Poniedziałek, 3.08.2020, Imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Powtórka z powstań. Kilkuset uczniów wzięło udział w wyjątkowych lekcjach historii w ZSZ nr 1

14.03.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Powtórka z powstań. Kilkuset uczniów wzięło udział w wyjątkowych lekcjach historii w ZSZ nr 1
Fot. Ryszard Biel

Pamięć historyczna, aby była trwała żywa i motywowała do patriotyzmu, musi być związana z historią rodziny, czyli tej małej ojczyzny. Tylko w taki sposób, od szczegółu do ogółu, można dotrzeć do tak ważnych rzeczy, jak ojczyzna czy patriotyzm - przekonywała Piotr Imiołczyk. W zorganizowanych przez nauczyciela historii i pasjonata wykładach o powstaniach narodowych wzięło udział kilkaset dzieci i młodzieży.

Blisko 600 uczniów szkół: SP nr 4, 19, 23, ZSG i ZSZ nr 1, zaliczyło powtórkę z powstań narodowych. To za sprawą wystawy, przygotowanej przez Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu, która przez minione dwa tygodnie czynna była w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Na ekspozycję, poświęconą powstaniu styczniowemu, złożyło się 70 ubiorów powstańców, odtworzonych w szczegółach, wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem. Wystawie towarzyszyły wykłady.

Lekcje pokazowe dotyczyły wszystkich powstań. Ich celów oraz określenia ważnych i nieważnych rzeczy. Obecnie w historii jest to tak pomieszane, że czasami to, co najważniejsze odsuwane jest na bok, a wszystkie rzeczy, które są drugorzędne, te bitwy, bitewki, stanowią element podstawowy opisujący te powstania, przez co wypacza się ich głęboki sens. To chciałem pokazać podczas tych wykładów

- przekonuje Piotr Imiołczyk, nauczyciel historii, autor wystawy.

Pomysłodawca wystawy przekonywał również dzieci i młodzież do zagłębiania się w historii własnych rodzin, przez ten pryzmat poznawania dziejów Polski.

Pamięć historyczna, aby była trwała żywa i motywowała do patriotyzmu, musi być związana z historią rodziny, czyli tej małej ojczyzny. Podawałem młodzieży, jako przykład mojego dziadka, i pradziadka. To, że moja rodzina jest tak głęboko osadzona w tej historii, sprawiło, że przez swoją podchodzę do historii narodu polskiego. Młodzież też powinna przede wszystkim szukać tego zahaczenia w historii, poprzez swoje rodziny. Tylko w taki sposób od szczegółu do ogółu można dotrzeć do tak ważnej rzeczy, jak ojczyzna, patriotyzm. Jeśli tego nie ma, mówimy ogólnikami. Ten patriotyzm jest coraz mniejszy, coraz mniej zrozumiały dla każdego

- mówi Piotr Imiołczyk.

Uzupełnieniem wystawy były filmy nagrane przez Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu. Część z nich możemy zobaczyć tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Imiołczyk lekcja historii ( zdjęć 32 )
Dodano: 2019-03-14 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ realia
  Czwartek, 14.03

  Historię poznali najlepiej jak można, ale egzaminu i matury by nie zdali.

 2. 2
  --4
  ~ xxx
  Czwartek, 14.03

  Najlepszy nauczyciel historii w mieście. I poprawcie drugie zdanie w tekście te słowo na przekonywał a nie przekonywała.

 3. 3
  --3
  ~ Magda
  Czwartek, 14.03

  Niesamowity człowiek, wspanialy nauczyciel, charyzmatyczny z pasją, nie wiem czy w koncu doceniony przez szkołę.Uczniowie go kochaja

 4. 4
  0
  ~ wicia
  Piątek, 15.03

  Najwyraźniej ten pan chciałby żyć w tamtych czasach, co widać każdego dnia.

 5. 5
  0
  ~ Olbracht X
  Piątek, 15.03

  W obecnych czasach historia jest najbardziej manipulowanym przedmiotem i uczniowie, a także studenci tego przedmiotu, mogą i mają problemy z zadawaniem egzaminów, szczególnie z czasów nowożytnych. Takiej manipulacji nie było w całym okresie PRL, gdzie władza po 1954 roku, a szczególnie po 1956 roku, niewygodne tematy pomijała albo po prostu przemilczała. Teraz panuje fałsz, a zamiast faktów tworzone są mity, przekłamania i dyskredytacja niewygodnych obecnym decydentom spraw z naszych dziejów,a głównie postaci historycznych. Także dzisiaj istnieją naprawdę wielkie problemy z uzyskaniem rzetelnej wiedzy historycznej. Dzisiejsza cenzura jest tak olbrzymia, że ta tak zwana komunistyczna przy niej to śmieszna próba reakcji na historię. A jak niski jest poziom wiedzy z tego przedmiotu świadczą chociażby odpowiedzi uczestników teleturniejów. Ostatnio w ramach eliminacji do gry w Milionerach na sześciu uczestników tylko jeden prawidłowo uszeregował kolejnych władców Polski z dynastii Jagiellońskiej. Oczywiście niewiele lepiej jest i w bliższych nam czasach. Dopóki historię będzie się traktować instrumentalnie to niestety wiedza naszych rodaków będzie coraz gorsza.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.