Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Samolot nad Elblągiem nadal irytuje. Blisko stu mieszkańców zwróciło się z petycją do prezydenta

21.07.2020, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Samolot nad Elblągiem nadal irytuje. Blisko stu mieszkańców zwróciło się z petycją do prezydenta
Fot. Archiwum redakcji ( zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu)

Okazuje się, że samolot krążący nad Elblągiem irytuje nie tylko jedną mieszkankę miasta. Blisko 100 elblążan podpisało się pod petycją w tej sprawie skierowaną do prezydenta Elbląga.

Najpierw był list otwarty do prezydenta, który elblążanka opublikowała za pośrednictwem info.elblag.pl i innych lokalnych mediów. Kobieta skarżyła się w nim na hałas, który generuje samolot krążący nad miastem w weekendy.

Hałas ten jest słyszalny nie tylko w dzielnicy, w której mieszkamy, ale w całym Elblągu. Wielu naszych znajomych i sąsiadów skarży się na to. Być może są i tacy mieszkańcy, którzy uważają, że notoryczny jazgot i warkot silników jest formą relaksacji. My do tej grupy nie należymy

- przekonywała pani Beata w liście otwartym do prezydenta.

Sprawa podzieliła elblążan. Część z internautów, komentujących list pisała, że to zwykłe czepialstwo. Inni podkreślali, że irytujący dźwięk samolotu denerwuje nie tylko osoby mieszkające w pobliżu lotniska, ale słyszalny jest i w innych dzielnicach. Teraz, w ślad za listem, do władz miasta skierowana została petycja.

Do prezydenta trafiła petycja w sprawie uciążliwego dla mieszkańców hałasu generowanego przez samolot krążący nad Elblągiem w weekendy. Podpisały się pod nią 94 osoby. Na odpowiedź prezydent ma trzy miesiące. W tej chwili wystąpiliśmy o opinię do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz odpowiednie dokumenty do Aeroklubu Elbląskiego

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Przypomnijmy. Po publikacji listu otwartego do sprawy odniósł się organizator lotów (ten list opublikowaliśmy tutaj).

Należy pamiętać, że pojęcie „uciążliwości” w rozumieniu prawa określa Ustawa o ochronie środowiska. Aby hałas stał się „uciążliwy” w rozumienia prawa (ze wszystkimi konsekwencjami w postaci działań naprawczych) musi przekraczać odpowiednie normy. W naszym przypadku dla operacji lotniczych wokół obszarów gęstej zabudowy nie wolno nam przekraczać 60dB LAeqd – ekwiwalent natężenia hałasu w porze dziennej. Przy realizowanej ilości operacji lotniczej tych norm nigdy nie przekraczamy. Nawet ww. ustawa nie nakłada obowiązku monitorowania hałasu wokół lotniska, ponieważ liczba operacji lotniczych rocznie nie przekracza 5000. Zatem od strony prawnej nie można nam w żaden sposób zarzucać naruszania jakichkolwiek norm

- przekonywał wtedy Marek Mostowski, Członek Zarządu Komplementariusza S.C. Finist.

Wyjaśnienia najwyraźniej nie przekonały elblążan, którzy zwrócili się z petycją do prezydenta. Do sprawy jeszcze wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 24

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (104)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --27
  ~ dvzsd
  Wtorek, 21.07

  Wystarczy baloniki puszczac koło lotniska i przestanie latać.

 2. 2
  +43
  ~ Masakra
  Wtorek, 21.07

  Wysiedlic tych wszystkich narzekajacych na wszystko 100 km za Elblag do dzikiej buszy gdzie niczego nie bedzie!

 3. 3
  --46
  ~ zizi
  Wtorek, 21.07

  w końcu! warkot tego silnika jest nie do zniesienia. w sobotę chciałam "odpocząć" w Bażantarni. Nie dało się. Ten samolot slychac w całym mieście

 4. 4
  --43
  ~ Aa
  Wtorek, 21.07

  Ja też podpisałem. Hmm 100 osób, może warto zrzucić się na adwokata na pozew zbiorowy. Pozwać o odszkodowanie miasto i właściciela samolotu

 5. 5
  +43
  ~ brum brum
  Wtorek, 21.07

  Jakoś w innych miastach gdzie są lotniska aeroklubów nie ma tego problemu. Tylko gdzie jest? Oczywiście, że w Elblągu, bo gdzieżby indziej. Brum brum niech wszyscy mnie słyszą, od świtu do zmierzchu brum brum :-)

 6. 6
  +44
  ~ Zimbadro
  Wtorek, 21.07

  W tyłkach się przewraca od tego dobrobytu ludziom. Kiedyś nad Elblągiem latało mnóstwo głośnych samolotów a jako dzieci krzyczało się "panie pilocie dziura w samolocie" dziś każdy chce wygody, luksusów i wszystkiego pod nos, irytująca mentalność ludzi, takie czasy nastały niestety, że dzwięk, który od zawsze był elementem dnia dzisiaj jest wyplewiany bo księżne i księciunie nie potrafią znieść kilkuminutowego warkotu z nieba.

 7. 7
  --10
  ~ Xyz
  Wtorek, 21.07

  Pierdzi całe weekendy ten samolocik taka prawda

 8. 8
  +46
  ~ ZenonK
  Wtorek, 21.07

  Ja do tego bym dorzucił bicie dzwonów w kościołach i sygnały dźwiękowe w pojazdach służb (medycznych , straży pożarnej i policji). Wszystko w tym mieście przeszkadza. Strzelnica na Dębicy, lotnisko aeroklubu. Ludzie trzeba było patrzeć gdzie się kupuje mieszkanie lub dom.

 9. 9
  --12
  ~ brum brum
  Wtorek, 21.07

  Bicie dzwonów, sygnały dźwiękowe służb, one trwają tylko chwilę, może i przez cały dzień są, ale nie 12 godzin non stop, od świtu do zmierzchu, jak w jakimś laboratorium testującym poziom hałasu. Ludzie, są inne miasta z lotniskami aeroklubów, tam nie ma takich cyrków. Nawet Boeingi i Airbusy startują i lądują ciszej. Silniki mają takie normy, że ledwo się je słyszy. Tylko w Elblągu oczywiście od świtu do zmierzchu brum brum brum latam sobie bo przecież chodzić nie mogę !

 10. 10
  --14
  ~ Mieszkam blisko
  Wtorek, 21.07

  Po publikacjach w internecie ten ***zacy irytujący lata jakby trochę rzadziej wiec coś te publikacje dały.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.