Sobota, 25.03.2023, Imieniny: Maria, Wienczyslaw, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trochę szkoda, ale... Miasto sprzeda dwa budynki, przy ul. Łączności i Trybunalskiej

29.12.2021, 18:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trochę szkoda, ale... Miasto sprzeda dwa budynki, przy ul. Łączności i Trybunalskiej
Fot. Archiwum redakcji

Trochę szkoda, ale lepszych czasów na sprzedaż nie będzie. Radni zdecydowali, dwa budynki, położone przy ul. Trybunalskiej 7 i Łączności 3, pójdą pod młotek.


 

Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Trybunalskiej 7 i ul. Łączności 3 przyjęli radni w środę, 29 grudnia, podczas sesji. Chodzi o obiekty, które w 2016 roku zostały zakupione za 1,3 mln zł z myślą o ich zagospodarowaniu: do budynku przy ul. Łączności, po PZU, miały zostać przeniesione te departamenty, które obecnie mają swoje siedziby poza ratuszem, z kolei budynek przy ul. Trybunalskiej miał zostać przekazany Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego na mieszkania. Dlaczego plany sprzed pięciu lat są już nieaktualne? O to również dopytywali radni podczas sesji.


 

Budynek przy ul. Łączności miał być przeznaczony m.in. na siedzibę departamentów UM rozstrzelonych obecnie w różnych punktach miasta m.in. Departamentu Świadczeń rodzinnych z ul. Jaśminowej, ZBK z ul. Ratuszowej, Referatu Zdrowia z ul. Kosynierów Gdyńskich czy Zarządu Dróg z ul. Czerwonego Krzyża. Drugi z budynków miał być przekazany ETBS na zaadoptowanie na mieszkania. Co się stało z tymi planami? Budynek przy łączności cztery lata temu nic przez ten czas nie robiliśmy, ten budynek niszczał przez te lata. Niejednokrotnie, jako radni zwracaliśmy się do władz miasta, aby tę inwestycję wreszcie zrealizować, to się nie stało, a dziś to sprzedajemy. Jedynym dobrym prognostykiem jest cena, która będzie wyższa. Jak informowała pani rzecznik, może być to kwota 4,5 - 5 mln zł

 

- pytał radny Rafał Traks (PiS).
 

Wiceprezydent Janusz Nowak przyznał, że rzeczywiście trochę szkoda pozbywać się budynku przy ul. Łączności, ale miasta zwyczajnie nie stać na jego adaptację pod potrzeby departamentów. Złożył również samokrytykę. 


 

Chcielibyśmy, aby te funkcje były tam zachowane niestety sytuacja finansowa i potrzeby miasta są takie, że nie pozwalają na przeznaczenie pieniędzy i zaadoptowanie tego budynku, a to jest dosyć spora kwota sięgająca 2 mln zł za samą adaptację. Długo dyskutowaliśmy, czy zostawić ten obiekt, czy też go sprzedać i nie ponosić kosztów utrzymania. One może nie są wielkie, ale jednak są, tam trzeba utrzymywać temperaturę wynikającą z norm, aby ten obiekt nie ulegał dewastacji (tylko w 2021 r. miasto zapłaci za to 24,5 tys. zł). Sam mogę przyjąć to jako porażkę, bo nie ukrywam, że to ja przekonywałem prezydenta, aby ten obiekt kupić i przenieść tam część departamentów. Nie zanosi się, żebyśmy w 2022 r. wygospodarowali pieniądze na zaadaptowanie tego budynku, kolejne lata również nie jawią się dobrze. Na całe szczęście nie tylko nie stracimy na tym obiekcie, ale wręcz zyskamy

 

 

- podkreślał wiceprezydent Elbląga. 


 

- Myślę, że to nie był błąd. To była chęć poprawienia warunków, a sytuacja, która nas dotyka, sprawia, że musimy zrezygnować z tego, co zaplanowaliśmy - pocieszał Antoni Czyżyk (KO), przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. 
 

W podobnym tonie wypowiadał się radny KWW Witolda Wróblewskiego Krzysztof Konert, który dodatkowo wskazał, że w przyszłości Miasto może mieć inne perspektywy przeprowadzki departamentów. - Musimy pamiętać o tym, że być może będzie możliwość pozyskania budynków po Komendzie Straży Pożarnej, która w przyszłym roku przeniesie się do nowego obiektu, za jakiś czas również Komend Policji przeniesie się do nowego obiektu. Te możliwości przeniesienia departamentów będą, być może będą to mniejsze koszty, albo będzie możliwość finansowa, aby dostosować te budynki do potrzeb - wyjaśniał. Ta propozycja jednak nie wszystkim się spodobała. Radna Jolanta Janowska (PiS) pamiętając o tym, że komendy od dawna nie były remontowane i ich stan techniczny może budzić wątpliwości, wręcz nazwała ją absurdalną. 


