Wtorek, 25.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trwa strajk nauczycieli. Co z jutrzejszym egzaminem gimnazjalnym?

09.04.2019, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa strajk nauczycieli. Co z jutrzejszym egzaminem gimnazjalnym?
fot. Patryk Mamczyński

Nauczyciele nadal protestują. Dziś (9 kwietnia) drugi dzień strajku i nic nie zapowiada, że szybko się skończy. Tymczasem jutro, 10 kwietnia, blisko 900 elbląskich gimnazjalistów powinno rozpocząć trzydniowy egzamin. Nasze szkoły są na to gotowe?

Robimy wszystko, aby egzamin gimnazjalny odbył się w elbląskich szkołach. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, kiedy to uczniowie w całej Polsce przystąpią do tego egzaminu, tylko nasi nie

- przekonuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Zgodnie z harmonogramem, podanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, trzydniowy egzamin gimnazjalny powinien zostać przeprowadzony w dniach: 11,12 i 13 kwietnia.

Tymczasem w związku ze strajkiem nauczycieli wiele szkół w kraju alarmuje, że może mieć problemy ze skompletowaniem komisji, której obecność jest na egzaminie niezbędna. Jak sytuacji wygląda w elbląskich szkołach na dzień przed "sprawdzianem" gimnazjalistów?

W Elblągu mamy 10 placówek, w których łącznie funkcjonuje 35 oddziałów gimnazjalnych. To oznacza, że 889 uczniów powinno podejść jutro do egzaminu. Dziś podczas porannej narady dyrektorzy SP nr 11 i SP nr 25 sygnalizowali, że mogą mieć problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby nauczycieli do komisji egzaminacyjnych. W tej chwili już wszystkie placówki deklarują, że są pod tym względem zabezpieczone. Mamy nadzieję, że osoby, które zadeklarowały, że stawią się jutro w szkołach, tak zrobią i o godz. 9 egzamin rozpocznie się bez problemów

- mówi Joanna Urbaniak.

Sprawa nie była prosta. Dyrektorzy musieli znaleźć zastępstwo za strajkujących nauczycieli.

Wspólnie z dyrektorami szkół angażujemy wszystkie osoby, które mogą być członkami komisji egzaminacyjnych - dodaje rzeczniczka prezydenta. - Szkoły wymieniają się nauczycielami, którzy nie protestują, między sobą. Wspierać je ma również Ochotniczy Hufiec Pracy. My z kolei będziemy posiłkować komisje pracownikami urzędu, tymi, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, łącznie z wiceprezydentem, dyrektor i pracownikami Departamentu Edukacji.

Blisko 90 procent elbląskich nauczycieli rozpoczęło w poniedziałek, 8 kwietnia, strajk. Jak podaje Ratusz, nie protestuje tylko 212 z 2400 belfrów. Zajęcia nie odbywają się we wszystkich elbląskich szkołach, normalnie nie funkcjonuje również większość, bo 19 z 21 przedszkoli. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby akcja miałaby szybko się zakończyć, czy ewentualnie zostać zawieszona na czas egzaminów. Kolejne rozmowy związkowców - przedstawicieli ZNP i FZZ z rządem przeprowadzone dziś (9 kwietnia) również nie przyniosły porozumienia.Na razie dorosłym udało się jedno. Zafundowali gimnazjalistom podwójny stres. Normalnie martwiliby się tylko o to, czy wystarczająco się na ten dzień przygotowali. Tym razem zastanawia się, czy egzamin w ogóle się odbędzie. W przypadku takiego, czarnego scenariusza młodzież do egzaminów musiałaby przystąpić w terminie dodatkowym, 3-5 czerwca.

Warto dodać, że tegoroczny egzamin gimnazjalny, to już ostatni tego typu sprawdzian. W przyszłym roku gimnazja przechodzą do historii.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --17
  ~ Uczeń
  Wtorek, 09.04

  Nauczyciele trzymajcie się. Macie rację miasto Was popiera.

 2. 2
  --3
  ~ zepec
  Wtorek, 09.04

  A Elbląska Solidarność jakoś nabrała wody w usta. Ludzie przejrzeli na oczy i tak jak mówi Frasyniuk Solidarność będzie bez członków.

 3. 3
  +19
  ~ Gagatek
  Wtorek, 09.04

  miasto? - masz na myśli "ropucha"?

 4. 4
  --13
  ~ Popieram Strajk!
  Wtorek, 09.04

  3majcie się Nauczyciele!

 5. 5
  +10
  ~ as
  Wtorek, 09.04

  10 11 12 tak pisze w harmonogramie autorze popraw babola bo jutro dzieciaki nie pójdą na egz.

 6. 6
  +15
  ~ Ed
  Wtorek, 09.04

  Brak kręgosłupa moralnego ci nauczyciele

 7. 7
  +20
  ~ Kamil
  Wtorek, 09.04

  Jak dla mnie mogą wogle nie pracowac. Zatrudnić tylko tych którym zależy na zawodzie i na dzieciach bo tym strajkującym nie zależy - dzieci nie mogą być kartą przetargową ! Zero szacunku ! A do tych niestrajkujących nauczycieli jak brzydko się odnosicie - brak słów :( gazeta która chciałaby dowody mam je i upublicznie chętnie jak to swój na swego donosi i jak dołki pod nim kopie. Do zwolnienia !

 8. 8
  +12
  ~ Wpisy
  Wtorek, 09.04

  Wpis po wpisie to piszą nauczyciele bzdury totalne. Jakie poparcie i dla kogo jesteście zwykłymi blaznami i tyle. Daliscie sie wciagnac w polityke ,jak dzieci a niby wyksztalceni. Strajki ustana a was wywala ktos za strajki musi zaplacic napewno nie ten ze zwiazku. On zarabia ponad 10 tys zł. Straciliscie dużo w oczach rodziców, plujemy na was .

 9. 9
  +12
  ~ Uczeń
  Wtorek, 09.04

  Nauczyciele i inni.Jesteście gorsi od kiboli ,robicie zwykla zadymę.

 10. 10
  +13
  ~ Belfry
  Wtorek, 09.04

  Piszcie i minusujcie teraz wpisy , w polsce nauczyciel okazał się???? Szkoda użyć wulgaryzmu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.