Niedziela, 26.06.2022, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Komunikat Szpitala Miejskiego: Nie ma mowy o likwidacji, a łączeniu oddziałów obu szpitali

02.10.2020, 18:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Komunikat Szpitala Miejskiego: Nie ma mowy o likwidacji, a łączeniu oddziałów obu szpitali

Dyrekcja Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu za pośrednictwem rzecznika prasowego placówki odniósła się do
naszego artykułu "Nie dla likwidacji położnictwa i ginekologii w szpitalu miejskim. Powstała petycja mieszkańców w tej sprawie”.


Komunikat:


Raz jeszcze pragniemy stanowczo podkreślić, że proponowane zmiany mają na celu dobro pacjentek oraz bezpieczeństwo rodzących kobiet i ich dzieci. Nie ma mowy o likwidacji, a łączeniu oddziałów obu szpitali,  dzięki czemu pacjentki będą miały kompleksową opiekę w nowoczesnych, bezpiecznych warunkach. Przy połączeniu zachowany zostanie cały kontrakt, a więc finansowanie na świadczenie usług na tym samym poziomie. Cały personel pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowę o pracę przechodzi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. CO NAJWAŻNIEJSZE: zachowana zostanie dokładnie taka sama liczba miejsc do porodów, jaka do tej pory była w obu placówkach. W oddziale położniczym Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II znajdują się 2 stanowiska porodowe. W trakcie porodowym WSzZ znajdowały się dotychczas 4 stanowiska do porodów.

W oddanym do użytku nowym trakcie porodowym w Szpitalu Wojewódzkim będzie sześć miejsc do porodów – 3 sale do porodów rodzinnych i 3 standardowo wyposażone miejsca. Przy średniej ilości porodów - ok. 2.000 rocznie w obu elbląskich szpitalach, w tym około 1.200 porodów naturalnych i średniej 3,5 porodu dziennie - taka liczba miejsc porodowych jest w zupełności wystarczająca. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że Wojewódzki Szpital Zespolony jest ośrodkiem referencyjnym III - najwyższego poziomu opieki położniczo-neonatologicznej, co zapewnia maksymalną możliwą opiekę nad pacjentkami oraz noworodkami. Oznacza to również stały dyżur trzech lekarzy. Dla porównania Szpital Miejski ma I stopień referencyjności i jedynie jednego lekarza dyżurnego.

Jak już podkreślaliśmy planowane zmiany zgodne są z polityką tworzenia tzw. MAP POTRZEB ZDROWOTNYCH  rekomendowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Zakłada ona powstawanie nowoczesnych, lepiej wyposażonych oddziałów. Zgodnie z prognozami Ministerstwa Zdrowia zapotrzebowanie na świadczenia w oddziałach położniczych w województwie  warmińsko-mazurskim będzie w najbliższym czasie spadało. Jeżeli w promieniu 40 kilometrów znajduje się inny ośrodek położniczy to należy rozważyć połączenie takich oddziałów. Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ zaleca profilowanie działalności szpitali i koncentrację kompetencji.  Proponowane przez nas zmiany idą więc w tym kierunku.

Pragniemy jednocześnie zdementować plotki, które pojawiają się w przestrzeni medialnej, dotyczące rzekomego zamiaru sprzedaży obiektu przy ul. Żeromskiego 22. Otóż jak już informowaliśmy obiekty szpitala - zarówno przy Komeńskiego, jak i Żeromskiego będą w pełni zagospodarowane.  Nasza placówka pozyskała środki unijne na budowę nowego bloku operacyjnego i modernizację oddziałów. Projekt opiewa na kwotę ponad 42 mln zł. Aktualnie na końcowym etapie jest procedura przetargowa na wykonawcę inwestycji. Docelowo w obiektach przy ul. Komeńskiego znajdować się będą oddziały zabiegowe, oraz pediatria, którą planujemy przejąć od szpitala wojewódzkiego i połączyć z naszym obecnym oddziałem, tworząc tym samym nowoczesny, kompleksowy oddział zapewniający opiekę mniejszym i większym dzieciom. Przy ul. Żeromskiego natomiast rozlokowane będą oddziały niezabiegowe. Szczegóły planowanej inwestycji przedstawione będą w najbliższym czasie.

 

 

Małgorzata Adamowicz
Rzecznik Prasowy Szpitala

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ WAL
  Piątek, 02.10

  A może by tak pani rzecznik, a jednocześnie Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, ruszyła swoje cztery litery i zobaczyła , że w Szpitalu na ul. Żeromskiego są TRZY stanowiska (a NIE ! dwa ) dla rodzących. Dla odważnych tatusiów także porody rodzinne były w tym Szpitalu możliwe.

 2. 2
  +11
  ~ poinformowana
  Piątek, 02.10

  KŁAMSTWA!!!

