Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ranking zamożności samorządów. Elbląg wśród najbiedniejszych

02.09.2021, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ranking zamożności samorządów. Elbląg wśród najbiedniejszych

Elbląg coraz bardziej oddala się od najbogatszych samorządów. Widać to w najnowszym rankingu "Wspólnoty". Miasto po raz kolejny odnotowało spadek, teraz biedniejsze od nas są tylko trzy śląskie miasta na prawach powiatu.
 

"Bogactwo samorządów" to raport, który co rok przygotowuje samorządowe pismo "Wspólnota". Najnowszy ranking zamożności województw, miast i powiatów, powstał na podstawie danych za 2020 rok.
 

Elbląg znajdziemy w zestawieniu 48 miast na prawach powiatu. Bardzo nisko, bo na 45. miejscu ze wskaźnikiem zamożności na mieszkańca w wysokości 4108,31 zł (w ubiegłym roku Elbląg znajdował się na 43. miejscu 2018 r. na 41.). Biedniejsze od Elbląga są tylko: Siemianowice Śląskie (4097,54 zł wskaźnikiem zamożności per capita), Mysłowice (4036,66 zł) i Świętochłowice (3760,27). Na drugim biegunie znajdują się: najbogatszy Sopot (7869,02 zł), Płock (6887,03 zł) i Gliwice (6540,26 zł).
 

Najbogatszym województwem jest mazowieckie (449,79 zł). Województwo warmińsko-mazurskie w tym zestawieniu zajmuje 11. miejsce (292,88 zł). To lepszy wynik niż w roku ubiegłym, wtedy nasz region znajdował się na 14. pozycji. Olsztyn plasuje się mniej więcej w połowie stawki wśród miast wojewódzkich. Dochód na głowę w wysokości 5486,04 zł pozwolił stolicy Warmii i Mazur zająć 9. miejsce. Najbogatsza jest Warszawa (7607,49 zł).
 

Powiat elbląski odnotował największy wzrost w rankingu i znalazł się na 44. miejscu w zestawieniu powiatów (1126,36 zł). W 2019 r. i 2018 r. powiat elbląski zajmował 89. miejsce. Dobrze w tym rankingu wypadł również powiat braniewski (31. miejsce, 1184,33 zł). Najbogatszym powiatem w Polsce jest powiat przysuski (1665,36 zł). 


 

Jak na razie skutki pandemii i powiązanych z nią lockdownów w 2020 r. okazały się nieco mniej dewastujące, niż się w pewnym momencie obawialiśmy. Te najbardziej pożądane dochody spadły w skali kraju nieznacznie (choć oczywiście w poszczególnych jednostkach samorządowych spadek był znacznie większy niż przeciętne 2 proc. w skali całego kraju), ale łączne dochody budżetowe nawet lekko wzrosły. Wzrost nie był bardzo szybki – w miastach na prawach powiatu wyniósł ok. 3 proc., w gminach – 6 proc., ale w powiatach przekroczył nawet 10 proc. Równoczesny spadek dochodów własnych i wzrost łącznych dochodów oznacza wzrost uzależnienia samorządów od otrzymywanych dotacji celowych, co jest niewątpliwie niekorzystnym zjawiskiem

 

- podkreślają autorzy raportu "Wspólnoty".
 

Po rekordowym 2018 roku rok 2020 był drugim kolejny rokiem spadków - dodają twórcy rankingu - A przecież mówimy o końcówce unijnego, bezprecedensowo wysokiego dla Polski, siedmioletniego budżetu. Można by się więc spodziewać, że w tym okresie „żniwa” w postaci dużych projektów inwestycyjnych będą wyjątkowo obfite. Zwłaszcza jeśli dodamy do tego szeroko reklamowane wsparcie dla inwestycji ze szczebla krajowego, np. w postaci Funduszu Dróg Samorządowych czy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Spadek wielkości inwestycji był najłagodniejszy w województwach (w cenach stałych zaledwie 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego), a najsilniejszy w miastach na prawach powiatu (prawie 9 proc,) i gminach (prawie 12 proc.). 
 

Najzamożniejsze samorządy według dochodów w 2020 roku wyłoniono na podstawie wnikliwych badań ich budżetów, głównie dochodów własnych i otrzymywanych subwencji. Jak wyjaśniają autorzy zestawienia, pominięte w nim zostały wpływy z dotacji celowych, w tym funduszy unijnych, które wpływają na budżet chwilowo - incydentalnie. 
 

Cały ranking znajdziemy TUTAJ.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ No cóż
  Czwartek, 02.09

  Katastrofa na czerwonym dywanie

 2. 2
  +18
  ~ Fuj, czuć swąd
  Czwartek, 02.09

  Grunt ze niektorzy mają się dobrze, mają diety, fuchy, itd można można

 3. 3
  +65
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 02.09

  No dobra. Kiedy referendum?

 4. 4
  +39
  ~ Elblążanie
  Czwartek, 02.09

  Dziękujemy Panie Wróblewski

 5. 5
  +7
  ~ lucyna
  Czwartek, 02.09

  Czy tu chodzi o zamozność elblążan , czy Ratusza ? Bo sądząc po ilości i jakości aut , mieszkań i domów itp , to na pewno nie jest tak zle . Potrafimy sobie radzić .

 6. 6
  +2
  ~ anycul.
  Czwartek, 02.09

  Chodzi o zamozność gminy Miasto Elbląg, a nie Urzędu Miejskiego czy jak ktoś inny mówi ratusza lub magistratu. Na to wpływ zamożności mieszkańców ma niewielkie znaczenie. Za obecny stan miasta winą nie można obarczać jedynie wladz miejskich, a największą zasługę za ten stan ponosi Centrum, które w swej polityce ograniczyło samorządom należne im prawnie wpływy finansowe. No cóż rozdawnictwo pieniędzy i inne programy + coś tam są głównym tego powodem.

 7. 7
  0
  ~ MACIE
  Czwartek, 02.09

  Dalej głosujcie na nich tzn P O i PSL i SLD to będziecie po śmietnikach wszyscy chodzić. A rankingach ostatnimi będą Elblązanie. Macie to na własne życzenie. Czas najwyższy pożegnać to badziewiarskie województwo.

 8. 8
  +9
  ~ tyle
  Czwartek, 02.09

  Po smietnikach to bedziemy chodzić przez pis.Drożyzna jest a będzie jeszcze większa.

 9. 9
  +4
  ~ Rambo 11
  Czwartek, 02.09

  Popieram przedmówcę sekta PiS już zniszczyła nasz kraj naprodukowała nierobów jak nikt przednimi ale ciemniakamijest najlepiej manipulować do Macie morze niektórzy chodźą po śmietnikach ale a 2 latabędziemy chodzić do zoo oglądać obecnie żądzących i będziemy ich karmić bananami taki jestkoniec debili

 10. 10
  +13
  ~ on nie jest zdolny do wysiłku
  Czwartek, 02.09

  Najważniejsze, że coroczny "raport" o stanie miasta jest idealny, wzorowy, zatwierdzony przez RM. Idealny, bo napisany przez samochwałę Witolda. Tragiczny jest jest brak myślenia gospodarskiego "prezydenta, urzędników UM, "radnych" z Antkiem (tyle pochwał wylała na jego temat w czasie wyboru jakaś dama, że "właściwy na właściwym...") i "panem szuchewyczem jako emerytowanym inspektorem policji. Zewnętrzne oko nie uwzględnia kolesiostwa. Honor, praca, przyzwoitość - a co to jest? Pozostało dojenie mieszkańców, głównie emerytów. Pozostało

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98054909706116