Czwartek, 18.07.2024, Imieniny: Kamil, Robert, Szymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Żołnierze walczą... na macie. Otwarcie mistrzostw judo i dwa jubileusze

14.06.2021, 21:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Żołnierze walczą... na macie. Otwarcie mistrzostw judo i dwa jubileusze
Fot. Adrian Sajko

W Elblągu trwają Mistrzostwa Wojska Polskiego w Judo. W ciągu trzech dni na macie zmierzy się ze sobą 140 zawodników z całej Polski. To najlepsi z najlepszych, podkreślają organizatorzy imprezy. Dziś (14 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie wydarzenia połączone z dwoma jubileuszami: 90. urodzinami medalistki olimpijskiej Heleny Pilejczyk i 20-leciem Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego. 

 

Hala Młodzieżowego Ośrodka Sportowego przy ul. Kościuszki zmieniła się w arenę zmagań judoków. Mistrzostwa Wojska Polskiego w Judo organizowane są przez 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną. Impreza potrwa do środy, 16 czerwca. Po zmaganiach indywidualnych, we wtorek rozpoczną się zmagania drużynowe. 

 

Do Elbląga przyjechało 140 judoczek i judoków z jednostek z całej Polski. - To są najlepsi zawodnicy z kraju. Jeśli do tego dodać fajną oprawę, atmosferę mamy zawody na bardzo wysokim poziomie. Podczas mistrzostw mieliśmy również akcent elbląski. W finale kategorii do 73 kg znalazł się Sebastian Makowski, zawodnik Olimpii Judo Elbląg, który tutaj reprezentuje 16. PDZ - mówi Leszek Wilk, organizator zawodów. 

Zaskoczył mnie poziom zawodów. Widzę sporo znajomych twarzy, dobrze przygotowanych zawodników. Jest tutaj hart ducha

- mówi zawodnik z Warszawy, który judo trenuje od 12 lat. 

Jestem zawodowym pięściarzem. Od niedawna uprawiam judo, ten sport mnie zainspirował. Dlatego zdecydowałem się na start w mistrzostwach. To dla mnie nowe wyzwanie

- dodaje Rafał Grabowski, jeden z zawodników. 

 

Uroczyste otwarcie Mistrzostw Wojska Polskiego w Judo odbyło się dziś, 14 czerwca. Wydarzenie połączono z dwoma ważnymi dla sportu jubileuszami: 90 urodzinami Heleny Pilejczyk, polskiej łyżwiarki szybkiej, brązowej medalistki igrzyskach w Squaw Valley w 1960 roku oraz 20-leciem działalności Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego - oba przypadały w 2020 r., ale wtedy ze względu na pandemię nie mogły się odbyć.

 

Pani Helena Pilejczyk uhonorowana została medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - Nasza olimpijka zawsze godnie reprezentowała Polskę, na wszelkich zawodach sportowych, a po zakończeniu kariery nadal działała w sporcie, jako trenerka, nauczycielka. Bardzo cenimy, że z takim zaangażowaniem wspiera działania PKOl, ale też polski sport. Za medal ze  Squaw Valley, za tę postawę i życie związane ze sportem PKOl postanowił przyznać pani Helenie Pilejczyk medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego - mówił  Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.
 

Elbląskiemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu przyznano natomiast srebrny medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. 

Od 2000 roku zorganizowaliśmy 82 imprezy międzynarodowe i ogólnopolskie z udziałem ponad 44 tys. uczestników, w tym 38 medalistów igrzysk olimpijskich. Pandemia zahamowała nasze działania. Ostatnio zorganizowaliśmy duży festiwal unihokeja w 2019 roku.  Mam nadzieję, że od przeszłego roku wrócimy do organizacji imprez

- mówi Janusz Pająk, przewodniczący Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego.

 

Tego dnia przyznano również inne wyróżnienia dla elbląskich trenerów, nauczycieli i osoby wspierające sport. Minister Sportu, na wniosek ESZS, złotą odznakę za zasługi dla sportu przyznał Ryszardowi Białkowskiemu, srebrne: Magdalenie Kołackiej, Jackowi Licznerskiemu, a brązowe: Beacie Kukowskiej, Andrzejowi Jewniewiczowi oraz Piotrowi Borysewiczowi. Złote medale PKOl za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego otrzymali: Ryszard Białkowski, Zbigniew Grajkowski, Czesław Nagy, Zdzisław Petrycki, Jerzy Ringwelski i Marek Wnuk, a srebrne: Andrzej Jewniewicz, Hieronim Kozakiewicz, Marian Matuszczak, Leszek Wilk, gen. dywizji Marek Sokołowski, płk Piotr Pankowski, płk Andrzej Duda i Mariusz Bachanek.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Elbląg: Żołnierze walczą... na macie. Otwarcie mistrzostw judo i dwa jubileusze ( zdjęć 127 )
Dodano: 2021-06-14 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Kargul i Pawlak
  Wtorek, 15.06

  Wilka zapamiętałem po ostatnim "wywiadzie". To on jest twórcą i zbawcą judo w Elblągu. Takie postacie jak Ojciec i Syn Misiukowie, Tomek Gadaj, Wilkowi nie sięgają do pięt. Ten wybitny zawodnik i trener miał jedną skazę - zawsze trafiał na stronniczych sędziów i nic indywidualnie nie osiągnął, bo go systemowo krzywdzono. To są jego słowa z samochwałki i , gdyby nie wrodzona skromność, toby wiele jeszcze o sobie powiedział. Medal dostał - ma "zasługi". Nikt inny z Epoki Misiuków na uznanie nie zasłużył. A Judo to sport honorowy i dla inteligentnych ludzi. Czasem też pojawi się fizol. Jak wszędzie.

 2. 2
  0
  ~ ell
  Wtorek, 15.06

  do kargul ...... jak to Polaka *** boli, bo ktoś coś dostał, no i niech ma, cieszmy sie, że ktoś jest zadowolony , zawsze to lepiej patrzeć na uśmiechniętą osobę niż na stękającego gbura,

 3. 3
  +3
  ~ kkk
  Wtorek, 15.06

  Patrząc co na niektórych, to mam pytanie jakie były kryteria przyznawania odznaczeń? Że co że piastował stanowisko z nadania UM to Mu się należy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1426620483398