Piątek, 25.09.2020, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wieża katedralna nowym hitem turystycznym. W tym roku odwiedziło ją ponad 27 tys. osób

15.12.2015, 07:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Wieża katedralna nowym hitem turystycznym. W tym roku odwiedziło ją ponad 27 tys. osób
fot. Rafał Kadłubowski

Otwarty od tego roku dla zwiedzających taras widokowy na wieży katedry Św. Mikołaja, stał się największym hitem turystycznym Elbląga. Przez pół roku, od kwietnia do października odwiedziło go ponad 27 tys. osób. To ponad 5 razy więcej niż zakładano przed tym sezonem. Katedralna wieża przebiła popularnością nawet Bramę Targową. Na jej taras wspinali się nie tylko elblążanie i turyści z kraju, ale także wycieczki z Niemiec, Anglii, Francji i Rosji.

Przypomnijmy, że wieża katedry Św. Mikołaja została oddana do dyspozycji elblążan i turystów 21 kwietnia. Zanim do tego doszło, najpierw trzeba było ją przystosować do ruchu turystycznego. Na ten cel miasto pozyskało środki unijne w wysokości 2,6 mln zł. Łącznie cała inwestycja razem z renowacją murów wieży kosztowała 3,8 mln zł. W związku z tym, że inwestycja została dofinansowana z Unii Europejskiej, do 2020 r. wieża będzie udostępniania turystom bezpłatnie. W tym czasie, każdy chętny ma możliwość pokonania 5 poziomów i 366 stopni aż do wysokości 67 metrów. Tu czekają na niego niesamowite widoki i panorama Elbląga.

Katedralna wieża jest już po pierwszym sezonie. Ile osób zdecydowało się wspiąć na jej taras widokowy?

W tym sezonie od 21 kwietnia do 15 października wieżę odwiedziło 27 tys. osób. Jest to bardzo dobry wynik, patrząc, że zakładany w projekcie unijnym wskaźnik wynosił 5 tys. osób w sezonie

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Wieża już w pierwszym sezonie stała się więc nowym hitem turystycznym Elbląga, detronizując nawet Bramę Targową (od czerwca do końca września odwiedziło ją 23,5 tys. osób). Na taras widokowy wspinali się nie tylko turyści z różnych stron naszego kraju, ale także goście z całego świata. Największą ich liczbę stanowili przybysze z Anglii, Francji i Rosji. Nową atrakcję turystyczną Elbląga odwiedził także ambasador Tajwanu.

Oprócz wielu zachwytów, były także słowa krytyki. Dotyczyły one głównie krótkich godzin otwarcia wieży w weekendy. Turyści skarżyli się, że w soboty i niedziele z tarasu widokowego można korzystać tylko przez kilka godzin dziennie.

W tym sezonie wieża otwarta była od wtorku do piątku w godzinach między 10.00 a 17.00, w soboty między 10.00 a 14.00 oraz w niedzielę między 14.00 a 17.00. W poniedziałki była natomiast nieczynna. W tym czasie obsługą i pilnowaniem porządku na wieży, zajmowały się  dwie osoby. Czy miasto planuje wydłużyć w kolejnym sezonie czas zwiedzania wieży lub zatrudnienie do jej obsługi kolejnej osoby?

Nie planujemy wprowadzić w przyszłym roku żadnych zmian związanych z działalnością wieży. Godziny jej otwarcia pozostaną te same. Uzależnione są one od uroczystości kościelnych, m.in. odbywających się w katedrze Mszy Świętych, podczas których zabronione jest przebywanie na wieży. Są to jedyne uwarunkowania. Przy obsłudze ruchu turystycznego nadal też pracować będą dwie osoby

- zaznacza Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Galeria / Oficjalnie otwarcie wieży katedry ( zdjęć 40 )
Dodano: 2015-04-21 | fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Yataman
  Wtorek, 15.12

  Kogoś chyba przewiało? A tytuł naprawdę na miarę talentu dziennikarskiego.....

 2. 2
  +15
  ~ NOVAK
  Wtorek, 15.12

  a było by jeszcze więcej odwiedzających gdyby nie te godziny otwarcia i zamknięcia .

 3. 3
  +8
  ~ 112
  Wtorek, 15.12

  w mieście imprezy na starówce tłoczno a wieża w kościele zamknięta!!!!!!

 4. 4
  +5
  ~ izka
  Wtorek, 15.12

  Wieża głównie powinna być otwarta w weekendy a w inne dni niech sobie ma skrócone godziny otwarcia Moi teściowie 3 razy próbowali wybrać sie na wieżę i 2 razy było zamknięte dodam że był to weekend a raz do zamknięcia było 30 minut i już nie wpuszczali :( Pech Siostry koleżanka - Niemka - przyjechała do Elbląga na 3 dni - siostra oprowadzała ją po naszym mieście i również pocałowały przysłowiową klamkę by wejść na wieżę :(

 5. 5
  0
  ~ marek elbląski
  Wtorek, 15.12

  Co na to miasto wojefuckie?Pewnie zbuduje u siebie większą wieżę katederalną.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.