Czwartek, 4.06.2020, Imieniny: Helga, Karol, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nauczyciele rozpoczynają protest włoski. "Dla rodziców i uczniów ta akcja nie będzie uciążliwa"

23.10.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele rozpoczynają protest włoski. "Dla rodziców i uczniów ta akcja nie będzie uciążliwa"

Zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął uchwałę o rozpoczęciu bezterminowego protestu włoskiego. - Ta akcja na pewno nie będzie tak odczuwalna dla rodziców i uczniów, jak strajk w kwietniu. Chcemy pokazać ludziom, że nauczyciele robią dużo więcej, niż się wydaje i robią to za darmo - mówi Gerhard Przybylski, szef elbląskiego oddziału ZNP.

ZNP we wtorek, 22 października, postanowił kontynuować ogólnopolską akcję protestacyjną pracowników oświaty. Tym razem ma ona mieć formę tzw. protestu włoskiego. Udział w nim ma być indywidualną decyzją każdego z nauczycieli. Ci, którzy do niego przystąpią, będą wykonywali jedynie to, do czego zobowiązani są umowami i przepisami oświatowymi. Zrezygnują z zajęć dodatkowych, takich jak udział w wycieczkach czy zastępstwa, za które nie mają płacone.

To protest w obronie godności naszego zawodu. Nie zamierzamy nie wykonywać jakichś zadań, które są wprost ujęte w karcie nauczyciela, statutach szkół, czy prawie oświatowym. Będziemy jednak apelowali do nauczycieli, aby wszystkie te czynności, do których wykonywania nie są zobligowani, nie były przez nich wykonywane. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby czas pracy nauczyciela, zdefiniowany ustawowo do 40 godzin, był przez różnego rodzaju zadania, niewynikające z prawa oświatowego, zwiększany do 45, 52, a nawet 60 godzin. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby nauczyciel wykonywał czynności, do których nie jest zobligowany i za które, co gorsza, nie otrzymuje wynagrodzenia

- przekonywał Sławomir Broniarz, prezes ZNP, we wtorek podczas konferencji prasowej.

Protest ma się rozpocząć w środę, 23 października. To akcja bezterminowa. - Sądzimy, że najbliższych kilka miesięcy pokaże, z jakim rozmiarem akcji mamy do czynienia. Nie jest naszym celem, abyśmy już od jutra mieli 100 proc. szkół, które w tę kampanię wejdą. Zakładamy, że to będzie na zasadzie kuli śnieżnej - przekonywał szef ZNP.

Większość elbląskich nauczycieli jest przekonana do tego protestu, ale ile osób rzeczywiście weźmie w nim udział, tego nie mogę w tej chwili powiedzieć. Na pewno nie będzie tak, że od jutra akcja obejmie wszystkie szkoły w Elblągu. W przyszłym tygodniu planujemy spotkanie, podczas którego przekażemy nauczycielom niezbędne informacje. Jedno jest pewne, ta akcja nie będzie uciążliwa dla uczniów i ich rodziców. Tu raczej chodzi o uświadomienie niektórych rzeczy

- mówi Gerhard Przybylski, szef elbląskiego oddziału ZNP.

Związkowcy apelują do ministra edukacji narodowej o podjęcie prac nad zmniejszeniem biurokracji, uporządkowaniem prawa oświatowego, tak aby nauczyciele wiedzieli, w ramach czego funkcjonują oraz podjęcia z nimi rozmów o podwyżkach płac nauczycieli w 2020 roku. - dodał Broniarz.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ znowu obrzydzanie
  Środa, 23.10

  Kolejna faza ośmieszania i poniżania zawodu dla uzasadnienia istnienia "związków" i ich szefów. To , o czym bredzi Broniarz i inni kasujący wielokrotność pensji nauczyciela, leży w gestii i osobowości nauczyciela. To nauczyciel w swojej konstrukcji osobowości robi wszystko aby przypodobać się zwierzchnikom i wykonuje wiele prac za zwierzchników. W zamian dostaje nagrody, medale, wyższe premie . Nie za pracę podstawową a za umizgi i wyręczanie pracodawcy. Choroby oświaty nie zmienią "broniarze", bo czym większa choroba tym bardziej oni są "potrzebni". Karta Nauczyciela do likwidacji i jedynie ustawa o systemie oświaty oraz kodeks pracy i umowy o pracę. No i asertywność wobec zwierzchnika - każdy robi swoje na swojej funkcji. Co rozumiecie z "wypowiedzi" Broniarza?

 2. 2
  +14
  ~ nauczyciel
  Środa, 23.10

  broniarz, nie wciągaj zwykł nauczycieli w te swoje gierki polityczne!!!!!

 3. 3
  +1
  ~ El_blag
  Środa, 23.10

  Jakie 40 godzin? Chyba w okresie 2 tygodniowym. Wezcie sie za robote, jak wam malo kasy. Po 3 czy 4 godzinach lekcyjnych, mozecie sobie dorobic na drugie pol etatu ( bo tyle robicie w szkole 18h / tygodniowo). Na przerwach zamiast zlopac kawe, sprawdzajcie kartkowki itd. I nie trzeba bedzie brac roboty do domu, ot i cale rozwiazanie

 4. 4
  +7
  ~ Inka
  Środa, 23.10

  Taki przyklad dajecie mlodym! Szklolnictwo polskie to porazka, wykorzystujecie system bo tak mozna. Macie gdzies nauczanie I taka prawda ,.

 5. 5
  +1
  ~ Abdrzej
  Środa, 23.10

  Z artykułu nie dowiedziałem się jak wiele robią XD

 6. 6
  +10
  ~ rodzic
  Środa, 23.10

  Czyli w sumie nic się nie zmieni, a że wycieczek nie będzie to może i lepiej, moje dziecko przez 4 lata jeździło do Piastowa i okolicznych wiosek w ramach wycieczek szkolnych, więc żadna strata.

 7. 7
  +6
  ~ Dede
  Środa, 23.10

  Ciekawe czy drugi raz się nabiorą? Mi jak za mało płacili w poprzedniej robocie, to poszedłem do innej. Co was powstrzymuje? Nic innego nie potraficie, czy co?

 8. 8
  +11
  ~ mius
  Środa, 23.10

  Przypominam, że strajk włoski polega na DOKŁADNYM i SZCZEGÓŁOWYM wypełnianiu swoich obowiązków (co znacznie spowalnia pracę ale nie obniża jakości pracy). Cieszmy się zatem, gdyż nauczyciele ZAWIESZĄ UDZIELANIE KOREPETYCJI ponieważ nasze dzieci będą DZIĘKI STRAJKOWI WŁOSKIEMU doskonale wyedukowane!!! Koniec z korepetycjami!!! Oczywiście strajkujący nauczyciele prowadzący mimo to korepetycje będą hipokrytami, ale to już ich sprawa...

 9. 9
  +4
  ~ Do roboty
  Środa, 23.10

  Zabrać platne ,wakacje ,ferie i przywileje rura im zmięknie. Nie podoba sie ta praca na posredniK pracy na trzy zmiany i w marketach nie brakuje. Powinniście się wstydzić belfry.

 10. 10
  +1
  ~ betti
  Środa, 23.10

  A pan Gerard zapomniał o przedszkolach? Tam też pracują nauczyciele... ale czy tym razem dają się wmanewrować w gierki polityczne?Znam pracę w przedszkolu - nie jest tak źle!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.