 

Radny Traks podpowiadał, że można sprzedać tylko budynek przy ul. Trybunalskiej i z uzyskanych w ten sposób pieniędzy, przeznaczyć je na adaptację dawnej siedziby PZU. Ostatecznie jednak przyjęto uchwałę, za było 17 radnych, 4 przeciw a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

Oba obiekty niebawem pójdą pod młotek.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Goszka
  Środa, 29.12

  To jest właśnie Elbląg - żałosne decyzje miejskich władz. Jakie to smutne.

 2. 2
  +14
  ~ Kronikarz Truso
  Środa, 29.12

  podwyżki super diet super radnych , mega podwyżka dla ojca chrzestnego, super podwyżki dla dworzan ojca chrzestnego i ... piniędzy nie .... nie będzie, w Wy drodzy milusińscy i tak znowu będziecie głosować na nich i narzekać ...

 3. 3
  +8
  ~ G78
  Środa, 29.12

  A co stanęło na przeszkodzie, żeby przekazać budynek ETBS? Szkoda było budynku na mieszkania dla Elblazan? Władze miasta jak ten przysłowiowy pies ogrodnika-sam nie weźmie i innym też nie da!

 4. 4
  +12
  ~ ja
  Środa, 29.12

  I ponownie kasa na najbliższe premie dla zarządzających nieszczęsnym Elblągiem. Czy dużo jeszcze zostało do sprzedaży w tak szczytnym celu ?

 5. 5
  +44
  ~ Qaz
  Środa, 29.12

  Zwróćcie uwagę że miasto wyprzedaje wszystko co się da a tacy fachowcy byli zatrudniani na Modrzewinie takie plany były gdzie ci inwestorzy i kasa oprócz pensji Dyrektorow

 6. 6
  +38
  ~ Gggg
  Środa, 29.12

  W tym mieście wszystko się sprzedaje, niedługo nie będzie o sprzedać... Nasz włodarz kończy kadecje i kieszenie musi wypchać, nic nie robi w kierunku żeby jakiś przemysł powstał... Żałosne!!!

 7. 7
  +12
  ~ SprzedaćInneTeZostawić
  Środa, 29.12

  Utrzymanie 5 departamentów w różnych punktach miasta (ogrzewanie, liczniki energii, przewóz dokumentów, ochrona) jest niby tańsze? Nie można sprzedać tych 5 miejsc z i pieniądze przeznaczyć na remont tych dwóch budynków? Departamenty te tymczasowo przenieść do Ratusza Staromiejskiego lub dawnego 3LO i tak stoją puste i generują koszta.

 8. 8
  +8
  ~ Tak myśle
  Czwartek, 30.12

  A może za wcześniejszą decyzje zwolnić odpowiedzialnego wice, chyba działa na szkodę naszego prezydenta i nas mieszkańców

 9. 9
  +4
  ~ efekt szczepień?
  Czwartek, 30.12

  Pewien "pan szuchewych" zawsze popiera słuszną linię zwierzchnika. Jeżeli ktoś przy zdrowym samopoczuciu proponuje na lokale UM komendę policji, to musi być policjant który nic innego nie widział. Jakie to są pomieszczenia i klitki? Akurat dla interesantów. O konieczności remontu którego nawet policja nie chciała ponieść "pan szuchewycz" zapomniał - taniej jest wybudować nowe niż remontować po policji czy straży pożarnej. Mam życzenie noworoczne, by w RM i UM ktokolwiek zaczął myśleć. Kupując budynek PZU "za ostatni grosz" ten sam Nowak piał o pożytkach dla mieszkańców i urzędników płynących z nabytego luksusu. Wyszło boisko przy SP23 jak zwykle u Nowaka. Wydano kasę na CUW czerepaka, a budynek "pod nosem" obniża cenę i zżera budżet miasta na utrzymanie. Nowak gospodarzem jak w EPBP jest.

 10. 10
  +1
  ~ kkk
  Czwartek, 30.12

  @~ Tak myśle~ bez niego najpewniej prezydent by poległ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1886169910431