Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zakończyła się wycinka 10 tysięcy drzew pod Przekop Mierzei Wiślanej

24.02.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zakończyła się wycinka 10 tysięcy drzew pod Przekop Mierzei Wiślanej
fot. IR

W środę 20. lutego 2019 o godzinie 9:00 została zakończona wycinka drzew na terenie inwestycji pod Przekop Mierzei Wiślanej. W ciągu 5 dni wycięto 10 tysięcy drzew na obszarze 25 hektarów. Na terenie inwestycji pracowały 3 harvestery obsługiwane przez 10 pracowników.


W związku z zakończeniem wycinki inwestor  - Urząd Morski w Gdyni zaprosił na teren Przekopu przedstawicieli mediów, gdzie odbyła się konferencja z udziałem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Mariusza Potocznego nadleśniczego z Nadleśnictwa Elbląg, Bartłomieja Obajtka Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Wiesława Piotrzkowskiego Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wydała oficjalny komunikat podsumowujący ostatnie działania na Mierzei Wiślanej:

15 lutego 2019 roku Urząd Morski w Gdyni -  inwestor wskazany ustawą z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - otrzymał od Wojewody Pomorskiego zezwolenie na realizację inwestycji  w zakresie infrastruktury dostępowej  pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W związku z powyższym i zgodnie z Art. 25 ust. 1-3 ww. ustawy,  UM w Gdyni podpisał z Nadleśnictwem Elbląg  stosowne porozumienie  obejmujące wycinkę drzew i krzewów oraz ich uprzątnięcie. Prace te mają wyłącznie charakter prac przygotowawczych. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wyłonionym wykonawcą. Wydana przez Wojewodę Pomorskiego decyzja poprzedzona została raportem oddziaływania na środowisko oraz wydaniem pozwolenia wodno-prawnego. Na przeniesienie gatunków podlegających ochronie uzyskano stosowne derogacje RDOŚ w Gdańsku. Podjęte prace realizowane były w standardowej procedurze jaką stosuje się do innych inwestycji regulowanych ustawami.   Z procedury tej korzystano między innymi w przypadku realizacji takich inwestycji jak: kolej metropolitalna (13 ha); Trasa Słowackiego (3 ha); Lotnisko Kosakowo (7,2 ha); obwodnica kościerska (10 ha) i inne.

 

Warto przy tym zaznaczyć, że Sejm RP przyjął w/w ustawę wyjątkowo zgodnie gdyż głosowało za nią 402 spośród 460 posłów. 

 

PRACE PRZYGOTOWAWCZE W LICZBACH:

Elbląscy leśnicy zobligowani w/w decyzjami przystąpili do działań i tak:

 • obszar objęty pracami przygotowawczymi wynosił ok. 25 ha co stanowi niespełna 0,5% gruntów leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe na obszarze Mierzei Wiślanej,
 • wycinka i uprzątanie drzew prowadzone były na pasie o długości 1,2 km i szerokości 200 m,
 •  gatunkiem podlegającym wycince była głównie Sosna pospolita w wieku powyżej 70 lat, posadzona w tym miejscu przez leśników w okresie powojennym,
 • dominującymi typami siedliskowymi lasu w obszarze wycinki są Bór świeży i Bór mieszany świeży – siedliska stosunkowo ubogie,
 • zasobność drzewostanu wynosiła 230 m3 /ha, przy średniej krajowej wynoszącej 269 m3/ha,
 • ze względu na położenie tego obszaru w strefie Natura 2000 Lasy Państwowe, w porozumieniu z inwestorem, wykonują pełny nadzór botaniczny, ornitologiczny, chiropterologiczny,
 • na obszarze tym nie stwierdzono występowania gat. strefowych, a prace  rozpoczęto przed okresem lęgowym ptaków co umożliwiło swobodny  i bezpieczny dla ptaków przebieg zaplanowanych działań,
 • usuwany drzewostan był drzewostanem gospodarczym, w obrębie którego nie występowały formy ochrony przyrody, które uniemożliwiałyby prowadzenia wycinki,
 • prace realizowały 3 harwestery i 2 forwordery tj. maszyny służące do pozyskania i wywozu drewna,
 • bezpośrednio na powierzchni pracowało 10 pracowników Zakładu Usług Leśnych,
 • równolegle z pracami pozyskania drewna przygotowywano plac składowo-manipulacyjny dla pozyskanego surowca. 

