Piątek, 27.05.2022, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

URZĄD MIASTA: AKCJA ZIMA W ELBLAGU 2020/2021

27.10.2020, 14:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
URZĄD MIASTA: AKCJA ZIMA W ELBLAGU 2020/2021
fot. archiwum redakcji

W związku z nadchodzącym sezonem zimowym, Departament Zarząd Dróg UM przekazuje podstawowe informacje nt. realizowanej corocznie AKCJI ZIMA.

 

I.    Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym.


W sezonie zimowym 2020/2021 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :


1.    drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament   Zarząd Dróg  (DZD)
2.    budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
3.    parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
4.    placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodki szkolno-wychowawcze itp. - Departament Edukacji (DE)
5.    obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
6.    torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)

 

II.    Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów.


Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio :
- dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
- dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DE, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.

 

III.    Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima.


Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:

•    Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659,  tel. stacj. 55 232-64-08 w. 9
•    od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-43),
•    całodobowo Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
•    Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu  
- parki, skwery i zieleńce– dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 1, 2
- tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 4, 5
•    Departament Edukacji - szkoły, przedszkola żłobki – B. Nosewicz tel. 602-784-68
•    MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – L. Jankowski tel. 661-240-113
•    Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08

 

IV.    Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac.


Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.


Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.
W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwania skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.


Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2020 r.


-30.04.2021r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.

 

V.    Sprzęt


Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak:


- w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparki/ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
– w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 5 ciągników z pługiem i przyczepą, 2 miniciągniki,  2 samochody do przewozu pracowników oraz 5 samochodów skrzyniowych.
- w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowym wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.

 

VI.    Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców.


Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach  wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.

 

Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.

 

UM w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Volvo
  Wtorek, 27.10

  Jaka zima? Jaja sobie robicie ? A była ostatnio?

 2. 2
  +9
  ~ znowu IQ
  Wtorek, 27.10

  Was w tym UM rąbnęło , i nie jest to skutek wirusa a genetyka. Dzisiaj mamy rzeczywiste problemy i zagrożenia z życiem włącznie, a wy informujecie, że jesteście gotowi do zimy. Dlaczego harleyowiec samowolnie odstawił tabletki? Dzisiaj ludzie chcą wiedzieć gdzie przyjmie ich lekarz, szpital, dentysta, jak zrobić zakupy bez mandatu, czy jutro będą mieli pracę a na końcu czy do soboty mogą sprzątać groby bliskich. A standaryzator bredzi o śniegu przy +19. Czy do psychiatry, psychologa... . Kto was uczył rządzenia? Większość mieszkańców ma pełne porty strachu o byt i opiekę nad dziećmi i dziadkami.

 3. 3
  +5
  ~ rozbawiony
  Wtorek, 27.10

  Jajcarze. Inny świat.

 4. 4
  +5
  ~ Dajcie spokój
  Wtorek, 27.10

  Co roku stek obietnic a chodniki oczyszaja przechodnie idąc. Bo nieroby muszą się wyspać i wtedy co to nie odsniezyli. Czym czyscicie tym sprzętem rodem z PRL u. Chodniki i jezdnię mają być do asfaltu wyczuszczone za to kasę bierzecie.

 5. 5
  +4
  ~ Jeżyk
  Wtorek, 27.10

  Kto odpowiada za tereny w UM i przyległych chodnikach i ulicach? Jeżeli jest to jakaś FIRMA TO Z JAKICH PIENIEDZY JEST OPŁACANA?

 6. 6
  +5
  ~ Będzie
  Wtorek, 27.10

  Koko UM ratusza będzie jak zwykle wylizane . Im nie sprzątać niech sami odsniezaja.

 7. 7
  +8
  ~ oddział zamknięty
  Wtorek, 27.10

  Skoro UM i "redakcja" uważa odśnieżanie za najważniejszy problem w mieście 27 października 2020, to ja zgłaszam obfite opady śniegu na terenie UM w okolicach 303, i nie odśnieżone ulice wokół tego szpitala. Odśnieży psychiatra na koszt NFZ. Wróblewski chwali się że już kupił kilka mikrofonów i kamer do zdalnego nauczania (od marca) a teraz lawiny śniegu lądują na łbie harleyowca. To są problemy miasta i mieszkańców widziane przez "wybrańców". Jaki autorytet i wzór dajecie? Jutro będą ślady Yeti na harleyu w tym śniegu. Mierzejewski już ogłosił , że fontanna po której jeździ policjant samochodem jest sprawna (sic!) i policjant nawet nie usłyszy reprymendy. Jutro rolnicy mogą tam jechać ciągnikami i odebrać nagrodę. Mikroklimat elbląski niszczy resztki ratio.

 8. 8
  +5
  ~ kompromitacja władzy
  Wtorek, 27.10

  Tych to już wali w glace.

 9. 9
  +3
  ~ jak co roku
  Środa, 28.10

  To mogę iść na cmentarz? Będą drogi odśnieżone? Może dla pewności wezmę rakiety śnieżne i sprzęt anty lawinowy. A jak śnieg już spadnie i mróz chwyci, to tym planem możecie sobie ... odśnieżyć. jak co roku - w sierpniu już jesteście gotowi do zimy, a w grudniu "weźmiemy się i zrobicie" zgodnie z planem.

 10. 10
  0
  ~ Jerzy
  Wtorek, 19.01

  Chciałbym zwrócić uwagę na ul. Królewiecką od skrzyżowania z Marmącką w stronę miasta nigdy nieodśnieżone a pod śniegiem leżą liście jeszcze z jesieni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94811391830444