Poniedziałek, 25.05.2020, Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Noszenie maseczek będzie obowiązkowe? Gdzie można je kupić, pytają elblążanie

06.04.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Noszenie maseczek będzie obowiązkowe? Gdzie można je kupić, pytają elblążanie
Źródło: https://pixabay.com/

Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens - zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Elblągu maszyny rozgrzane są do czerwoności. Mieszkańcy szyją maseczki ochronne dla lekarzy i pielęgniarek, ale również na sprzedaż. Dla wielu osób to sposób na dorobienie w trudnych czasach.

Maseczki to ostatnio towar deficytowy, a jednocześnie niezwykle poszukiwany. Niemal od początku pandemii trwa akcja szycia maseczek dla pracowników szpitali, codziennie narażających się na zakażenie. Jednak szycie maseczek, to dla niektórych również dodatkowe, niezwykle potrzebne, źródło zarobku. Elblążanie coraz częściej szukają i takiego zabezpieczenia. Na portalach społecznościowych mnożą się pytania: gdzie mogę kupić maseczki? Czasami można dostać je w aptekach, ale tam trafia niewiele i rozchodzą się niemal natychmiast.

Kilka maseczek jednorazowych kupiłam w aptece, miałam szczęście, że je dostałam, ale kosztowały ponad 7 zł za sztukę, więc nie stać mnie było na zakup dużej ilości. Poprosiłam więc moją krawcową, żeby uszyłam mi kilka maseczek. Okazało się, że nie tylko ja wpadłam na taki pomysł. Za te maseczki zapłaciłam 20 zł za sztukę, ale te mogę przynajmniej wyprać i używać wielokrotnie

- mówi pani Maria Zabłocka, mieszkanka Elbląga.

Jednak osoby potrafiące szyć na maszynie nie marnują czasu. W efekcie maseczki dostać możemy w dowolnym kolorze i wzorze. W samym Elblągu na FB ogłasza się grupa specjalizująca się tylko w produkcji masek. Jej członkowie szyją maseczki dla lekarzy i pielęgniarek, ale również na sprzedaż. Na produkcję maseczek przerzuciły się również krawcowe.

Zakład zamknęłam z wiadomych względów. Szyję, ale praktycznie tylko maseczki. Część z nich przeznaczona jest na sprzedaż. Mam coraz więcej takich zamówień. To w tej chwili praktycznie moje jedyne źródło zarobku

- mówi jednak z elbląskich krawcowych.

Obecnie noszenie maseczek nie jest obowiązkowe. Korzystać z nich musi personel medyczny oraz osoby chore, aby nie infekować. To może niebawem się zmienić. Jak zapowiedział w wywiadzie dla Magazynu TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski „powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy”. 

Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Ona oczywiście jest dla chorych, ale są też chorzy bezobjawowo. Do tej pory mieliśmy jeszcze bardzo mało takich chorych w Polsce, w związku z tym prawdopodobieństwo, że ktoś na ulicy czy na spotkaniu spotka się z osobą zakażoną, było relatywnie nieduże. Teraz jest coraz większe. Weszliśmy w nowy, kolejny etap zakażeń

- dodał szef resortu zdrowia.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ jaaaaaaaaaa
  Poniedziałek, 06.04

  prezydent wróblewski powinien zabezpieczyć mieszkańcom radni powinni oddać swoje diety na materiał do uszycia maseczek

 2. 2
  +13
  ~ wicia
  Poniedziałek, 06.04

  Radni powinni ze swoich diet / co zapowiadał pan radny "obniżka" Tomczyński z KWW / dokonać zakupu maseczek i dostarczyć mieszkańcom w swoich okręgach wyborczych. Teraz nie ma posiedzeń to chociaż w ten sposób byli by bliżej wyborców. Jak nie wiedzą gdzie i jak załatwić maseczki to niech się skontaktują z prezydentem Olsztyna / mieszkańcy otrzymali je nieodpłatnie /.

 3. 3
  +10
  ~ lena
  Poniedziałek, 06.04

  20 pln za sztukę !!!!!! kochana ta krawcowa.

