Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu świętowano 100-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

11.10.2019, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu świętowano 100-lecie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Fot. KJ
Wczoraj, 10 października, w Elblągu odbyła się konferencja pn. „100-lecie służby Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na rzecz ochrony praw dziecka – współczesne innowacyjne metody pomocy najmłodszym i rodzinom potrzebującym wsparcia”.
 
Elbląski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował konferencję, która była elementem ogólnopolskich obchodów 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - Zarząd Główny TPD, z siedzibą w Warszawie, obchodzi 100-lecie istnienia. Nasz elbląski oddział istnieje od 1975 r. Do 1999 r. funkcjonował jako Zarząd Wojewódzki – wyjaśniała Monika Kozieła, dyrektor biura Zarządu Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Elblągu. - Patronat nad naszym wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Prezydent Elbląga
 
 
 
To dla nas ważna konferencja. Podsumowuje naszą długoletnią działalność prowadzoną na rzecz ochrony praw dziecka i rodzin. Zawsze w pierwszej kolejności podchodziliśmy z dużą uwagą do problemów dzieci ubogich, z niepełnosprawnościami lub borykającymi się z innego rodzaju problemami. W ramach różnych projektów wspieraliśmy te dzieci od strony materialnej, jak i inwestowaliśmy w ich wychowanie i rozwój
 
– podkreślała Monika Kozieła.
 
Czym zajmuje się TPD? - Formy pracy środowiskowej są różne. Przede wszystkim prowadzimy ośrodek pomocy rodzinie, w ramach którego udzielamy bezpłatnego poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego oraz prawnego – wymieniała Monika Kozieła. - Od wielu lat Wspieramy programy rozwojowe szkół, prowadzimy punkty przedszkolne na terenach wiejskich oraz zajmujemy się organizacją wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.
 
 
Z naszych obserwacji wynika, że cały czas jest potrzebna pomoc natury prawnej, psychologicznej, pedagogicznej dla rodziców i opiekunów prawnych. Z roku na rok coraz więcej osób zgłasza się do nas z rożnymi problemami natury wychowawczej. W 2018 r. udzieliliśmy łącznie 312 porad. W tym roku, na obecną chwilę, mamy ich już ponad 200
 
– stwierdziła Monika Kozieła.
 
Dużym problemem w Elblągu jest uzależnienie dzieci od... technologii. - Z tym teraz jest największy problem. Dzieci coraz częściej zamykają się w czterech ścianach, siedząc przed ekranami czy to komputerów czy telefonów. Mało jest ich aktywności w realnym świecie. To jest skorelowane z tematem depresji, który cały czas jest tematem wstydliwym. Niestety statystyki wskazują, że przypadki samobójstw wśród coraz to młodszego pokolenia stają się palącym problemem – podkreśliła Monika Kozieła.
 
Obecnie TPD realizuje projekt we współpracy z Gmina Gronowo Elbląskie. - Doposażamy szkoły na terenie gminny w nowoczesne pomoce dydaktyczne, wspieramy nauczycieli od strony szkoleniowej, a także udzielamy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów – dodała Monika Kozieła.
 
Podczas wczorajszej uroczystości wręczone zostały odznaczenia. TPD przyznało je: Małgorzacie Adamowicz (Kuratorium Oświaty, delegatura w Elblągu), Anettcie Górkiej (Główna księgowa elbląskiego oddziału TPD), Witoldowi Wróblewskiemu (Prezydent Elbląga), Andrzejowi Bondaruk (Wójt Godkowo), Sławomirowi Sadowskiemu (Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski), Genowefie Kwoczek (Starostwo Powiatowe).
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. KJ


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ wicia
  Piątek, 11.10

  Dziadku, dziadku nie idź w senatory, zostań z nami z dzieciakami.

 2. 2
  +1
  ~ Pac dla pałaca?
  Piątek, 11.10

  Piękna rocznica i idea, ale czy wypada TPD nurzać w politykę? Czy nie jest to już tylko atrapa organizacji sprzed 100, 50, 30 lat? Przypomniano sobie o istnieniu takiej organizacji przed wyborami. TPD było i powinno pozostać apolityczne i służyć dzieciom a nie politykom. Pomyślcie, młode kierowniczki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.