DLA PORÓWNANIA:

 • w okresie minionych 10 lat na terenie w obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku zalesiono łącznie ok. 2420 ha gruntów - 100 razy więcej niż wynosi obszar wylesienia pod planowany przekop Mierzei,
 • lesistość województwa pomorskiego wynosi 36,4% - to 3. miejsce w kraju!
 • w ciągu ostatnich 10 lat Marszałek Województwa Pomorskiego wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych prywatnej własności na cele nieleśne na powierzchni 720 ha tj. na obszarze 30 krotnie większym niż teren pod przekop,
 • w ciągu ostatnich 10 lat 125 ha gruntów leśnych będących w zarządzie RDLP w Gdańsku, na mocy specustaw, zostało wyłączonych z produkcji leśnej i przeznaczonych na różne inwestycje. W tym samym okresie właściwi Starostowie, wykorzystując art. 13. ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach, dokonali zmiany lasu na użytek rolny na powierzchni 81 ha.

UWAGA!

Wycinkę drzew pod przekop Mierzei Wiślanej zakończono w dniu 20 lutego 2019 r. o godzinie 9:00. Prace trwały 5 dni jednak ze względów bezpieczeństwa nadal obowiązuje dla tego terenu całkowity zakaz wstępu aż do odwołania. 

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Zakończenie wycinki drzew na terenie Przekopu Mierzei Wiślanej ( zdjęć 82 )
Dodano: 2019-02-24 | fot. IR
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Gustaw .
  Niedziela, 24.02

  Fakt , na tym piasku nic innego wyrosnąć nie chciało niż sosna pospolita .

 2. 2
  +11
  ~ POPAPRAŃCY ?
  Niedziela, 24.02

  " W tym samym okresie właściwi Starostowie, wykorzystując art. 13. ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach, dokonali zmiany lasu na użytek rolny na powierzchni 81 ha. " to o h.. chodzi motorówce ? Tam też było " politycznie "

 3. 3
  +10
  ~ I co
  Niedziela, 24.02

  Można pracę wykonać szybko i dokładnie można. Gdyby nie przeszkadzali debile to bylo by juz po przekopie. Peo ,zle ze PIS co obiecalo realizuje a peowcy nic nie potrafią.

 4. 4
  +6
  ~ Elblążanin
  Niedziela, 24.02

  W TVP nie ma aż takich dokładnych dziennikarzy.A tu proszę bardzo Policzono co do jednej sztuki.Aż dziw bierze że nie wyszło na przykład 9998 albo na przykład 10010 drzew.Ale nie , tak wyliczył że wycieli ( dla jednych aż a dla drugich tylko tyle ) 10000 tys drzew.Super dokładność.Tylko pogratulować.

 5. 5
  +6
  ~ Szczerze
  Niedziela, 24.02

  Trzymamy kciuki i szybko kopcie brawo PIS.

 6. 6
  +14
  ~ Gienek
  Niedziela, 24.02

  Ekolodzy najpierw mówili, że wytnie się 50 tys. drzew, potem, że wytnie się 40 tys. potem 30, a na końcu okazało się, że wycięli tylko 10 tysięcy. Jak zwykle manipulują.

 7. 7
  +7
  ~ też ekonomista
  Niedziela, 24.02

  No to policzmy. Tak z grubsza: 25ha x230m3/ha to 5750m3. Przy cenie 200- 300 zł/m3 to 1,15mln zł do 1,725mln zł. Ekstra pozyskanie, ponad planem urządzania lasu. I o to chodzi....

 8. 8
  +11
  ~ Jez
  Poniedziałek, 25.02

  Brawo bardzo dobze kopać jak najszybciej a debili ekologów pozamykac w klatkach

 9. 9
  +8
  ~ kobra
  Poniedziałek, 25.02

  Będą mieli tony bursztynu

 10. 10
  +7
  ~ aq
  Poniedziałek, 25.02

  Dobra robota, chłopaki ;-))

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.