Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Lekarze i pielęgniarki wśród zawodów deficytowych. Kto jeszcze jest poszukiwany na elbląskim rynku pracy?

16.02.2021, 15:08:31 Rozmiar tekstu: A A A
Lekarze i pielęgniarki wśród zawodów deficytowych. Kto jeszcze jest poszukiwany na elbląskim rynku pracy?

Pandemia COVID-19 wpłynęła również na sytuację na rynku pracy. Pewne rzeczy jednak się nie zmieniają. Nadal zatrudnienie łatwiej będzie znaleźć betoniarzowi czy mechanikowi niż ekonomiście. Tak wynika przynajmniej z prognozy na 2021 rok. W aktualnym barometrze zawodów nie brak jednak nowych zawodów, wśród tych deficytowych pierwszy raz są lekarze i pielęgniarki.

 

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw. Opracowanie dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

 

Lista zawodów deficytowych w Elblągu od lat niewiele się zmienia. Nadal najbardziej poszukiwani są pracownicy, którzy mają w ręku konkretny fach, m.in. betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle, elektrycy, ekotromechanicy, fryzjerzy, operatorzy wszelkiego rodzaju maszyn,  a także ślusarze. W tegorocznym zestawieniu są również niespodzianki. Po raz pierwszy wśród zawodów deficytowych na elbląskim rynku pojawili się lekarze, pielęgniarki i położne. W zestawieniu są również kucharze i szefowie kuchni, co, biorąc pod uwagę sytuację branży gastronomicznej, może trochę dziwić. 

 

Dużo skromniejsza jest lista zawodów nadwyżkowych, czyli tych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców. Takie problemy w 2021 roku nadal mogą mieć ekonomiści, pracownicy bur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej czy specjaliści administracji publicznej. 

 

Barometr zawodów 2021 dla Elbląga:

 

Zawody, których jest deficyt:

 

betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, kosmetyczki, kucharze, lakiernicy, lekarze, masaże i przetwórcy ryb, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki, zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, maszyn rolniczych i ogrodniczych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy socjalni, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, szefowie kuchni, ślusarze i tapicerzy

 

Zawody, których jest nadwyżka:

 

ekonomiści, filozofowie, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, robotnicy obróbki skóry, specjaliści administracji publicznej.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Ginące zawody : znawca ortografii
  Wtorek, 16.02

  Masaże deficytowi ? No nie, masarze to już tak. Oj ortografia jest na pewno deficytowa.

 2. 2
  +11
  ~ bzura
  Wtorek, 16.02

  Deficyt - samodzielni księgowi, nadwyżka - ekonomiści, a kim jest księgowy - psychologiem, socjologiem, mechanikiem czy ekonomistą?

 3. 3
  +5
  ~ Doradca zawodowy
  Wtorek, 16.02

  Do Bzura- popieram... Czy ktoś tam myśli?

 4. 4
  +5
  ~ Samosia
  Wtorek, 16.02

  Masarz-masarnia,masażysta-masowanie

 5. 5
  +6
  ~ kit
  Wtorek, 16.02

  barometr, barometrem. Skąd takie dane? z PUP? Ciekawe co na to kadrowa od Wojcik Meble?

 6. 6
  +2
  ~ m
  Wtorek, 16.02

  w jaki sposób wykoncypowano powyższe?????

 7. 7
  +1
  ~ Upadły Harley
  Wtorek, 16.02

  Brakuje przede wszystkim NIEWOLNIKÓW z zawodu o specjalności ROBOL tyrających za 3 stówki więcej od minimalnej w elbląskich januszexach. Do tego nas doprowadził duet Słonina-Wróblewski.

 8. 8
  +1
  ~ Uczta się
  Środa, 17.02

  Księgowy nie jest ekonomistą!!! Księgowy zbiera dane, a ekonomista je analizuje i tyle w temacie.

 9. 9
  +1
  ~ Jamaleg
  Środa, 17.02

  Ostatnio była reklama i zaproszenie do pracy w Wójciku. Ale tam musi być super ze zniżają się do tego poziomu

 10. 10
  0
  ~ Jerzy Lebioda
  Środa, 17.02

  Tatanka :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.