Niedziela, 24.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dlaczego sędziowie przerwali rozprawy? Głos zabiera rzecznik elbląskiego sądu

12.06.2020, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego sędziowie przerwali rozprawy? Głos zabiera rzecznik elbląskiego sądu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Poniżej publikujemy stanowisko Tomasza Koronowskiego, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Elblągu, który odniósł się do artykułu "Sędziowie przerwali rozprawy w akcji poparcia dla Igora Tulei. Sprawa zainteresowała prezesa SO w Elblągu".

Powołane w artykule pismo Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 9 czerwca br. w sprawie nieterminowego rozpoczęcia rozpraw w tym samym dniu to pismo o charakterze wewnątrzporządkowym, zmierzające do realizacji spoczywających na Prezesie Sądu Okręgowego, jako na kierowniku zakładu pracy, obowiązków wynikających m.in. z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i z art. 207 Kodeksu pracy. Art. 207 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy wyraźnie nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawania polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolowania wykonania tych poleceń. Trzeba też pamiętać, że na podstawie art. 211 pkt 7 Kodeksu pracy ze wskazanym obowiązkiem pracodawcy skorelowany jest obowiązek pracowników współdziałania z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
Zamieszczone na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Elblągu zarządzenie Prezesa i Dyrektora tego Sądu Nr 238/20 z dnia 21 maja 2020 r., które dotyczy zapobiegnia rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, uregulowało w sposób jednoznaczny zasady obowiązujące osoby przebywające w budynkach sądowych, w tym określiło ograniczenia w gromadzeniu się tych osób na korytarzach sądowych. W celu zapewnienia realizacji tychże zasad przy przywracaniu dostępu do wymiaru sprawiedliwości, ograniczonego dotąd wskutek epidemii, sędziowie zostali zobowiązani do wyznaczania godzin rozpraw i posiedzeń z półgodzinnymi przerwami pomiędzy poszczególnymi sprawami, do oznaczania konkretnych godzin, na które są wzywani poszczególni świadkowie, oraz do prowadzenia rozpraw na zwiększonej liczbie sal rozpraw z wykorzystaniem środków technicznych umożliwiających przesyłanie obrazu i dźwięku. W tych niecodziennych warunkach od początku czerwca br. systematycznie zwiększa się ilość rozpraw i posiedzeń w Sądzie Okręgowym w Elblągu. W takiej sytuacji naruszenie organizacji rozprawy lub posiedzenia w zakresie godziny ich rozpoczęcia, szczególnie w godzinach porannych, nieuchronnie będzie prowadzić do narastających opóźnień w wywoływaniu poszczególnych spraw, a przez to do niedopuszczalnego gromadzenia się przed salami rozpraw w ciągu całego dnia uczestników rozpraw i posiedzeń. To zaś zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i stwarza realne niebezpieczeństwo zakażenia. Nie jest to zagrożenie tylko hipotetyczne – wystarczy przywołać konieczność poddania kwarantannie w drugiej połowie marca br. ponad 30 pracowników Sądu Rejonowego w Braniewie z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u jednej z osób tam zatrudnionych.
 
W dniu 9 czerwca br. w godzinach porannych stwierdzono przed częścią sal rozpraw w Sądzie Okręgowym w Elblągu niepożądane zagęszczenie interesantów. Skutkowało to koniecznością podjęcia przez Prezesa Sądu Okręgowego stosownych czynności wyjaśniająco-organizacyjnych. Wyrazem tych czynności było nie tylko skierowanie do Przewodniczących wszystkich Wydziałów Sądu Okręgowego w Elblągu pisma wskazanego w artykule, ale jednoczesne wystosowanie prośby do Prokuratora Okręgowego w Elblągu o zwiększenie obsady prokuratorskiej w związku z wymuszoną wymogami sanitarnymi koniecznością rozpoznawania spraw na zwiększonej liczbie sal rozpraw.
 
 
 
Tomasz Koronowski
rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ GNAC
  Środa, 10.06

  Sędzia to nie polityk nie chce pracować zwolnić.

 2. 2
  --8
  ~ KUNEGUNDA
  Środa, 10.06

  Do - GNAC - ciągle macie PIS jakiś problem ze sobą !! Ciągle czepiacie się Sądów, Sędziów itp. A spójrz na siebie jakby tak ciebie zwolnili z pracy - jakbyś się wtedy czuł i co byś wtedy mówił ? Ż E N A D A i Wielki wstyd tak się zachowywać. !!!!!

 3. 3
  +10
  ~ feliks zygmuntowicz
  Środa, 10.06

  a w sądach wciąż komunistyczne nawyki, "czy się stoi czy się leży wypłata się należy" i marzenia, "żeby było tak jak dawniej".

 4. 4
  +6
  ~ elblązanin
  Środa, 10.06

  zwolnić nierobów na zbity pysk,sędziów powinniśmy wybierac na kadencje góra 5 lat,zadnych immunitetów i wysokich emerytów

 5. 5
  +1
  ~ konsekwencje usterki
  Środa, 10.06

  Z reguły jest tak, że gdy wyrobi się tuleja, to i elbląskie sworznie, zwrotnice i łączniki trzeba wymieniać.

 6. 6
  +8
  ~ RodemzElbląga
  Środa, 10.06

  sądy wolne... i jeszcze wolniejsze...

 7. 7
  +1
  ~ Polityka sędziowska
  Środa, 10.06

  W Elblągu nie sądziłam że też są sędziowie upolitycznieni.

 8. 8
  +2
  ~ TEN TAMTEN
  Środa, 10.06

  Do wszystkich piszących tutaj wszelkich komentarzy w sprawie zwolnienia sędziów z pracy i wszelkiego niesienia jadu - i tak nic nie zrobicie w sprawie, po co to pisać i się wyżywać, to nic od was ludziska nie zależy, to jest system i tak działa i nic nie zrobicie w tym temacie. Także odpuście sobie tę Mowę Nienawiści do drugiego człowieka. Bo zgodnie z formułką - dziś ja, jutro ty. Tak to niestety działa, takie jest życie.

 9. 9
  +5
  ~ lud
  Środa, 10.06

  Wymiar sprawiedliwości według pisu.Pamietamy wypadek Szydło ? Ginące dowody ,niemożliwość odczytania predkosci z jaką jechała Audi :) matactwo. Tak wyglad wymiar sprawiedliwości .ZWYKŁY CZŁOWIEK Z PISOWCEM JEST Z GÓRY PRZEGRANY. Rozumiecie to wyborcy pisu ? Czy jeszcze nie ? Sedziowie pisowscy zawsze beda dawac wyroki zgodnie z interesem pisu a tych niezaleznych trzeba sie pozbyć!

 10. 10
  +4
  ~ Janos
  Czwartek, 11.06

  Bo przecież sędziowie chcą dawać pieniądze przestępcom bez żadnych ograniczeń.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.