Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prawie 38 proc. Polaków uważa, że straciło na Polskim Ładzie

13.02.2022, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prawie 38 proc. Polaków uważa, że straciło na Polskim Ładzie
Fot. unsplash.com/@emkal

Prawie 38 proc. Polaków uważa, że straciło na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie - wynika z sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przez United Surveys. 42,7 proc. uważa, że ich sytuacja nie uległa zmianie, a niespełna co piąty z respondentów jest zdania, że zyskał na zmianach podatkowych.

 

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu, zakładająca m.in. podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie zlikwidowano możliwość odliczania od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli dla osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych, które po 1 stycznia otrzymały niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Chodzi m.in. o objęcie ulgą dla klasy średniej kolejnych grup podatników. Wczoraj wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że trwają prace nad zmianami w Polskim Ładzie. "Testujemy różne warianty" - napisał na Twitterze. Zapowiedział, że zmiany będą "skonsultowane i zrozumiałe", będą na korzyść podatnika.W poniedziałek do dymisji - w związku z Polskim Ładem - podał się minister Finansów Tadeusz KościńskiJest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - oświadczyła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. 

 

Polacy stracili czy zyskali na Polskim Ładzie? Sondaż

 

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przez United Surveys, zaledwie 19,6 proc. Polaków uważa, że zyskało na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie: 7 proc. wybrało odpowiedź: "zdecydowanie skorzystałem", a 12,6 proc. - "raczej skorzystałem".

 

Najwięcej respondentów - 42,7 proc. - wybrało odpowiedź: "moja sytuacja się nie zmieniła".

 

37,7 proc. uczestników badania uważa natomiast, że stracili na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie - 26,6 proc. odpowiedziało "raczej straciłem", a 11,1 proc. - "zdecydowanie straciłem".

 

Jak było w ubiegłym miesiącu? Polacy mieli większe oczekiwania wobec Polskiego Ładu

 

Podobny sondaż został przeprowadzony na początku stycznia. Wtedy - jeszcze zanim większosć pracowników otrzymała swoje wynagrodzenia po zmianach podatkowych - respondenci byli pytani, czy ich zdaniem na podatkowych zmianach związanych z Polskim Ładem skorzystają, czy stracą.

 

Wtedy 27,9 proc. uważało, że skorzysta na zmianach podatkowych (odpowiedź "zdecydowanie skorzysta" wybrało 3,9 proc., a "raczej skorzysta" - 24 proc.). 26,1 proc. było zdania, że raczej ich sytuacja się nie zmieni.

 

29,5 proc. stwierdziło wówczas, że straci na Polskim Ładzie ("raczej stracę" - 16,5 proc., "zdecydowanie stracę" - 13 proc.). Odpowiedź: "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 16,4 proc. badanych.

 

Porównując te sondaże można zauważyć, że oczekiwania Polaków dotyczące Polskiego Ładu były większe, jednak przy wypłatach wiele osób zostało negatywnie zaskoczonych.

 

 

Na Polskim Ładzie nie skorzystał ani jeden ankietowany wyborca PSL-u, Kukiz'15 i Konfederacji


Jeśli chodzi o osoby, które w ostatnich wyborach do Sejmu głosowały na PiS, najwięcej respondentów stwierdziło, że ich sytuacja po zmianach podatkowych nie zmieniła się - 45 proc. 40 proc. głosujących uważa, że zyskało na Polskim Ładzie ("zdecydowanie skorzystałem" - 18 proc.", "raczej skorzystałem" - 22 proc.). 15 proc. badanych miało stracić na zmianach (12 proc. "raczej straciłem", 3 proc. - "zdecydowanie straciłem").

 

Jeśli chodzi o wyborców Koalicji Obywatelskiej - PO .N iPL Zieloni - co drugi udzielił odpowiedzi, że jego sytuacja nie uległa zmianie. 38 proc. uważa, że straciło na Polskim Ładzie (27 proc. - "raczej straciłem", 11 proc. - "zdecydowanie straciłem"). Jedynie 11 proc. wyborców KO zyskało na zmianach podatkowych ("zdecydowanie tak" - 2 proc., "raczej tak" - 9 proc.).

 

 

Co ciekawe - żaden wyborca PSL + Kukiz’15 oraz Konfederacji nie wybrał odpowiedzi, że zyskał na Polskim Ładzie. Z kolei aż 98 proc. sympatyków ugrupowań Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza uważa, że straciło na zmianach podatkowych (82 proc. "raczej straciłem", 16 proc. "zdecydowanie straciłem"). 2 proc. ani nie straciło, ani nie zyskało.

