Niedziela, 8.12.2019, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sobota z przewodnikiem PTTK. Spacer historyczną trasą "dwójki"

18.08.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sobota z przewodnikiem PTTK. Spacer historyczną trasą "dwójki"
Fot. Ryszard Biel

Grupa zapaleńców po raz kolejny w sobotnie przedpołudnie wybrała się na zwiedzanie Elbląga w towarzystwie przewodnika. Tym razem, 17 sierpnia, trasa spaceru prowadziła wzdłuż linii tramwajowej nr 2. Kolejna już "Sobota z przewodnikiem" była okazją, aby przypomnieć sobie historię kilku ciekawych zabytkowych obiektów.

W te wakacje PTTK Ziemi Elbląskiej już po raz dziewiąty zaprosił elblążan do wspólnego zwiedzania miasta. Tematem ostatniej "Soboty z przewodnikiem PTTK" była dawna trasa linii tramwajowa nr 2. Spacer rozpoczął się na pętli przy ul. Saperów. Przed laty to właśnie stąd, do ulicy Marymonckiej, kursowały "dwójki".

Teraz mamy pętle, kiedyś ich nie było. Tramwaje kursowały wahadłowo. Motorniczy, gdy dojechał do końca trasy, zabierał korby i przechodził na przód wagonu. Elbląg jest drugim miastem, gdzie tramwaje elektryczne zaistniały. To było w 1895 roku. Dwa lata wcześniejszy był Wrocław

- wspominał Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Wzdłuż dawnej trasy "dwójki" do dziś zachowało się sporo zabytkowych o ciekawej historii, wśród nich między innymi wille.

Siedziba przedszkola przy ul. Bema (nr 26 - przyp. red.), to dawna willa Tivoli. Posiadłość powstała pod koniec XIX wieku. Należała do Franza Norgala. Miała bogata przeszłość. Kiedyś był to lokal o usługach hotelowo-gastronomicznych. Później wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Był tu akademik, siedziba stowarzyszenia kombatanckiego, a po 1945 roku mieściła się tu Federacja Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Obecnie mamy tutaj przedszkole

- przypominał Karol Wyszyński.

Kolejny przykład to odrestaurowana niedawno willa Bellevue. - Teraz nosi tę samą nazwę co kiedyś, tylko w języku polski - Piękny Widok - dodał przewodnik. - Dawniej widok z niej naprawdę był piękny. Nie było obecnej zabudowy, więc rozpościerał się na jezioro Druzno.

Wizyta przy tablicy pamiątkowej znajdującej się przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, przy ul. Bema, była okazją do przypomnienia historii elbląskich strażaków. Pierwsza siedziba strażaków znajdowała się przy ul. Miejskiej, która łączyła ulice: Zamkową i Rycerską.

Z kolei pierwsza powojenna siedziba znajdowała się w budynku obecnej komendy policji przy ul. Królewieckiej, później przeniesiono ją, na krótko, do obecnej szkoły gastronomicznej, a następnie znaleziono jej miejsce na ul. Browarnej. Ta komenda, przy ul. Bema, powstała w 1968 roku. W tej chwili budują nam strażnicę przy ul. Łęczyckiej

- dodał przewodnik.

Spacer zakończył się na Placu Słowiańskim. Jak się okazuje temat związany z tramwajami, był przyczynkiem do przypomnienia kilku zabytkowych obiektów znajdujących się na trasie. Na temat samej historii elbląskich tramwajów uczestnicy dowiedzieli się niewiele. Okazja ku temu będzie w następną sobotę, 24 sierpnia, kiedy to uczestnicy Soboty dokończą dawną "trasę" dwójki, tym razem zaczynając od pętli przy ul. Marymonckiej.

Organizatorem IX edycji "Soboty z przewodnikiem" jest Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, a współorganizatorami: CSE Światowid i ETK Elbląg.
 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Sobota z przewodnikiem ( zdjęć 96 )
Dodano: 2019-08-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ I co z tego
  Niedziela, 18.08

  Elbląg jest drugim miastem gdzie były pierwsze tramwaje ok. Tylko do jakiego stanu doprowadzono linie tramwajowe i pojazdy o tym nie piszecie a szkoda. Elbląg się cofa w rozwoju w każdej dziedzinie nie zauważcie tego. Pora by pojechać w Polskę i poobserwowac podobne wielkością miasta. Nie dla takich włodarzy miasta Elbląg.

 2. 2
  +1
  ~ Jumanek
  Niedziela, 18.08

  Jedź do do Bydgoszczy, tam są "nowoczesne" tramwaje i autobusy. No cóż w Elblągu są takie jakie są, lepsze nie będą, bo problem nie tylko w pieniądzach, ale i podejściu do nich przez mieszkańców. Totalne dewastowanie, brudzenie, siadanie w brudnym, roboczym ubraniu, czy stawianie toreb, bagażu i innych zanieczyszczonych przedmiotów na siedzeniach to normalka. A skąd biorą się napisy wyryte na szybach, napisy na ścianach pojazdów lub naklejane obraźliwe kartki. Najpierw poprawę zacznijmy od siebie, a nie wciąż żądania, aby to ktoś coś dokonał.

 3. 3
  0
  ~ gru
  Niedziela, 18.08

  2 miastem w dzisiejszej Polsce w której postawiono od razu na tramwaj elektryczny. W innych miastach stawiano na inny rodzaj napędu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.