 3. 3
  +9
  ~ jA
  Piątek, 02.10

  Pacjent ma wybór, jeśli są minimum 2 oddziały, w sytuacji połączenia oddziałów wyboru nie ma

 4. 4
  +11
  ~ Petent
  Sobota, 03.10

  Najsmutniejsze jest to że w Elblągu pozostanie tylko legendarna "rzeźnia", kompletny brak szacunku do kobiet okazywanych przez pielęgniarki i zszywanie kobiet jak "świniaki". O znieczuleniu można pomarzyć, jest tylko gaz który "nie rozwesela". Bardzo przykre doświadczenie, nigdy więcej porodów w Elblągu, nie polecam.

 5. 5
  +12
  ~ Kobieta
  Sobota, 03.10

  Nigdy nie poszlabym rodzic do Nowego szpitala , klasa,pomoc, wysoki poziom obslugi ,kultura, przyjemna atmosfera to tylko oddzial na Żeromskiego, nigdy w nowym i wie to kazda rodząca

 6. 6
  +13
  ~ New jersey
  Sobota, 03.10

  Możecie zapewniać, uspokajać że będzie tyle samo miejsc a życie i tak wszystko zweryfikuje. Wszystko w jednym szpitalu. Pomijając kadry, lekarzy, położne potrzeba idealnej koordynacji pacjentek,a gdy wszystkie Panie będą przyjeżdżać do jednego szpitala to zrobi się Kongo,nie ogarną tego. W dzisiejszych czasach w dobie wirusa gdy zamkną szpital to co wtedy? Naprawdę kto rządzi tym miastem, kogo wy wybieracie, zero jakiegokolwiek myślenia tylko obcinanie pieniędzy i likwidowanie. Tak się zastanawiam,a gdzie w UM zlikwidowano etaty? Tylko przybywa. Kuriozum to są stanowiska wiceprezydentów, po groma aż ich tyłu. Co tu komentować, to jest żałosne i tyle

 7. 7
  +12
  ~ Quo vadis Elbląg
  Sobota, 03.10

  elblążankom pokazuje się gest Kozakiewicza w sposób brutalny, formalną siłą tej władzy bez jakiegokolwiek autorytetu. Lekceważyć wspaniałe komentarze zamieszczone w petycji dla swoich drobnych ekonomicznych wyliczanek zamiast się sprężyć. Wiadomo teraz po co jest ten świeży wice kierowany przez szarą eminencję. Kobieta kobietom zgotowała ten los. A teraz ta pani się mądrzy, bo jej kazano. I w poniedziałek powiedzą , że nie zlikwidowali, a połączyli. Jakie zakłamanie wobec lekarzy, którzy pozyskali naszą sympatię. Tego nie mogą przeboleć.

 8. 8
  +13
  ~ babu
  Sobota, 03.10

  Zespół Szkół Hotelarskich też "łączyli" z Zespołem Szkół Gospodarczych, czego efektem była likwidacja kierunków kształcenia z dawnego Hotelarza, zwolnienia kadry, a przede wszystkim zabrano młodzieży możliwość wyboru, gdzie i czego chcą się uczyć. Hipokryzja władz obnaża się w ich języku: ZWOLNIENIA to u nich "optymalizacja i racjonalizacja pracy" a LIKWIDACJA to "łączenie i polepszenie". KOBIETY! W waszych rękach jest los tego miasta. Jeśli w następnych wyborach znowu zagłosujecie na Wróbla i jego kolegów starych komuchów, to znaczy, że nie macie instynktu samozachowawczego!!!

 9. 9
  +11
  ~ Aaaa
  Sobota, 03.10

  Jedna wielka ściema!! Kobiety po porodzie czy też operacji potrzebują ciszy, spokoju. Jak dotychczas w WSZ rodziło się 1200 dzieci, a będzie 2000 nie wierzę w spokój oraz że opieka poporodowa będzie na takim samym poziomie nawet przy zwiększonej liczbie położnych i pielęgniarek. Dodatkowo nie zapominajmy, że w dobie wirusów, zaraz oddział może być zmkaniety z powodów epidemiologicznych.... Wśród elblazanek jest pełno takich które ufają lekarzom z Szpitala miejskiejgo, a zamykając go odbierają im szanse na bycie leczonym przez nich gdyż nigdzie nie ma informacji, że kadra lekarza przechodzi...

 10. 10
  +8
  ~ Nie dla likwidacji!!! Nie dla łączenia!!!
  Sobota, 03.10

  https://www.petycjeonline.com/nie_dla_likwidacji_oddziau_ginekologii_i_poonictwa_w_szpiatlu_miejskim_w_elblg?fbclid=IwAR0PY0I7REd75tFcDnguWhuZDMlefWLC9m-7vKgucs5eHnsFfBFF3UupKSQ

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98903894424438