Środa, 3.03.2021, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ruszył drugi etap luzowania obostrzeń. Noszenie maseczki nadal jest obowiązkowe, jak sobie z tym radzą elblążanie?

05.05.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ruszył drugi etap luzowania obostrzeń. Noszenie maseczki nadal jest obowiązkowe, jak sobie z tym radzą elblążanie?
Fot.Ryszard Biel

Rząd po kolei łagodzi obostrzenia związane z epidemią. Nadal jednak obowiązuje nakaz zasłaniania ust w miejscach publicznych, również w środkach komunikacji miejskiej. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie z tym elblążanie.

Od wczoraj (4 maja) w życie wszedł drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Otwarte zostały m.in. centra handlowe i hotele, częściowo do funkcjonowania wróci również przedszkola i żłobki. Przypominamy jednak, że część obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa nadal obowiązuje.

Wśród nich jest obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Na czym polega? Wszyscy (oprócz kilku wyjątków wymienionych poniżej) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.


Ograniczenie nie dotyczy: dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osób poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4, pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa, kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną, duchownych sprawujących obrzędy religijne, rolników wykonujących prace w gospodarstwie, żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, osób przebywających w lesie.

Warto pamiętać, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie określa czym zasłaniać twarz, tak więc nie musi to być maseczka ochronna. Twarz można również zasłonić szalikiem, chustką, apaszką lub jakimkolwiek innym elementem stroju. Nakaz obowiązuje do odwołania.

W Elblągu większość osób stosuje się do nakazu noszenia maseczek, radzą sobie z tym również pasażerowie komunikacji miejskiej - zobacz zdjęcia.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Komunikacja miejska,ludzie w maseczkach ( zdjęć 36 )
Dodano: 2020-05-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Cydydyd
  Wtorek, 05.05

  Właśnie widać... Maseczki na brodzie...

 2. 2
  +3
  ~ janusz
  Wtorek, 05.05

  14 z rana

 3. 3
  +5
  ~ astmatyk
  Wtorek, 05.05

  Czyli jak ja mam astmę to nie muszę nosić maseczki? Dusi mnie.

 4. 4
  +2
  ~ Mieć wszystko w d...
  Wtorek, 05.05

  Ja podziwiam za samodyscyplinę najstarsze pokolenie - im napewno tez jest duszno, ale noszą maseczki wzorowo! Młodzież tez spoko, ale mamuśki z dzieciakami i ich faceci - dramat

 5. 5
  +7
  ~ lll
  Wtorek, 05.05

  Ograniczenie dopływu tlenu do krwi może powodować zaburzenia neurologiczne, przyspieszenie akcji serca, sinicę i wiele , wiele innych chorób.

 6. 6
  --8
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 05.05

  Słabiutko niestety wygląda temat noszenia maseczek. Bardzo dużo osób i to w bardzo różnym wieku olewa temat. Gdzie są ci policjanci, terytorialsi i inni harcerze, którzy do niedawna ganiali rowerzystów i biegaczy ? Może czas pokazać się na mieście, zrobić akcję "maseczka" i wlepić kilkadziesiąt mandatów ? Wieść gminna szybko się rozejdzie i wymóg będzie przestrzegany. To na prawdę nie jest trudne.

 7. 7
  +4
  ~ JolciaBis
  Wtorek, 05.05

  Elblążanie jak i większość polaków ma w dupie jakieś tam maseczki czy zachowanie odstępu, chroni ich głupkowaty prezydent, notoryczny kłamczuch premier no i ubrana w męski garnitur matka boska coronowirusowska z nowogrodzkiej!

 8. 8
  +7
  ~ ak.
  Środa, 06.05

  Ciekawe, kiedy się okaże, że oddychanie przez maseczkę przyczynia się do niedotlenienia organizmu, przez co osłabia się układ krążenia bo w krwi przenoszona jest mniejsza ilość tlenu, przez co człowiek umiera na zawał bo serce jest niedostatecznie zaopatrywane w tlen.

 9. 9
  --2
  ~ Klamiecie
  Środa, 06.05

  W Elblągu co krok chodzą z opuszczonym maskami pod brodą. Lub chodzą bez maseczek i nas zarazaja. I NIKT ZE SLUZB NIE REAGUJE. CO SZKODA DAWAC MANDATY.

 10. 10
  +2
  ~ jan-49
  Środa, 06.05

  co z tego ze nosza maseczki kupili sobie jedna zeby gliny sie nie czepialy i tyle a te maseczki g......o. daja nie tak dawono jedem glupek "profesor"sie z nich wysmiewal a teraz obowiazek a co z oczami ?sa wilgotne i latwo sie zarazic a coz widac myslenie bardzo boli bezmozgowcow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2239029407501