Niedziela, 24.10.2021, Imieniny: Marty, Marcina, Rafala
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Inwestycja przy ul. Wapiennej pod znakiem zapytania? Wojewoda unieważnił uchwałę

23.08.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Inwestycja przy ul. Wapiennej pod znakiem zapytania? Wojewoda unieważnił uchwałę
Fot. wizualizacji koncepcji urbanistyczno-architektonicznej załączona do wniosku/Atelier Hoffmann

Inwestycja przy ul. Wapiennej stanęła pod znakiem zapytania. Na lokalizację budynku wielorodzinnego z podziemnym garażem w tym miejscu zgodzili się elbląscy radni. Uchwałę w tej sprawie unieważnił jednak wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. 
 

W czerwcu podczas sesji elbląscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wapiennej w Elblągu. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki unieważnił ją. Decyzję uzasadnia tym, że wniosek inwestora nie uzyskał akceptacji Zarządu Dróg.

 

Uzgodnienie zarządcy drogi, było negatywne. Zarząd Dróg, zakwestionował przyjęcie przez inwestora 33 miejsc postojowych w hali garażowej pod budynkiem oraz założenie, że pozostałe zapotrzebowanie na miejsca postojowe, zostanie zabezpieczone przy istniejących drogach publicznych. Zdaniem zarządcy, rozwiązanie takie jest niedopuszczalne, z uwagi na duży deficyt miejsc postojowych w obszarze Starego Miasta w Elblągu. Może to spowodować utrudnienia w ruchu i pogorszyć warunki bezpieczeństwa. Z opisu przebiegu procedury nie wynika, aby wnioskodawca zmodyfikował wniosek, uwzględniając zastrzeżenia zawarte w uzgodnieniu. Nie bez znaczenia pozostaje, że minimalna liczba mieszkań dla inwestycji, ustalona została na 40, zaś maksymalna – na 60. Wskazuje to, że zapotrzebowanie w zakresie miejsc parkingowych, może znacznie przewyższać liczbę miejsc zapewnionych na planowanym parking podziemnym

 

- czytamy w rozstrzygnięciu wojewody warmińsko-mazurskiego.
 

- W tej sytuacji, wobec braku uzgodnienia wniosku z zarządcą drogi, zdaniem organu nadzoru, Rada Miejska w Elblągu, nie mogła podjąć uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Brak uzgodnienia w tym zakresie,  powodował konieczność przyjęcia uchwały o odmowie ustalenia lokalizacji przedmiotowej inwestycji mieszkaniowej. (...) Wniosek inwestora, który nie uzyskał akceptacji ze strony właściwego zarządcy drogi, oznacza brak zgody na akceptację rozwiązania, przedłożonego we wniosku inwestora. (...) Mając na uwadze powyższe, wobec braku wymaganego uzgodnienia wniosku z właściwym zarządcą drogi, skutkującego brakiem akceptacji rozwiązania inwestycyjnego przez właściwy organ, należało rozstrzygnąć jak w sentencji - dodaje wojewoda Artur Chojecki.

 

Przypomnijmy, chodzi o budynek, który miałby stanąć przy ul. Wapiennej, przy skrzyżowaniu z Bulwarem Zygmunta Augusta. 

 

Projektuje się budynek mieszkalny wielorodzinny z garażem podziemnym, stanowiący uzupełnienie Starego Miasta. Dojścia do klatek schodowych dla mieszkańców oraz wjazd do garażu zaprojektowano od wnętrza kwartału, skomponowane one zostały z elementami zieleni, zorganizowanie rampy dla niepełnosprawnych oraz wydzielające przestrzeni dla mieszkańców (tarasy mieszkań, zieleń). Wejście do klatek schodowych zaprojektowano od strony wewnętrznego podwórka – umożliwia to oddzielenie strefy przeznaczonej głównie dla mieszkańców od ruchu pieszego i jezdnego w ul. Wapiennej i Bulwaru Zygmunta Augusta. Garaż zaprojektowano na kondygnacji podziemnej

 

- czytamy we wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji, który deweloper złożył w marcu. 
 

Na rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, w terminie 30 dni licząc od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Być może nad sprawą jeszcze raz pochylą się elbląscy radni. Do tematu wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Elblążanin
  Poniedziałek, 23.08

  Olsztyn niestety wszystko blokuje, żeby Elbląg się nie rozwijał szybciej niż Olsztyn. Przykre że Zarząd Dróg dodatkowo bojkotuje siebie samego z UM.

 2. 2
  0
  ~ Mis
  Poniedziałek, 23.08

  Mój Boże

 3. 3
  +7
  ~ dred
  Poniedziałek, 23.08

  XXI wiek a ludzie po studiach budynku z parkingiem nie umieją zaprojektować. Brawa dla wojewody, że nie zignorował całej reszty pobliskich mieszkańców .

 4. 4
  +1
  ~ lucjan
  Poniedziałek, 23.08

  Typowa pisowska zagrywka niby elblążanina z pochodzenia wojewody z pisu . Co tylko mozemy to blokujemy w Elblągu z dwóch powodów : 1/ bo tu nie rządzi p i s. 2/ bo Elblagowi olsztyn żle rzyczy gdzie tylko może

 5. 5
  +13
  ~ Elblag- nic tu nie ma
  Poniedziałek, 23.08

  I bardzo dobrze, ze unieważnił uchwałę. Wystarczy popatrzeć na budynek o wdzięcznej nazwie Korona naprzeciwko szpitala Wojewódzkiego ile samochodów parkuje na trawie, pomimo że jest garaż podziemny...

 6. 6
  +2
  ~ Zgroza
  Poniedziałek, 23.08

  Tak wyglada rządzenie elblazanina . Po jaki h przyjeżdża do Elbląga. Won i tyle.

 7. 7
  +1
  ~ Zapamietaj
  Poniedziałek, 23.08

  Walimy na olsztyn i to bez podtarcia.

 8. 8
  0
  ~ Mariusz
  Poniedziałek, 23.08

  Sprzedano teren pozamkowy bez przeprowadzenia badań archeologicznych co jeśli są tam pozostałości po baszcie lub bramie czy dla potrzeb garażu wszystko zostanie wyprute i zniszczone Najpierw należy przebadać ten teren a potem sprzedać lub utworzyć park archeologiczny A tak na marginesie to tego lata miały być przeprowadzone badania georadarowe na terenie zamku a również archeologiczne na terenie budowy biurowca Porta Mare lato mija i cisza

 9. 9
  --1
  ~ Elbląg bez formy
  Wtorek, 24.08

  Nawciskać budynków jeden przy drugim, do tego sklepów, marketów itp. Wróblewski ogarnij się chłopie i przestań sobie mordę wycierać ciągle tym PiS-em...

 10. 10
  +1
  ~ mis
  Wtorek, 24.08

  sluszna decyzja wojewody wystarczy popatrzec co sie dzieje przy galeriiEL jak i gdzie parkuja a deweloper aby tylko sprzedac mieszkania i zgarnac kase a reszte ma gdzies

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.