Sobota, 6.06.2020, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Powstańcy na pokazie mody. Nietypowa lekcja historii, kolejne wydarzenia w weekend

22.02.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Powstańcy na pokazie mody. Nietypowa lekcja historii, kolejne wydarzenia w weekend
Fot.Patryk Mamczyński

Co wyjdzie z połączenia umundurowania powstańców styczniowych i ciuchów, które noszą współczesne nastolatki? Nietypowy pokaz mody i lekcja historii w jednym. Przekonać się o tym można było w piątek (22 lutego), przed południem, zachodząc do Biblioteki Elbląskiej. Międzyszkolne Koło Historyczne, pod wodzą nauczyciela Piotra Imiołczyka, zorganizowało tam swoją kolejną akcję. Kolejne odbędą się w weekend w elbląskim muzeum i Galerii EL.

Uczniowie z sześciu elbląskich szkół: SP nr 4, 8, 19, 25, Zespołu Szkół Gospodarczych i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, wzięli udział w oryginalnym pokazie mody zorganizowanym przez Międzyszkolne Koło Historyczne. W piątek (22 lutego), pięcioosobowe drużyny reprezentujące poszczególne szkoły zaprezentowały się na wybiegu ustawionym w sali Św. Ducha, w Bibliotece Elbląskiej. Każdy uczestnik pokazu musiał jednak mieć na sobie, choć jeden element ubioru powstańców styczniowym. Okazało się, że połączenie powstańczej czapki czy munduru "Zuawów Śmierci" z jeansami, czy butami na wysokich obcasach wypada całkiem nieźle.

Nie ukrywam, na początku był stres, ale ogólnie wydarzenie ciekawe. Okazało się, że połączenie współczesnego stroju z elementami dawnymi wcale nie jest trudne. Myślę, że takie akcje mogą nas bardziej przekonać do historii. Ja wzięła udział już w kolejnej. Fajnie, choć na chwilę poczuć się jak w dawnych czasach

- mówi Alicja Golińska, uczennica SP nr 25.

Rzeczywiście nie o modę, ale historię, w tym wydarzeniu chodziło. Międzyszkolne Koło Historyczne po raz kolejny przybliża uczniom w oryginalny, a trochę nawet szalony sposób, wydarzenia z historii Polski. Tym razem była to lekcja z Powstania styczniowego. - Bardzo dużo ludzi wtedy zginęło, wielu poszło na Syberię. Wszyscy uważają, że to powstanie najbardziej tragiczne, stracone. Jest to nieprawda. Należę, do tej nielicznej grupy w Polsce, w której jest również Paweł Jasienica, które mówią, że to było jedyne powstanie, które pchnęło Polskę do przodu. Z bardzo prostego powodu. Rząd narodowy, który ujawnił się w noc z 21 na 22 stycznia 1863 roku, uwłaszczył chłopów na terenie zaboru rosyjskiego. W całej Europie chłop już wtedy miał ziemię. Nie miał jej tylko chłop polski, litewski, białoruski i ukraiński. W 1863 roku w Londynie otwierano metro, a w Polsce rząd narodowy uwłaszczył chłopów, zobaczcie, jak byliśmy do tyłu - wprowadzał uczniów w temat Piotr Imiołczyk, nauczyciel, odtwórca historyczny, organizator wydarzenia.

Dzieciaki lekko się stresowały tym pokazem, ale prowadzący świetnie poradził sobie z rozładowaniem napięcia. Myślę, że dzieciom potrzeba takich innowacyjnych metod, aby trochę zainteresować je historią, nauką. Widać to chociażby po tym, jak chętnie zgłaszają się do udziału w takich przedsięwzięciach

- mówi Joanna Strach, nauczycielka z SP nr 8.

Pokaz mody to nie jedyna wydarzenie, z powstaniem styczniowym w tle, organizowane przez międzyszkolne

To powstanie styczniowe, jest "wmontowane" w historię mojej rodziny. Mój prapraprzodek Andrzej Potocki w tym powstaniu uczestniczył i zmarł z wycieńczenia na Syberii. Wiem to z przekazów mojej rodziny, ale także pewnego pisma z roku 1865, które obite przez carską cenzurę dotarło do mojej rodziny. Pierwsza strona tego listu jest zachowana w moich archiwach. To ważna część mojej historii i również z tego powodu, jako koło historyczne, organizuję dosyć sporo imprez związanych z Powstaniem styczniowym

- dodaje Piotr Imiołczyk.

Kolejne czekają nas już w ten weekend. W sobotę (23 lutego) na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu odbędzie się inscenizacja pt. "Biwak powstańczej partii". Grupa młodych odtwórców spotka się przy ognisku, aby wspólnie śpiewać powstańcze piosenki. Rozegranych zostanie również kilka scenek, w tym m.in. bitwa.

Z kolei w niedzielę (24 lutego) w Galerii EL, w godzinach od 12 do 14, otwarta będzie "powstańcza garderoba". Chętni będą mogli się przebrać w stroje wzorowane na historycznych.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Powstańcy na pokazie mody. Nietypowa lekcja historii, kolejne wydarzenia w weekend ( zdjęć 20 )
Dodano: 2019-02-22 | Fot. Partyk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ zz
  Piątek, 22.02

  Co to za innowacja pedagogiczna ?

 2. 2
  --4
  ~ 100% elblążanin
  Piątek, 22.02

  Ciekawa inicjatywa.... szkoda, że kosztem odwołanych lekcji. Pozdrawiam.

 3. 3
  +2
  ~ Doradczyni
  Piątek, 22.02

  Pan Piotr Imiołczyk powinien zmienić lekarzy. Aktualni go oszukują!!!

 4. 4
  0
  ~ Ogarnięta
  Sobota, 23.02

  tragedia

 5. 5
  0
  ~ JAN-49
  Sobota, 23.02

  polska zyje tylko historia a ta jest bardzo smutna gdy w krajach zachodnik budowano potegi gospodarcze i budowano swoje ojczyzny to w polsce pili i sie bili czesto miedzy soba i kopali dolki jeden pod drugim wywolywali zadymy zwane szumnie powstaniami i wszedzie brali baty juz od grunwaldu i czym sie tutaj chwalic i tego chca uczyc mlodziez ? a ten imiolczyk powiniem byc juz dawno w tworkach ZAJMNIJCIE SIE TERAZNIEJSZOSCIA I PRZYSZLOSCIA ZEBY LUDZIOM SIE ZYLO LEPIEJ

 6. 6
  0
  ~ JA45
  Wtorek, 26.02

  Piękne zdjęcia, ciekawe ujęcia szczytny cel.Brawo młodzież

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.