Poniedziałek, 6.07.2020, Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kolejki przed lokalami wyborczymi. Szef PKW: Zanosi się na wysoką frekwencję

28.06.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejki przed lokalami wyborczymi. Szef PKW: Zanosi się na wysoką frekwencję
Fot.Ryszard Biel
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas zwołanej dziś (28 czerwca) konferencji prasowej przyznał, że w wyborach prezydenckich frekwencja może okazać się wysoka.
 
Przed lokalami wyborczymi od rana tworzą się kolejki. 
 
Może być kilka powodów takiego długiego okresu oczekiwania. Niewątpliwie kwestia wzmożonego rygoru sanitarnego. Jednak to powoduje dłuższe odnotowywanie wyborcy w spisie wyborców, oddanie karty do głosowania. Musimy mieć też na uwagę kwestię temperatury dzisiaj. Część osób woli rano oddać głos licząc się z tym, że w południe będę większa temperatura (...) Póki co zanosi się na wysoką frekwencję
 
- mówił Sylwester Marciniak.
 
W Polsce ponad 25 tys. lokali wyborczych zostało dziś otwartych o godz. 7.00. Część mieszkańców naszego miasta również zdecydowała się oddać głos rano. Na przykład w lokalu znajdującym się w Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo do godz. 7.30 głos oddało już ok. 60 wyborców.
 
Natomiast w lokalu znajdującym się w II Liceum Ogólnokształcącym do godz. 8.30 zagłosowało 100 osób na 1600 uprawnionym w tym okręgu do głosowania.
 
- W końcu doczekaliśmy się pięknej pogody, więc na pewno całą rodziną pojedziemy zaraz nad wodę, ale najpierw przyszłam z mężem zagłosować. To jest nasz obowiązek, a zarazem przywilej i chcieliśmy z niego skorzystać, żeby potem już spokojnie cieszyć się wolnym dniem - mówi p. Agnieszka.
 
 
Zdziwiłam się widząc kolejkę przed lokalem wyborczym. Domyślam się, że ma to coś wspólnego z epidemią i pewnie wolniej to wszystko przebiega, ale nie sądziłam, że tak dużo ludzi zdecyduje się oddać swój głos rano
 
- stwierdziła p. Danuta.
 
W Elblągu uprawionych do głosowania jest 88 674 osób, a w powiecie elbląskim 44 451.
 
Chęć skorzystania z możliwości głosowania korespondencyjnego zgłosiło 220 elblążan (1 wyraziła potrzebę użycia karty do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a).
 
Przypominamy, że osoby przebywające w lokalach wyborczych są zobowiązane do noszenia maseczek. Wyjątkiem może być sytuacja, w której członek komisji poprosić o zdjęcie maseczki w celu weryfikacji.
 
Należy także pamiętać, że w lokalu wyborczym może przebywać jeden wyborca na 4 m2 (nie licząc członków komisji, mężów zaufania czy obserwatorów).
 
Długopisy dostępne w lokalach wyborczych będą dezynfekowane. Jednak dla zachowania szczególnego bezpieczeństwa można użyć swojego długopisu.
 
Należy pamiętać, że oddany głos zostanie potraktowany jako nieważny jeśli znak "x" zostanie postawiony na karce przy więcej niż jednym kandydacie lub wcale nie zostanie postawiony.
 
Trwa cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania, czyli do niedzieli 28 czerwca, do godziny 21:00 (jeśli żadna z Obwodowych Komisji Wyborczych nie przedłuży głosowania). Zgodnie z kodeksem wyborczym w czasie ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji, czy publikowania sondaży wyborczych. Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie grzywny.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Wybory prezydenckie 2020 ( zdjęć 40 )
Dodano: 2020-06-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ kazik
  Tydzień temu, Niedziela, 28.06

  niech redaktor nie pisze bzdur - NIE MA OBOWIĄZKU ZAKŁADANIA MASECZEK , A JEDYNIE OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA CZYMKOLWIEK.......

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.