Piątek, 25.09.2020, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Epidemia zatrzęsła elbląskim rynkiem pracy

03.08.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Epidemia zatrzęsła elbląskim rynkiem pracy
Fot. Adrian Sajko

Na początku epidemii elbląski rynek pracy rzeczywiście się zachwiał. Było zdecydowanie mniej ofert pracy, przybywało bezrobotnych. Teraz wracamy do normalności - mówi Katarzyna Piasecka z Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu.

Do maja właściwie nie mieliśmy nowych ofert pracy. Rynek lekko się zatrzymał. Pracodawcy czekali na to, co będzie, więc nie zatrudniali nowych pracowników. Teraz to się zmieniło. Już w czerwcu widzieliśmy wzrost liczby ofert, a w tej chwili jest ich jeszcze więcej. Najczęściej poszukiwani są: budowlańcy, stolarze, pracownicy gastronomii, magazynierzy, kierowcy. Ogłosiliśmy również nabory wniosków na dotacje dla osób bezrobotnych, które planują założyć własną działalność gospodarczą i refundacje dla pracodawców, na utworzenie nowych stanowisk pracy. Takich dotacji w lipcu przyznaliśmy 29, a refundacji 37 refundacji, na 42 miejsca pracy. To też oznacza, że ludzie zaczynają już normalnie funkcjonować. Pandemia wcześniej zatrzęsła rynkiem pracy, ale w tej chwili już wraca on do normy

- dodaje Katarzyna Piasecka, kierownik Działu Pośrednictwa i Poradnictwa Zawodowego PUP w Elblągu.

Epidemia odcisnęła swoje piętno na wszystkich dziedzinach życia, również na sytuacji na rynku pracy. Czy wpłynęła na zwiększenie bezrobocia w Elblągu? Odpowiedzi szukamy w statystykach.

Okazuje się, że sytuacja w naszym mieście nie jest tak dramatyczna, jak mogło się wydawać. Obecnie stopa bezrobocia w Elblągu wynosi 7,6 proc. (to dane na koniec maja, tych z czerwca jeszcze nie ma). Dla porównania na początku roku wynosiła 6,3 proc. ale już w analogicznym miesiącu 2019 roku 7,4 proc. więc niewiele mniej. Jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w PUP jest mniej optymistycznie. W czerwcu było ich 6 293, z tego 3 321 to mieszkańcy Elbląga. Porównując z analogicznym miesiącem roku ubiegłego, nastąpił wzrost o kilkaset osób. W czerwcu 2019 roku bezrobotnych zarejestrowanych w PUP było 5646 osób (2879 z Elbląga).

Rzeczywiście nastąpił wzrost bezrobotnych, w porównaniu z rokiem ubiegłym. To tendencja, którą obserwujemy w całym województwie warmińsko-mazurskim. PUP w Elblągu jest wśród tych urzędów, gdzie ten wzrost jest jeszcze stosunkowo mały

- dodaje Katarzyna Piasecka.

Wpływ na zwiększenie liczby bezrobotnych, jak podkreśla urzędniczka, miało kilka czynników. Jednym z nich był wspomniany już brak ofert pracy. - Nie kierowaliśmy bezrobotnych do pracy, bo nie mieliśmy ofert pracy. Nawet jeśli takie się zdarzyły, a bezrobotny obawiał się zakażenia koronawirusem, wówczas też nie kierowaliśmy go do pracy - dodaje. Stosunkowo mało przyczyniły się do tego zwolnienia grupowe.

W okresie pandemii nie mieliśmy dużo tych zwolnień grupowych. Takich potwierdzonych pisemnie były 3. Jedno z powiatu elbląskiego i dwa z Elbląga. Jeśli spojrzeć na osoby zarejestrowane w wyniku tych zwolnień to jest ich bardzo mało

- dodaje Katarzyna Piasecka.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ fgdgdf
  Poniedziałek, 03.08

  Oprócz statystyk co w PUP Elblągu robią panie urzędniczki? zapomniałam dodać, że piją kawę czyli podstawowa działalność urzędniczek.

 2. 2
  +2
  ~ Kamyk
  Wtorek, 04.08

  Skoro w pup taki raj to się zatrudnij A nie tylko smrodzisz tymi durnymi wpisami

 3. 3
  0
  ~ Fff
  Środa, 05.08

  Z małymi wachaniami, ale dla tego co chce pracować zawsze jest praca, a dla nierobów kolejna wymówka.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.