Środa, 27.05.2020, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Banery na siedzibie prokuratury. O co chodzi, pyta Czytelniczka

27.06.2019, 08:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Banery na siedzibie prokuratury. O co chodzi, pyta Czytelniczka
Fot. Ryszard Biel

Hasła i plakaty pojawiły się na siedzibie prokuratury przy ul. Płk. Dąbka. O co chodzi - pyta pani Ewa. To pracownicy wymiaru sprawiedliwości przypominają o swoim proteście. Na razie udało im się zwrócić uwagę Czytelniczki info.elblag, gorzej z rządem. Związkowcy już od ponad pół roku domagają się podwyżek płac.

Pracownicy administracji prokuratur w całej Polsce protestują już od wielu miesięcy. W akcji, która ma różny charakter, biorą udział również osoby zatrudnione w elbląskich prokuraturach. Wychodzili już na ulice Elbląga, przekonując, że "Bez nich prokuratura nie istnieje" - o jednej z takich akcji pisaliśmy tutaj, chodzili do pracy w czarnych koszulkach z płaczącą maską, która stała się znakiem rozpoznawczym ich protestu.

W tej chwili ograniczyliśmy protest do haseł, które wiszą na budynkach elbląskich prokuratur, przy ul. Płk. Dąbka i Bulwarze Zygmunta Augusta oraz oplakatowania ich wnętrz. Sam byłem również w miasteczku namiotowym, które 49 dni temu protestujący rozbili przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie. Protest trwa od grudnia, jak będzie wyglądał dalej? Decyzję w tej sprawie podejmiemy 3 lipca, podczas spotkania rady głównej związku

- mówi Marek Wenderlich, przewodniczący Rady Okręgowej w Elblągu Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Za protestem stoi Porozumienie Związków Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości, które tworzy 9 związków, w tym ZZPIPP oraz NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa. Ich postulaty dotyczą podwyżek płac pracowników administracji prokuratur, a także sądów. W tej chwili, jak przekonują, ich zarobki są wprost śmieszne i rzadko kiedy przekraczają 2 tys. zł na rękę. Związkowcy domagają się więc wzrostu wynagrodzenia o 1 tys. zł - 650 zł jeszcze w tym roku (z tego 200 zł jest już zapisane w ustawie budżetowej na 2019 r.) i reszty w kolejnym roku. Mimo prowadzonych negocjacji do tej pory nie udało im się dojść do porozumienia z rządem w tej sprawie.

Pojawił się nawet projekt ustawy o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, jednak warunki płacowe w nim ujęte nie były zgodne z naszymi postulatami. W związku z tym protestujemy dalej. Nie ukrywam, chcielibyśmy, aby na górze zostały wreszcie podjęte jakieś konkretne decyzje w naszej sprawie. Jeśli nie, będziemy musieli podjąć dalsze kroki. Czy bardziej radykalne? Tego dowiemy się 3 lipca

- dodaje Wenderlich.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Chorzy
  Czwartek, 27.06

  Za mało to jest wyjście zmiana pracy ,

 2. 2
  +12
  ~ Mayk
  Czwartek, 27.06

  Do innej pracy i po kłopocie bardzo chętnie się z nimi zamienię pójdą do prywaciarza.

 3. 3
  +3
  ~ Xxx
  Czwartek, 27.06

  w sądach elblaskich nie narzekają i nie protestują

 4. 4
  0
  ~ Lukasz
  Czwartek, 27.06

  Pracownicy administracyjni zarabiają 4-5 razy mniej od palestry prokuratorskiej , zatem nie dziwi fakt protestów o podwyżki płac. Skandal , gdyż to dotyczy całej budżetówki. Tzw. Dyrekcja zarabia po kilkanaście tysięcy oraz często jeszcze zasiada w Radach Nadzorczych , podżegającym tym Urzędom.

 5. 5
  --1
  ~ okropne
  Czwartek, 27.06

  bida aż piszczy w prokuraturze

 6. 6
  +7
  ~ Slawsia Otieczestwo
  Czwartek, 27.06

  Przeciez mamy rynek pracownika, wiec jak im zle to niech sie zwolnia i ida do innej pracy, moze u Wojcika, na kasie w Biedrze albo tlukac sie z dopjazdami do Gdanska bedzie im lepiej.

 7. 7
  +1
  ~ feliks zygmuntowicz
  Piątek, 28.06

  zmienić pracę, wziąść pożyczkę i PO sprawie.

 8. 8
  +3
  ~ Anett
  Piątek, 28.06

  Podwyżki ? Za co ? Za przesiadywanie przed budynkiem wiecznie ? Walne zgromadzenia na papieroska co pół godziny ...schody oblężone ...panie uśmiechnięte i nie narzekające ....czas się zabrać do pracy.Mało ? Wójcik lepiej zapłaci ....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.