Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie powinni bać się o swoje etaty?

24.03.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie powinni bać się o swoje etaty?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Poczta Polska zapowiedziała w tym roku redukcję etatów. Zapytaliśmy spółkę, jaka będzie skala zwolnień i czy dotkną one również elblążan. Odpowiedź nie uspokaja. 

 

Poczta Polska jest jednym z dużych pracodawców, którzy w ostatnim czasie zapowiedzieli redukcję etatów. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Jednocześnie zapytaliśmy spółkę, o szczegóły planowanych zwolnień.

 

Poczta Polska rozpoczęła procedurę zmierzającą do redukcji zatrudnienia o nie więcej niż 2 tys. osób w skali kraju. Plan ograniczenia liczby etatów zawarty w dotychczas obowiązującej Strategii Poczty Polskiej, zakładał cięcia na poziomie kilkunastu tysięcy miejsc pracy. Strategia ta przyjęta była w styczniu ubiegłego roku, jeszcze przed epidemią. Dzięki działaniom zaradczym podjętym w 2020 r., w tym realizacji PDO, możliwe jest znaczne zmniejszenie liczby osób, które mogą być objęte zwolnieniami grupowymi. Poczta Polska zgodnie z nową strategią zmierza do ograniczenia przewidywanej skali zwolnień pracowników, nie dysponujemy jeszcze danymi dotyczącymi poszczególnych województw

 

- informuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczta Polska S.A.

 

Poczta Polska na razie nie informuje, w których oddziałach przeprowadzona zostanie redukacja etatów. Jedak same zwolnienia są nieuniknione. W ubiegłym roku uruchomiono tam program dobrowolnych odejść, dedykowany był przede wszystkim osobom zatrudnionym  w szeroko rozumianej administracji  oraz osobom, które mają dodatkowe źródło utrzymania lub nabyły już uprawnienia do świadczeń emerytalnych. W ramach programu do 31 grudnia 2020 roku nastąpiło rozwiązanie umów o pracę na poziomie około 3 tys. etatów. To jednak okazało się za mało. 

 

Skala dalszej redukcji zatrudnienia w ramach grupowych zwolnień została zminimalizowana do 2000 etatów w 2021 r. To jedyna planowana tura zwolnień grupowych, która pozwala na zachowanie pozostałych miejsc pracy, mimo trudnej sytuacji finansowej Spółki

 

- mówi Justyna Siwek.
 

Zwolenia Poczta Polska tłumaczy względami ekonomicznymi. - Spółka od wielu lat funkcjonuje w wymagającym otoczeniu rynkowym, a postępująca cyfryzacja komunikacji (e-substytucja) powoduje, że od wielu lat maleje liczba nadawanych przesyłek listowych. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie UKE o stanie rynku pocztowego za 2019 rok, dostarczono ich aż o 9,2% mniej w stosunku do 2018 r.  Plan na 2020 r. zakładał wzrost poziomu przychodów, tymczasem Poczta Polska bardzo mocno odczuła skutki panującej epidemii. W efekcie przychody ze sprzedaży usług listowych i reklamowych w 2020 r. były o 9,5% niższe od planowanych oraz o 5,8% niższe od przychodów osiągniętych w 2019 r. - dodaje rzeczniczka Poczty Polskiej.

 

Konkretów dotyczących redukcji etatów nie podaje również PKO Bank Polski, który poinformował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu o planowanych zwolnieniach grupowych. 

 

PKO Bank Polski poziom zatrudnienia na bieżąco dostosowuje do aktualnych potrzeb biznesowych i planów rozwojowych. Związane jest to z wprowadzanymi zmianami organizacyjnymi, w tym centralizacją funkcji i procesów mających wpływ na zmianę sposobu lub zakres realizowanych zadań, wdrażaniem nowych technologii informatycznych, a za tym idzie koniecznością dostosowywania kwalifikacji pracowników do wprowadzanych zmian. Oznacza to zarówno tworzenie nowych stanowisk, ich przekształcanie lub przemieszczanie, a w niektórych przypadkach - redukcję etatów

 

- enigmatycznie tłumaczy Edyta Skorupska  z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Bank Polski.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Aksyma
  Środa, 24.03

  Na Nowowiejskiej powinni zwolnic te bez kultury obslugi klienta

 2. 2
  +7
  ~ Upadły Harley
  Środa, 24.03

  70 mln Sasina trzeba jakoś odrobić, a najłatwiej zwolnić ludzi.

 3. 3
  +5
  ~ PRACOWNIK pp
  Czwartek, 25.03

  na ten temat to poemat mógłbym napisać......

 4. 4
  +3
  ~ jeb. pis
  Czwartek, 25.03

  sasina 70 mln kosztuje a plebs i tak na sekte zaglosuje

 5. 5
  +1
  ~ Gdzie stare logo Poczty ?
  Czwartek, 25.03

  Obecne wygląda jak rozdeptany ślimak

 6. 6
  +3
  ~ Pani
  Czwartek, 25.03

  No i dobrze z jednej strony, Na pl.Słowiańskim i na Nowowiejskiej jak i przy filii na Brzozowej pracują takie babaska,że szok. Albo weźmie paczkę albo nie. Dodwzonić się nie można a jak już odbiorą to paszcze drą jak nie wiem co. tfuu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.78966593742371