Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Deszczowy ogród w Parku Kajki i 5 innych projektów. Znamy wyniki Zielonego Budżetu

15.09.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Deszczowy ogród w Parku Kajki i 5 innych projektów. Znamy wyniki Zielonego Budżetu
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. UM w Elblągu)

Elblążanie wybrali sześć projektów, które zostaną zrealizowane z Zielonego Budżetu. Najwięcej głosów zdobył pomysł utworzenia w Parku Kajki mini ogrodu deszczowego. Jakie jeszcze miejsca się zazielenią? 

 

Zakończyło się głosowanie w ramach Zielonego Budżetu Elbląga. Do wyboru było 11 pomysłów na zazielenienie miasta, zgłoszonych przez samych elblążan i pozytywnie zweryfikowanych przez urzędników. Ostatecznie do realizacji wytypowano 6 projektów. Zostały one zaprezentowane dziś, 15 września, podczas konferencji prasowej prezydenta Elbląga. 

Na realizację Zielonego Budżetu przeznaczono 25 tys. zł. Początkowo zakładaliśmy, że wybranych zostanie 5 projektów o wartości 5 tys. zł każdy. Dzięki temu, że część projektów była tańsza, i ta pula nie została wyczerpana, zrealizowanych zostanie 6 projektów. Najwięcej, bo 343 głosy, otrzymał pomysł utworzenia mini ogrodu deszczowego w Parku Kajki. Na drugim miejscu znalazł się projekt Upięknijmy al. Grunwaldzką. W pobliżu pętli tramwajowej, między budynkami a torami tramwajowymi, zostaną wykonane nasadzenia, które trochę wygłuszą i wypięknią to podwórko

- mówi Marek Pilichowski dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM.

 

Pozostałe wybrane projekty to: nasadzenia przy al. Grunwaldzkiej (w pobliżu pętli tramwajowej, między budynkami a torami tramwajowymi), szałwiowe pola w Parku Modrzewia, kwietna łąka przy ul Okólnik oraz zieleńce przy ul. Wodnej i ul. Nowowiejskiej. W głosowaniu wzięło udział 1300 osób. 102 głosy były nieważne. 

 

Przypomnijmy. Zielony Budżet Elbląga 2021 to nowa inicjatywa. W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy mogli zgłaszać swoje pomysły na zazielenienie Elbląga - dokonanie dodatkowych nasadzeń w wybranych miejscach, czy też utworzenie całkiem nowych zieleńców, skwerów. Do Ratusza wpłynęły 62 wnioski. 11 zostało pozytywnie zweryfikowanych i poddanych pod głosowanie. Te odrzucone nie spełniły wymogów. Brak zgody właściciela terenu, na którym zaplanowano nasadzanie czy zlokalizowanie nasadzeń nad sieciami to tylko niektóre z przyczyn, które spowodowały dyskwalifikację tak wielu projektów. 
 

Elbląg jest pięknym zielonym miastem, a dzięki Zielonemu Budżetowi będzie jeszcze piękniejszy. Dodatkowo mieszkańcy zagospodarują swoje otoczenie, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami

- podkreśla Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. 

 

Realizację projektów, zgodnie z regulaminem budżetu, zaplanowano na październik i listopada. - Prosiłbym o wyrozumiałość co do tych terminów. Nie chcielibyśmy na siłę nasadzać np. drzewa, które w tym terminie mogłyby się nie przyjąć. Nasadzenia na pewno zostaną wykonane jeszcze w tym roku - dodaje Pilichowski. 
 

Czy Zielony Budżet doczeka się kontynuacji? To, jak podkreślał prezydent Elbląga, będzie zależało od możliwości finansowych miasta. 
 

- Zapowiadany przez rząd Polski Ład dosyć mocno demoluje finanse samorządów, nie tylko Elbląga. Na dzień dzisiejszy czekamy, żeby ktoś nam wyjaśnił, jak będzie wyglądać ta ostateczna wersja budżetu - mówi Witold Wróblewski.

 

Projekty wybrane do realizacji:

 

1. Mini ogród deszczowy w Parku Kajki - 343 głosy, koszt: 4 tys. zł

 

2. Upięknijmy Aleję Grunwaldzką  - 153 głosy, koszt: 3,7 tys. zł.
 

3. Szałwiowe pola w Parku Modrzewie - 147 głosów, koszt: 4 917 zł

 

4. Kwietny ul. Okólnik - 116 głosów, koszt:  1 555 zł

 

5. Zieleniec przy ul. Wodnej - 95 głosów, koszt:  4 188 zł

 

6. Zielony relax (ul.Nowowiejska)  - 87 głosów, koszt:  4 998 zł.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +35
  ~ Kot Prezesa
  Miesiąc temu

  PrzyPOmnijmy zatem dla POrządku, że ten śmiechowy tzw. Zielony Budżet, to nic innego, niż przesunięte z regularnego Budżetu Obywatelskiego środki mieszkańców w wys. 30 tys. złotych, z których jeszcze 5 tysia zajumał Wróblewski na organizację POciesznego POmysłu i akcji promocyjnej swojej urzędowej osoby oraz lib-totumfackich na okoliczność zakupu paru śmietników na kapsle od butelek, przy których nie omieszkał też zorganizować prasowej fety za publiczne piniondze; Warto zauważyć przy tej okazji, że od urzędniczego mieszania herbata nie staje się słodsza, choć oczywiście POlansować się i udawać, że coś się robi dla przyrody w mieście - niestety - można.

 2. 2
  +4
  ~ Pijak
  Miesiąc temu

  4. Kwietny ul. Okólnik - 116 głosów, koszt: 1 555 zł ???????????? Okólnik, na tym zadupiu???????

 3. 3
  +2
  ~ Anonim
  Miesiąc temu

  A to wszystko dzięki grupie Bez Lipy! Brawo dla nich :)

 4. 4
  0
  ~ Elblążanka
  Miesiąc temu

  Brawo Grupa Bez Lipy!! Szukam o Was wzmianki w artykule, szukam, szukam, szukam...no nic. W komentarzach będzie! brawo!

 5. 5
  --6
  ~ Pisowiec
  Miesiąc temu

  I po co komu te kolory, tylko kojarzą mi się z pedałami, wylać beton, postawić bloki z wielkiej płyty i po problemie, ale oczywiście POpaprance chcą dbać o to, żeby miasto jakoś wyglądało. Tak to by się szwagrowi dało dobry kontrakt na wylanie betonu, to i jeszcze rodzina by zarobiła, a tak? Szkoda gadać, PO won!!

 6. 6
  +3
  ~ sromotnik
  Miesiąc temu

  Było dosyć fajnie dopóki nie odezwał się Wróblewski. Jemu rząd zabrał 25 000 na zieleń, ale nie zabrał prawie 200 000 bez konsultacji z mieszkańcami na pomnik dla fanaberii Marysi z szablą w pochwie u boku. Może jednak wąska specjalizacja śmietnikowa i melisa, bo co japę otworzy , to woła "ogołocili" i lekką łapą wydaje krocie.

 7. 7
  +1
  ~ Boleckrolewski
  Miesiąc temu

  Do Pisowca: pewnie dawno nikt cię nie przybolcował, stąd te frustracje

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.