 4. 4
  +11
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 06.04

  A tymczasem Olszczyn zamówił DLA SIEBIE 250 tys. maseczek przy jednoczesnym zorganizowaniu przez wojewodę w Elblągu szpitala zakaźnego dla województwa. Jeśli województwo robi nam taki "prezent", jak bycie jednym ze szpitali zakaźnych - zakładam, że nie jest korzystne, bo inaczej Olszczyn zrobiłby takie centrum u siebie - to powinno takiemu miastu zasponsorować maseczki. Jak widać stolica myśli, jak zwykle tylko o sobie, byle oddalić zagrożenie i samej się zabezpieczyć. Oczywiście władze miasta nie śmią wystąpić o pomoc do władz wojewódzkich, bo zapewne wiedzą, że to nie działa w tę stronę, gdy Elbląg czegoś potrzebuje.

 5. 5
  +8
  ~ kazik
  Poniedziałek, 06.04

  jak gdzie w biurze poselskim każdego posła i senatora oraz jako bonus szklanka spirytusu od posła z ELBLĄGA [ SOPOTU] - i to jeszcze wszystko za darmo......

 6. 6
  +8
  ~ do Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 06.04

  Ale do Olsztyna macie pretensje, trzeba mieć prezydenta, gospodarza, któremu będzie zależało na mieści, który, jak drzwiami nie da się, to wejdzie oknem. Na pewno nie jest to obecny, który ma jeszcze na dodatek tak fatalnych doradców. Trzeb mieć naprawdę niewielką wiedzę, żeby dać się tak wkręcać. Olsztyn ma prezydenta, człowieka, który dba o mieszkańców, Gdańska ma, Pasłęk ma, a my do kogo pretensje, do garbatego, że proste dzieci ma????

 7. 7
  +14
  ~ rambo 11
  Poniedziałek, 06.04

  Kochane krawcowe bbb dobry pomysł ale to co niektóre z was wyprawiają co do cen tych maseczek to rozbój w biały dzień- jest taka pracownia która mieści się na placu Dworcowym która ogłasza się na FB sprzedaje "NIBY TRZYWARSTWOWE MASKI" po 15 zł są też i inne hieny które w tak ciężkim czasie zarobić na ogólnej tragedii.To powinno być karane tak jak przerwanie kwarantanny maksymalna cena maseczki nie powinna przekraczać 5 zł - na szczęście w wielu aptekach można już się takowe zaopatrzyć,pazerne krawcowe niech sobie ugotują na święta barszcz i niech się nim udławią- pozostałym życzę zdrowia.

 8. 8
  +8
  ~ Nie widzą
  Poniedziałek, 06.04

  To prawda wszyscy zmiejszaja pobierane dochody to moze i radni i prezydent zmniejszą swoje pensje. Maseczek nadal nie można kupić nie ma. W innych miastach zabezpieczono mieszkańców w maseczki. A w Elblągu nadal nic.

 9. 9
  +7
  ~ Kryspin
  Poniedziałek, 06.04

  Społeczeństwo spontanicznie szyje maseczki, robi zrzutki na wyposażenie szpitali, a państwowa Agencja Rezerw Materiałowych w lutym wyprzedała za bezcen 63 tyś. specjalistycznych masek medycznych. Niedawno odwołano jej prezesa lakonicznie informując, że z "powodu zbytniego przestrzegania procedur". A to o to chodziło. Skandal to mało powiedziane! Kolejny efekt "dobrej zmiany".

 10. 10
  +10
  pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 06.04

  Śmierdzi mi ten artykuł na odległość " Kilka maseczek jednorazowych kupiłam w aptece, miałam szczęście, że je dostałam, ale kosztowały ponad 7 zł za sztukę, więc nie stać mnie było na zakup dużej ilości. " w zeszły czwartek kupowałem na Zawadzie po 3 zł w aptece , a 20 zł za kilka pseudo maseczek , bo to są zwykłe kawałki szmatek . Kogoś tu POniosło . Pozdrawiam elblążan . I proszę Was nie dajcie żerować na sobie , jak widać nie tylko przez polityków .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.