Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląska młodzież truje się na potęgę. E- papierosy szkodzą, ostrzega ministerstwo edukacji i sanepid

29.10.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląska młodzież truje się na potęgę. E- papierosy szkodzą, ostrzega ministerstwo edukacji i sanepid
Fot. Adrian Sajko/archiwum redakcji

Widok 13-latków puszczających dymka z e-papierosa, czy uczniów elbląskich szkół zaopatrujących się w punktach sprzedaży takich specyfików nie jest niczym niezwykłym. Ostatnie badania pokazują jednak, że nawet beznikotynowe elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych wyrobów tytoniowych mogą być szkodliwe dla zdrowia. Sanepid i MEN postanowiły wreszcie zaalarmować.

Guma balonowa, mięta, a może czekolada. E-liqudiy kuszą tysiącami smaków. Co więcej, do niedawna elektroniczne papierosy "reklamowane" były jako nieszkodliwe dla zdrowia i mniej uzależniające od tradycyjnych. Nic dziwnego, że młodzież, coraz młodsza, bo palą już 12i 13-latki, bez głębszej refleksji sięga po taki specyfik. W tej chwili można już nawet mówić o swoistej modzie wśród uczniów.

Od początku, zapewnienia o tym, że e-papierosy są "zdrowe" wydawały mi się mitem. Młodzież jednak często po nie sięga. Niestety jest to problem i to spory. W naszej szkole zarówno pedagog, jak i psycholog od dawna starając się zwracać uwagę na ten problem tak jak na inne związane z uzależnieniami. Rozmawiają z młodzieżą na lekcjach. Przestrzegają. Na pewno jednak jeszcze w tym roku szkolnym zorganizujemy dodatkowe zajęcia aby przestrzec młodzież

- mówi Marzena Bielecka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

Papierosy elektroniczne na rynku w Polsce dostępne są od trzynastu lat, jednakich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009. Zdecydowanie największą popularność zyskały wśród młodzieży. Elektroniczne papierosy, tak samo jak tradycyjne, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. Tymczasem od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa, informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

O szkodliwości e-papierosów na poważnie zaczęto mówić całkiem niedawno. Zagrożenie zauważyły również: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny, które skierowały w tej sprawie pismo do szkół i rodziców. - Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych - czytamy w dokumencie.

Najnowsze doniesienia medialne (23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów. Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych

- podkreśla MEN i GIS.

Co jeszcze bardziej niepokojące. Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich palipodczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu. Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowiejakpapierosy tradycyjne - podkreślają specjaliści w opracowaniu.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Kolo
  Wtorek, 29.10

  Te punkty epapierosów co są w elbląskich marketach sprzedają to świństwo malolatim nie pytając o wiek i dowód osobisty. Byleby zysk był.

 2. 2
  +4
  ~ amama
  Wtorek, 29.10

  Czemu nie ma zakazu sprzedaży od 18 lat!!!Papieros elektroniczny miał w pierwszej wersji pomóc palaczom odzwyczajać się od tradycyjnego papierosa, a jak widzę takiego ***iarza na ulicy z e petem to pytam od czego on się odzwyczaja?

 3. 3
  0
  ~ ls
  Wtorek, 29.10

  Modna nagonka i powielanie sensacyjnych mitów. Młodzi zawsze będą szli pod prąd. Lepszy Elektroniczny Inhalator Nikotyny (nie e-papieros) niż tradycyjne fajki, dopalacze albo różne pomysły z dodawaniem innych środków typu THC. Stąd te zgony w Stanach. Tylko rzetelna edukacja i prawda na ich temat może przynieść rezultaty. Ludziska, poczytajcie sobie rzetelne naukowe źródła, a nie sensacyjne brednie z brukowej prasy. Wapuję ponad 10 lat i ten komentarz wysyłam zza grobu...

 4. 4
  +3
  ~ jan-49
  Wtorek, 29.10

  PYTANIE co jeszcze ludziom nie szkodzi?czy ktos wie? jedzenie eko? powietrze? i wszystko w zaleznosci od zamowienia reklamodawcy teraz e-papierosy ale nikt nie przedstawil badan naukowych czyli kasa ucieka producentom papierosow i trzeba cos wymyslec osobiscie palilem e-papierosa przez kilka lat teraz juz nawet tego nie pale ale w czasie palenia tego wynalazku duzo lepiej sie czulem niz po tradycyjnych fajach i znikl kaszel palacza i obecna kampania przeciw e-fajom to lipa niczym nie podparta

 5. 5
  +2
  ~ nauczyciel
  Wtorek, 29.10

  tępa ta młodzież elblonska

 6. 6
  0
  ~ rambo 11
  Wtorek, 29.10

  E-pety to synonim WIEŚNIAKA oderwanego na siłę od pługa -wizytówka ameby która nie chce palić, ale chce żyć wiecznie PROSTACTWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  0
  ~ hd
  Wtorek, 29.10

  Ciężko pogłębić wiedzę i doczytać,co tak naprawdę spowodowało serię zgonów w USA?Nie dość,że lewackie piśmidło siedzące na wróblowym garnuszku,to jeszcze nierzetelne.

 8. 8
  +3
  ~ RastaEpeciarzXD
  Wtorek, 29.10

  No tak skoro podatki z akcyzy za zwykle papierosy się nie zgadzają trzeba popsioczyć na bezakcyzyjne epapierosy

 9. 9
  +4
  ~ Ehe
  Wtorek, 29.10

  Dokladnie. Na epapierosy liquidy itp nie jest nałożona akcyza i to jest niewygodne, poczekajcie aż to opodatkują. Znowu będzie ze epapierosy takie zdrowe

 10. 10
  0
  ~ Wygonic
  Wtorek, 29.10

  Przegonic te punkty e papierosy z marketów . Za to że łamią prawo sprzedają malolatom nie prosząc o dowód osobisty. Kara musi być na takich.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0353121757507