Środa, 15.07.2020, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Polsce wykryto ponad 23 tys. osób zakażonych koronawirusem. Dlaczego w naszym województwie jest tylko 179?

01.06.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Polsce wykryto ponad 23 tys. osób zakażonych koronawirusem. Dlaczego w naszym województwie jest tylko 179?
Codziennie Ministerstwo Zdrowia podaje informacje o nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem. Dotychczas najwięcej zakażonych stwierdzono w województwie śląskim, mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.  Dlaczego w województwie warmińsko - marurskim jest ich tak mało ?
 
W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 23 tys. 571. Najwięcej jest ich w województwie śląskim  (8 252), mazowieckim (3 581) , woj. dolnośląskim ( 2 594) oraz woj. wielkopolskim (2 150). W województwie warmińsko-mazurskim wykryto jedynie 179 przypadków. Dlaczego w naszym regionie jest tak niewiele  przypadków? Czy ma na to wpływ ilość przeprowadzonych testów?
 
Od początku pandemii do wczoraj (31.05) w województwie warmińsko-marurskim wykonano 26 131 testów na obecność  koronawirusa. - Obecnie robimy maksymalną ilość próbek. Pamiętajmy o tym, że co rusz  dochodzą kolejne grupy zawodowe bądź społeczne, które z różnych względów muszą być poddane badaniom - opowiada Marek Jarosz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 
Jakie to grupy? - Oprócz  osób, które były narażone na kontakt z zakażeniem w jakikolwiek sposób doszły nam  badania osób objętych kwarantanną graniczną, ale także pracownicy wszystkich Domów Pomocy Społecznych  i pokrewnych jednostek. Doszedł nam też personel szpitali - wymienia Marek Jarosz. - W tej chwili możliwości badania innym osobom trochę się zawęziły.
 
Laboratorium olsztyńskie w tej chwili pracuje maksymalnie, na trzy zmiany i nie tam żadnych  przestojów. Można powiedzieć, że maszyny są rozgrzane do czerwoności i przerabiają wszystko, co jest do przerobienia
- zaznacza Marek Jarosz.
 
Co jest powodem tak małej ilości zakażeń w naszym województwie? - Jest to splot wielu okoliczności, które sprawiają, że u nas jest mniejsza ilość zakażonych osób, z których część na pewno jest  bezobjawowych. Część osób nie myśli o tym, że sensowne byłoby przebadanie. Z osób, które są uprawnione do badania, z tych osób objętnych kwarantanną po przekroczeniu  granicy, nie wszystkie osoby mają chęć  się zbadania. Nawet pomimo tego, że mają taką możliwość.
 
 Liczba dodatnich wyników, które są uzyskiwanie z tych badań mających charakter przesiewowy, czyli  ilość tych osób, które nie mają objawów, jest znikoma. Oznacza to, że jedna z tych grup, przy których musimy podejmować pewne względy bezpieczeństwa, nie jest aż tak bardzo licznie dotknięta zakażeniem
- dodał Marek Jarosz.
 
Dlaczego zatem potrzebna jest 14-dniowa kwarantanna? - Niestety pewna grupa jest zakażona i nigdy nie wiemy, które osoby są, a które nie. Taka kwarantanna i  badania są zasadne - zaznaczył Marek Jarosz. - A osoby, które nie mają objawów jednak przybywają z regionów, gdzie tych zakażeń jest nadal dużo.
 
Może być także tak, że w czasie kwarantanny pierwszy wynik jest negatywny, a drugi pozytywny?
Przyjmuje się, że jeśli minie co najmniej 7 dni od ostatniego możliwego kontaktu, czyli w przypadku przyjezdnych zza granicy od momentu wjechania na teren Polski, i wynik będzie negatywny, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że tego zakażenia nie ma. Niemniej zdarzają się przypadki, że to zakażenie może ujawnić się nieco później, dlatego te osoby badany też w dwunastej dobie, aby być absolutnie pewnym, że te osoby nie będą stanowiły zagrożenia dla innych
- podkreślił Marek Jarosz.
 
W Elblągu wykryto jedynie 17 przypadków zakażenia.
Pamiętajmy, że nie badamy się wszyscy, nawet te osoby, które są objęte kwarantanną, nie wszystkie są zainteresowane, aby zostać przebadanym. Nie ma żadnych gwarancji, że w śród nich nie ma osób zakażonych
- przyznał Marek Jarosz.
 
Złagodzenie zasad dotyczących bezpieczeństwa nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku. Choć nie wszędzie wymagane jest noszenie maseczek nadal należy zachowywać minimum dwumetrowy dystans społeczny.
KS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Juudsy
  Poniedziałek, 01.06

  Szybko wrócimy do obostrzeń. Is soboty bez masek na ulicy, ale w sklepach powinnyśmy je nakładac. Zapraszam do biedry... Większosc kupujących bez masek, nie stosują się do zalecen,niestety.. Lato szybko minie i wrócimy do obostrzeń..

 2. 2
  +5
  ~ Szok
  Poniedziałek, 01.06

  Wczoraj w restauracji u kelnerek zero maseczek, stoły brudne fuj !

 3. 3
  +6
  ~ Czytelnik
  Poniedziałek, 01.06

  Jak się nie robi testów to i mniejsza ilość zakażonych. Jak w czasach rządów jedynej właściwej władzy.

 4. 4
  +10
  ~ Radek
  Poniedziałek, 01.06

  Nic z tego artykułu nie rozumiem , nic z tego artykułu nie wynika, jeden wielki bełkot który nie ma nic wspólnego z tytułem. równie dobrze mógłby dotyczyc województwa śląskiego oraz osób w nim mieszkających

 5. 5
  +4
  ~ mo
  Poniedziałek, 01.06

  Panie dyrektorze, czy ulubione w mieście przedszkole ruszyło dzisiaj w nowym miejscu bez zezwoleń ? Tak działało kilka dobrych lat a sanepid przymyka oczy. Jeszcze nic się dzieciom nie stało............

 6. 6
  0
  ~ Konsti
  Poniedziałek, 01.06

  Niestety dla niektórych TUMANÓW epidemia już się skończyła.. co widać na ulicach w sklepach czy komunikacji miejskiej..

 7. 7
  0
  ~ hd
  Poniedziałek, 01.06

  Długo jeszcze będziecie grzać tę plandemię? Mało ogłupiałych jeszcze w maskach chodzi?

 8. 8
  +4
  ~ Świadek
  Poniedziałek, 01.06

  Spokojnie, niedługo przyjadą górnicy ze Śląska i warszawiacy na Mazury i Mierzeję Wiślaną. Na pewno rozwloką tę zarazę na nasz teren.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.