Środa, 23.09.2020, Imieniny: Tekla, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wieża Katedry św. Mikołaja od dziś otwarta dla zwiedzających. "Bilety są po 4 zł i 2 zł"

29.07.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wieża Katedry św. Mikołaja od dziś otwarta dla zwiedzających. "Bilety są po 4 zł i 2 zł"
Fot. Redakcja
Od 5 lat można oglądać panoramę Elbląga z wieży Katedry św. Mikołaja. - W 2015 r. przeszło przez wieżę Katedry 30 tys. zwiedzających. Rok temu było ich ponad 20 tysięcy. Teraz niestety koronawirus zmienił wszystko, również działania wieży Katedry. Ale dziś, 29 lipca, możemy uruchomić wieżę - stwierdził ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz Katedry.
 
- 26 kwietnia 1777 r., kiedy przechodziła burza wyładowania atmosferyczne spowodowały, że Katedra stanęła w ogniu. Po raz drugi w 1945 r. zawierucha wojenna spowodowała kolejne zniszczenia. Sama wieża Katedry po pierwszym pozaże została odbudowana na początku 1907 r. W 2013 r. otrzymaliśmy dotację na rewitalizację terenu wokół Katedry, jak i samej wieży. Prace rozpoczęliśmy i zakończyliśmy w 2014 r. Od 2015 r. wieża została udostępniona dla turystów i mieszkańców Elbląga - opowiadał ks. Stanisław Błaszkowski.
 
 
W 2015 r., po zakończeniu remontu, zakładaliśmy, ze wieżę będzie odwiedzać 5 tys. osób rocznie. Bardzo szybko zostało to zweryfikowane przez życie (...) Ponad 100 tysięcy osób odwiedziło już nasza wieżę. Zapraszamy elblążan i turystów do zwiedzania
 
- zachęcał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.
 
Na mocy porozumienia Parafia przekazała elbląskiemu Muzeum opiekę nad wieżą. - Na razie porozumienie jest podpisane do 15 października. Zobaczymy, co będzie dalej - dodał proboszcz.
 
- Dziękujemy za możliwość bycia operatorem wieży - mówił Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. - Jest to punkt, z którego widać praktycznie całe miasto. Mamy nadzieję, że zwiedzający, którzy przyjdą na wieżę zobaczą też nasze Muzeum.
 
Katedra, do wierzchołka krzyża, liczy 97 metrów. Taras widokowy znajduje się na 67 metrze. Wieża czynna jest od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 17.00, w soboty 10.00 - 14.00, w niedziele 14.00 - 17.00. W poniedziałki wieża będzie nieczynna.
 
 
Bilet normalny, dla osoby dorosłej, wynosi 4 zł, ulgowy - 2 zł. Dzieci poniżej lat 4 wchodzą bezpłatnie. Bilety można zakupić na drugim poziomie. Dajemy czas zwiedzającym na zweryfikowanie swoich możliwości. Nie mamy jeszcze terminalu, więc bilety można zakupić tylko gotówką
 
- dodał Lech Trawicki.
 
- Powstał regulamin korzystania wieży, który był konsultowany z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym. Zachowane zostały wszelkie obostrzenia związane z epidemią. Zwiedzający mogą czuć się bezpiecznie. Na raz jednorazowo na wieżę może wejść do 10 osób - dodał Michał Missan.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 20 )


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ kiki
  Środa, 29.07

  Muzealnik dziękuje za możliwość zarobkowania, ale nie jest / w czasie pandemii / przygotowany do przyjmowania opłat poprzez terminal. Więcej czasu się straci za wnoszenie opłat / wpłaty i wydawanie reszty / niż pobyt na wieży. A dla obcokrajowców jeszcze dodatkowo kantor wymiany walut?

 2. 2
  +14
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 29.07

  Pytanie mam proste i kolejny raz dziwię się autorce, że nie zadała pytania.....Zebrana kwota za wejścia zasili czyj budżet?

 3. 3
  +4
  ~ Kronikarz Truso
  Środa, 29.07

  Pan Wiceprezydent Missan, jako reprezentant Platformy O.m ma dla mieszkańców tylko informację o dojeniu mieszkańców. Składki na harleya i apanaże bezradnych wszystkich "prezydętów" miasta upadłego.

 4. 4
  +3
  ~ mis
  Środa, 29.07

  bezczelnosc czarnych przekroczyla wszelkie granice wieze wyremontowano z publicznych pieniedzy a teraz zweszyli biznes chyba z tacy jest malo

 5. 5
  0
  ~ Mojżesz
  Czwartek, 30.07

  Paną w czerni ciągle mało kasy . Oto tajemnica wiary - złoto i dolary....... !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.