Również większość wyborców Konfederacji jest zdania, że straciło na Polskim Ładzie - 53,3 proc. ("raczej straciłem" - 25,5 proc., "zdecydowanie straciłem" - 27,8 proc.). Sytuacja 46,7 proc. respondentów w tej grupie nie uległa zmianie. 

 

 

Wśród wyborców Lewicy najwięcej osób uważa, że jest stratnych na Polskim Ładzie - 46 proc. ("raczej straciłem" - 36 proc., "zdecydowanie straciłem" - 10 proc.). 30 proc. ankietowanych w tej grupie ani nic nie zyskała, ani nic nie straciła, a 24 proc. "raczej skorzystało".

 

Źródło: RMF FM

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ emeryt zadowolony
  Niedziela, 13.02

  totalne bzdury!!!!!!!!!!!!!!!PO-wskie brednie!!

 2. 2
  +7
  ~ Twój email
  Niedziela, 13.02

  Sceny jak za komuny, droga jest słuszna, ale były błędy i wypaczenia, za kompromitację NIE ŁAD - u zmienią jednego ministra finansów (figuranta statystę ) na innego... I dalej będą dzielnie walczyć z problemami, które sami stworzyli, ku ogólnej uciesze elektoratu ! Naród, niestety nadal znajduje się w stanie głębokiej pomroczności. Podoba mu się plebejska partia o bolszewickiej mentalności. Lud jest zachwycony prostactwem rządzących, wszechogarniającym kłamstwem, kpiną z praworządności, aferami i podłym wizerunkiem kraju. Za parę socjalnych datków sprzedaliśmy swój rozum, wolność i przyzwoitość. Tacy jesteśmy. Nie zasługujemy na powagę znaczenie i szacunek. Cywilizacyjnie bliżej nam do azjatyckich satrapii, aniżeli europejskiego, demokratycznego państwa.

 3. 3
  +11
  ~ Twój email
  Niedziela, 13.02

  Leży Morawiecki na plaży i się opala, nagle słyszy wołanie : Mateuszku. Rozgląda się, ale nic nie widzi. Po chwili znowu : Mateuszku, i znowu nic. Gdy znowu usłyszał : Mateuszku, spojrzał w górę, a to Słoneczko do niego wołało. Zapytał, czego ty ode mnie chcesz Słoneczko ? A ch__ ci z reformy wyszedł, Mateuszku, usłyszał !

 4. 4
  +11
  ~ lud
  Niedziela, 13.02

  38% to bardzo ostrożny wynik. Ja nie znam nikogo kto jest zadowolony. To jest WAŁ a nie ład. A ty emerycie oby nie było że niedługo ciepła woda w kranie bedzie dla ciebie rarytasem i tego ci życzę.

 5. 5
  +11
  ~ oczy
  Niedziela, 13.02

  dziadku malinowy,moja matka dostała 80 zł wiecej do emerytury.za gaz płaci 100 zł wiecej,w sklepie na jedzenie wydaje kolejne 100 zł wiecej,pozostałe wydatki prąd,woda telewizja,leki itp kolejne 100 zł wiecej.policz mi ile zyskała bo ja chyba ślepy jestem i tego zysku nie widzę.

 6. 6
  +6
  ~ wkurwiony
  Niedziela, 13.02

  Bo emeryt zadowolony to pisowska gnida bo inaczej tego nie mozna wytłumaczyć.Zdrajcy do czego doprowadzili !!!!!!Do biedy i nędzy a jak chcesz więcej to na kolana i proś . Tłumacz sie dlaczego ciebie nie stać.Zapomogiiiiiiiiiii !!!!!! Człowiek pracuje a przez pis bieduje. SKANDAL WONNNNNNNN zdrajcyyyyy

 7. 7
  +8
  ~ joe
  Niedziela, 13.02

  to teraz niech się wypowie pozostałe 62%

 8. 8
  --6
  ~ Elblążanin
  Niedziela, 13.02

  A ja jestem patriota. I cieszę się że jestem polakiem bez względu na to ile mi ten kraj zabierze. Jestem wiernym sługą.

 9. 9
  +7
  ~ Truso
  Niedziela, 13.02

  Mnie jakoś nikt nie pytał,więc skąd te statystyki?

 10. 10
  +12
  ~ Kryspin
  Niedziela, 13.02

  Trzeba powiedzieć jasno - PiS podjął decyzję aby zabrać lepiej zarabiającym, pracowitszym, lepiej wykształconym, zaradniejszym i dodać jego elektoratowi - tylko dlatego, że oni całą bandą chcą dalej rządzić, być bezkarni i opływać w bogactwa swoimi rodzinami. Oto cała filozofia "PiS-owskiego ładu".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0896821022034