy rond , wszystkich, należy natychmiast zmienić na neutralne - przyrodnicze, bajkowe. Rondo konia, krowy, osła, ... . Wyglądacie jak komuna w czasach walki z "warchołami" gdy ukazujecie swoją aktywność i "siłę". Sprawdźcie kto nadawał nazwę Kaliningrad i kto za nią głosował. Zdziwicie się , że najgłośniej wrzeszczy by ją usunąć. "Gdy wieje wiatr historii rosną skrzydła ptakom i trzęsą się portki pętakom".

 8. 8
  +11
  ~ Black
  Poniedziałek, 28.02

  Mam pytanie, gdzie było tych trzech oburzonych symbolami totalitarnymi, gdy trzeba było dokonać denazyfikacje ronda Tarnopol, gdzie gloryfikuje się banderowskich zbrodniarzy wojennych, kolaborantów Adolfa Hitlera, zwyrodniałym morderców Polaków. Czy wtedy ten symbol totalitaryzmu im nie przeszkadzał, bo milczeli wtedy jak groby pobielane. A apropo cmentarza zolnierzy radzieckich, to zanim najdzie was pajac ochota do jego dekomunizację, palanty chyba nawet nie wiedzą na skutek pustki hulajacej w ich głową, że takie miejsachronia umowy wzajemne i prawo międzynarodowe, więc zanim matołki przyjdzie wam wsadzać łapy, tam gdzie nie trzeba, to pomyślcie najpierw dwa razy, o ile jesteście do takiego wysiłku zdolni, że Rosjanie w ramach wzajemnych retorsji mogą w ramach prowadzonej przez siebie denazyfikacje, zrobić to samo z cmentarzem zolnierzy WP w Katyniu. I co wtedy głąby zrobicie?

 9. 9
  +4
  ~ 100% elblążanin
  Poniedziałek, 28.02

  Dzisiaj trzeba pomagać Ukrainie !!! Na to jeszcze przyjdzie czas.....

 10. 10
  +8
  ~ Poszli ...
  Poniedziałek, 28.02

  Czekam kiedy zniknie PIS i wszystko po nim

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.115581035614