Sobota, 8.05.2021, Imieniny: Stanislaw, Eryk, Liza
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Już niebawem po Elblągu będzie jeździć pięć nowych tramwajów

21.01.2020, 18:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
Już niebawem po Elblągu będzie jeździć pięć nowych tramwajów
Fot.Ryszard Biel
Samorząd elbląski zainwestował w infrastrukturę tramwajową ponad 26 mln zł. Zakupiono m.in. pięć nowych tramwajów. Cztery zaczną jeździć po Elblągu już od lutego br. Piąty w trasę wyruszy do końca października 2021 r.
 
Podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej zaprezentowano jeden z nowym wagonów. - Początkowo zakładaliśmy zakup 3 nowych tramwajów, jednak dzięki uzyskanemu wsparciu ze środków unijnych możliwy był zakup pięciu nowych wagonów – stwierdził Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
 
 
Dwa są już w Elblągu, w najbliższych dniach dostarczone zostaną kolejne dwa, a piąty, na który w grudniu podpisaliśmy umowę gotowy będzie w przyszłym roku. Nowe tramwaje będą teraz testowane i przygotowywane do wyjazdu na tory. Mam nadzieję, że tak jak „ogórki” z Pesy, które podobały się mieszkańcom, tak i te składy, będą cieszyły się zainteresowaniem pasażerów
 
- zaznaczył Witold Wróblewski.
 
Koszt zakupu nowych tramwajów to 13 204 050 zł, w tym dofinansowanie UE to 8 300 616 zł. - Tramwaj jest wyposażony w wejście niskopodłogowe. Jest w nim 26 miejsc, w standardowej wersji 805, tylko 16. Jest estetyczny, zapewnia komfort pracy motorniczemu i podróży pasażerom. Gwarancja na tramwaje jest na trzy lata – mówił Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.
 
Miasto za 700 tys. zł zakupiło 2 zmodernizowane wagony z Łodzi. - Rozmawiamy jeszcze z Łodzią, aby zakupić jeszcze kolejne dwa zmodernizowane tramwaje. Gdyby nam się to udało, to w podstawie będziemy mieli tyle nowoczesnych pojazdów, ile powinno codziennie wyjechać na tory. Wtedy stare Konstale będą w rezerwie – podkreślił Wiceprezydent Elbląga, Janusz Nowak.
 
 
Zawsze powtarzaliśmy, że chcemy być miastem eko. Bardzo się cieszymy, że ten tabor się zwiększa. Cały czas mamy na względzie dyrektywy unijne, które będą mówiły o tym, żeby te alternatywne środki transportu znalazły się w miastach i w środkach transportu publicznego. To chyba najlepszy znak, że idziemy w tym kierunku i tą elektromobilność realizujemy
 
- przyznał Przewodniczący Rady Miejskiej, Antoni Czyżyk.
 
Oprócz zakupu taboru realizowana jest budowa hali na terenie zajezdni oraz węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Zadania realizowane są w ramach Projektu „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga”. Łączny ich koszt wynosi około 26 mln zł.
 
Na ukończeniu jest budowa hali oraz targowiska na terenie zajezdni. - Trwa też budowa węzła przesiadkowego w obrębie Placu Dworcowego. Łączny koszt tych zadań to ponad 26 milionów złotych – dodał Witold Wróblewski.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Nowe tramwaje ( zdjęć 44 )
Dodano: 2020-01-21 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ O jej
  Wtorek, 21.01

  Co to ,miniaturka kameralną.

 2. 2
  +7
  ~ Lud
  Wtorek, 21.01

  Nadal rower i pieszo.

 3. 3
  +2
  ~ Realista
  Wtorek, 21.01

  To jest dziadostwo!

 4. 4
  +12
  ~ Realista
  Wtorek, 21.01

  Większe na chwilę obecną są niepotrzebne...lepiej wysłać na tory 2 mniejsze w krótkim odstępie czasu niż duży skład raz na pół godziny. Pojedyńcze Konstale jakoś dawały radę, problem był w godz. szczytu ale to można załatwić tak jak wyżej napisałem. No i powolutku złomujmy te Konstalki. PS. Mam nadzieje że nowe tramwaje wyjadą na linie nr 1 i 4 skoro Ogórasy jeżdzą na linii 3 i 5

 5. 5
  +10
  ~ Megalomania
  Wtorek, 21.01

  Zadziwia mnie wasza megalomania...najlepiej zapierniczyć trzy wagonowe jak w Wawie albo 3miescie....tylko kto bedzie w nich pomykał. Te są moim zdaniem idealne na potrzeby Ega. Wystarczy zwiekszyc czestotliwośc kursów i tyle w temacie

 6. 6
  +1
  ~ Wieś
  Wtorek, 21.01

  Mały,słuszny, ciasny ale nie własny. Tramwaj

 7. 7
  +6
  ~ Realista
  Wtorek, 21.01

  To niev est zadna megalomania a pragmatyka. Jezdze tramwajami codziennie i potrzebny jest wiekszy woz. W godzinach szczytu tramwaj peka w szwach. Ludzie wchodza jedni na drugich, wystarczy ze tramwaj zahamuje, a wszyscy leca na siebie. Jak jest cieplo to jest juz dramat. Jest po prostu niebezpuecznie, ludzie mdleja. Ale trzeba sie przejechac, a nie klikac myszka zza biurka.

 8. 8
  +4
  ~ Ewwa
  Wtorek, 21.01

  Sukces w skali Elbląga, aż 2 tramwaje aż po jednym wagonie.

 9. 9
  +3
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 21.01

  Tymczasem "Gospodarz 100-lecia" przyszedł się ogrzać w blasku nowych pojazdów.

 10. 10
  +5
  ~ DoRealista
  Środa, 22.01

  Wystarczy zmienić rozklad w godzinach szczytu i podczas jego puszczać tramwaje co 5 7 miniut. Też jezdze tramwajami i jakoś takiego armagedonu o ktorym piszesz nie widzialem. Owszem jest ścisk tak jak w kazdym moescie w godzinach szczytu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.060760974884