Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Od 1 czerwca piesi z większymi prawami i nowe obowiązki dla kierowców

29.05.2021, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od 1 czerwca piesi z większymi prawami i nowe obowiązki dla kierowców

Już od 01 czerwca 2021 roku pieszy przechodząc przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego w taki sposób, który utrudnia mu to możliwość obserwacji tego co dzieje się na jezdni. Za takie wykroczenie będzie mógł nawet dostać mandat. Kolejnym nowym przepisem będzie ten skierowany do kierujących pojazdami.Dojeżdżając do przejścia dla pieszych będziemy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, a nie jak do tej pory tylko znajdującemu się na tym przejściu. To duża zmiana. Dlatego w Pasłęku pojawiły się plakaty informujące o tych nowych zasadach, jak również piktogramy (przekreślony telefon komórkowy) przy przejściach dla pieszych.

 

"Bezpieczny ruch drogowy w Pasłęku". Takie hasło przyświeca wszystkim zaangażowanym w kampanię na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Pasłęka. W inicjatywę włączył się Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Pasłęk wraz z policjantami z Elbląga i Pasłęka wytypowali przejścia dla pieszych, które dzisiaj (20 maja br.) zostały dodatkowo oznaczone piktogramem przekreślonego telefonu komórkowego. Te niecodzienne znaki poziome namalowała młodzież klas o profilu bezpieczeństwo publiczne Zespołu Szkół w Pasłęku.

 

Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na nowe przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym – mówi Natalia Wyszyńska z klasy II Zespołu Szkół w Pasłęku (I LO klasa o profilu bezpieczeństwo publiczne). Jest to szczególnie ważne, bo sama często widziałam jak moje koleżanki i koledzy zapatrzeni w telefon przechodzą przez jezdnię. To bardzo niebezpieczne.

 

Akcja ma zwrócić uwagę na duży problem, jakim stało się zjawisko "smartfonowego zombie", co niestety może przynosić fatalne skutki. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy i nie ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach, dlatego musimy w takich miejscach zachować szczególną ostrożność.

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 


 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ takipodpis
  Sobota, 22.05

  Będzie jeszcze więcej potrąceń i mandatów. Autorzy i głosujący za powinni zostać powieszeni za jaja/cycki.

 2. 2
  +3
  ~ kiki
  Sobota, 22.05

  Nie było tego przepisu to i tak co niektórzy kierowcy zatrzymywali się przed przejściem jak pieszy szedł chodnikiem. Czyli teraz pieszy da krok na pasy, kierowca się zatrzymuje. W przypadku gdy pieszy stoi przed pasami kierowca wolniutko przejeżdża.

 3. 3
  --10
  ~ Jony
  Sobota, 22.05

  Bardzo dobre przepisy, jak komuś się nie podoba to niech jeździ rowerem.

 4. 4
  +1
  ~ Zacofanie
  Sobota, 22.05

  Dlaczego w Elblągu nie ma przejść dla pieszych 3 D. Mniejsze mieścimy to mają.

 5. 5
  +8
  ~ doradca
  Sobota, 22.05

  Te przepisy to żenada .

 6. 6
  +15
  ~ prawda
  Sobota, 22.05

  I tak oto automatycznie wzrośnie ilość ofiar na przejściach. A będą to wypadki na życzenie pieszego, bo teraz legalnie będzie miał prawo zginąć lub zostać kaleką.

 7. 7
  --7
  ~ daxx
  Niedziela, 23.05

  Świetnie, tak jest prawie w całej cywilizowanej Europie. Dobrze że trafiła też do nas.

 8. 8
  --3
  ~ kierowca 1
  Niedziela, 23.05

  tumanów za kierownicą nie brakuje.przeciwko nowym przepisom są ci sami co parkują gdzie popadnie ,a swój brak kultury tłumacza brakiem miejsc parkingowych.

 9. 9
  +10
  ~ $$$$$$$
  Niedziela, 23.05

  Pieszy z telefonem na przejściu to martwy przepis. Podobnie rowerzyści na chodnikach. Policja nie odważy się zrobić cokolwiek by prawo realizować.

 10. 10
  +10
  ~ Stolarz
  Niedziela, 23.05

  No to teraz uchwalmy, by piła tarczowa uważała na palce przy desce. Palce mają przecież pierwszeństwo teraz... Piła ma zatrzymywać się natychmiast jak akcja w Matrixie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.