Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Sędzia umorzył sprawę prokurator Barbary K. Dziś został zawieszony

09.11.2021, 15:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Sędzia umorzył sprawę prokurator Barbary K. Dziś został zawieszony

Elbląski sędzia Maciej Rutkiewicz umorzył postępowanie wobec Barbary K., prokurator, która zajmowała się sprawą Amber Gold. Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Walkowiak, za to postanowienie, tymczasowo go zawiesiła. Co konkretnie wpłynęło na tę decyzję? Oficjalnego komentarza w tej sprawie nie ma. 


 

Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu zarządził dzisiaj (9 listopada) natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego tego Sądu Macieja Rutkiewicza na okres miesiąca. Podstawą prawną zarządzenia jest art. 130 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Wydanie zarządzenia jest związane z postanowieniem Sądu Rejonowego w Elblągu o umorzeniu w sprawie prowadzonej przeciwko Barbarze K., której referentem jest sędzia Maciej Rutkiewicz

 

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.


Jakie konkretnie są zarzuty wobec sędziego Rutkiewicza? Tego rzecznik SO w Elblągu nie zdradza, przekonując, że uzasadnienie tego zarządzenia nie podlega upublicznieniu. Przepis, na podstawie którego prezes Walkowiak tymczasowo zawiesiła sędziego Rutkiewicza, mówi, że "Jeżeli sędziego zatrzymano z powodu schwytania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa umyślnego albo jeżeli ze względu na rodzaj czynu dokonanego przez sędziego powaga sądu lub istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, prezes sądu albo Minister Sprawiedliwości mogą zarządzić natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego aż do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na miesiąc". 

 

Przypomnijmy. W poniedziałek, 8 listopada, w Sądzie Rejonowym w Elblągu odbyło się posiedzenie w sprawie postępowania przeciwko prokurator Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012. Prokuratura zarzuciła jej niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Sędzia Maciej Rutkiewicz postanowił umorzyć postępowanie na podstawie art. 17, paragrafu 1, punktu 10 kodeksu karnego, czyli braku wymaganego zezwolenia na ściganie lub wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.


 

Sąd uznał, że z uwagi na utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sposób niezapewniający jej niezależności i bezstronności, wobec oskarżonej Barbary K. brak było wymaganej zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej, wydanej przez uprawniony organ. Sąd oparł się na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Sądu Najwyższego. Postanowienie nie jest prawomocne, gdyż przysługuje od niego zażalenie do Sądu Okręgowego w Elblągu

 

- dodaje sędzia Tomasz Koronowski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Andrzej
  Wtorek, 09.11

  I bardzo dobrze. Widac jak dzialaja "ich" sady czyli peowskie. Taki pseudo sedzia powinien miec dozywotni zakaz wykonywania zawodu

 2. 2
  +14
  ~ Tor
  Wtorek, 09.11

  Mam nadzieję że w końcu bezkarność kasty się skończy

 3. 3
  --1
  ~ super Sędzia i człowiek
  Wtorek, 09.11

  W przeciwieństwie do andrzeja, uważam sędziego za człowieka honoru, odważnego i przyzwoicie uczciwego. Wiedział co mu grozi, ale postąpił zgodnie z wiedzą i sumieniem. Przestępstwo popełnił ten kto oparł zarzuty wobec prokurator na grupie sędziów i prokuratorów uzurpatorów. To rzadkość w Elblągu taki sędzia, więc Panie Sędzio - jestem z Pana dumny. Pewnej pani, żonie prokuratora, polecam postawę tego człowieka w kontraście do człowieka "ambitnego". Różnicę ma pani na dłoni. Nie znam tego sędziego, ale to jak postąpił przywraca wiarę w zasady i ślubowania.

 4. 4
  +9
  ~ Annnira
  Wtorek, 09.11

  Andrzej ty gnido lecz sie.Ich sądy piszesz ?!!!! Dzisiaj sady próbuje opanoawc mafia.

 5. 5
  +3
  ~ Na ulicy mówia
  Wtorek, 09.11

  Bardzo dobra decyzja Pani Prezes!

 6. 6
  +11
  ~ alllicja
  Wtorek, 09.11

  Ciekawe, co powiedziałby pan sędzia gdyby stracił w Amber Gold dorobek swojego życia. Co tam zwykłe "polaczki". Kasta rządzi.

 7. 7
  +3
  ~ Ala
  Wtorek, 09.11

  Allicjo trzeba wiedzieć komu powierza sie dorobek swojego zycia. Uwazam ze w Amber gold zainwestowali ludzie naiwni i pazerni. Wiesz co to jest gwarancja bankowa ? BGK ? Amber gold tego nie miał więc ludzie musieli wiedzieć ze RYZYKUJĄ !

 8. 8
  +1
  ~ Super
  Wtorek, 09.11

  Łapka łapkę myje tak trzymać je.....ać poko

 9. 9
  --7
  ~ Jerzy K,
  Środa, 10.11

  Chcesz poznać profil psychologiczny patologii - zapoznaj się z treścią komentarzy

 10. 10
  --7
  ~ Jerzy K,
  Środa, 10.11

  Chcesz poznać profil psychologiczny patologii - zapoznaj się z treścią komentarzy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97915196418762