Piątek, 19.07.2019, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Stan alarmowy na rzece Elbląg przekroczony. W mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe (aktualizacja z godz.13.00)

02.01.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Stan alarmowy na rzece Elbląg przekroczony. W mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe (aktualizacja z godz.13.00)
Fot. Ryszard Biel

Poziom wody w rzece Elbląg przekroczył stan alarmowy. O godz. 13.15 prezydent Elbląga wprowadził w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

O godz. 13.05 stan wody w rzece Elbląg osiągnął stan alarmowy, 610 cm. Zarządzeniem prezydenta z godz. 13.15 do odwołania obowiązuje w mieście stan pogotowia przeciwpowodziowego. Służby są w stanie gotowości. Gdy woda przekroczy 615 cm zaczną rozkładać rękawy przeciwpowodziowe, w pierwszej kolejności w newralgicznych miejscach: na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz ulicach Szańcowej i Grochowskiej

- mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Na Bałtyku sztorm. W wielu miejscach plaże zostały całkowicie zalane. Silny północny wiatr, u nas w porywach dochodzący do 80 km/h, wypycha wody z Zatoki Gdańskiej i powoduje tzw. cofkę. W tej chwili na Żuławach i Zalewie Wiślanym obowiązuje trzeci stopień zagrożenia, co oznacza, że na niektórych akwenach przekroczone zostały już stany alarmowe. Alert hydrologiczny, wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, obowiązuje do czwartku (3 stycznia), do godz. 12.

Nieciekawie sytuacja wygląda w Elblągu. Od kilku godzin woda w rzece Elbląg podnosi się. W tej chwili jej poziom przekroczył już stan ostrzegawczy. O godzinie 12 wynosił 605 cm. Do stanu alarmowego brakuje jeszcze 5 cm. Służby miejskie postawione zostały w stan gotowości.

Cały czas monitorujemy sytuację. Jednak zmienia się ona bardzo dynamicznie. Wody w rzece przybywa, a prognozy są niekorzystne. Powiadomienia, o tym, że może być potrzebna ich pomoc, zostały wysłane do naszych formacji w firmach komunalnych oraz do ratownictwa wodnego OSP. Dyspozycje poszły również do dyrektorów szkół. Wykonano przegląd sprzętu: agregatów, rękawów przeciwpowodziowych

- mówi Joanna Urbaniak.

Nieciekawie wygląda również sytuacja w powiecie elbląskim. Tradycyjnie najbardziej narażona na podtopienia jest wyspa Nowakowska. Tu woda również przekroczyła już stan ostrzegawczy. O godz. 11 jej stan wynosił 585 cm (560 cm to stan alarmowy). Most w Nowakowie jest zamknięty.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Wysoka woda na rzece Elbląg ( zdjęć 12 )
Dodano: 2019-01-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Do przewidzenia
  Środa, 02.01

  I co ,nadal ten stan nastepuje a rzadzacy sa bezradni. Zaraz strazacy będą w akcji bo urzednicy nie potrafią raz a konkretnie zrobić z tym porządku. Już tyle pisaliśmy na tych stronach że trzeba wybudować mur po obu stronach rzeki . Należy rzekę pogłębić bo więcej mułu jak wody. Jak ruszy kiedys przekop to tylko siasc i płakać bo w 2019 roku nie potraficie sobie poradzić z wodą. Poprosić Holendrów oni w trymiga poradzą sobie z tym. A gdzie ta kasa z olsztyna na tereny Żuław i p,powodziowe pracę.

 2. 2
  +2
  ~ Zdjecia
  Środa, 02.01

  Na każdym jednym zdjęciu oprocz jednego widzimy że nic nie zrobiono z brzegami rzeki . Jeden wielki balagan,nikt nie panuje nad tym. I co wyborcy chcieliście to macie a to poczatek roku.

 3. 3
  +6
  ~ Piotr
  Środa, 02.01

  Też uważam, że należy podnieść podatki i natychmiast przystąpić do umacniania brzegów rzeki.

 4. 4
  +17
  ~ czyli nic nowego!!!!
  Środa, 02.01

  czyli- nic nowego....wszystko po staremu ,a co robią w Sejmie i Senacie nasi elbląscy posłowie i senatorowie? gdzie walka o kasę przeciwpowodziową dla żuław?...oni walczą.. ale o swoje stołki !! wciskają ludziom ciemnotę, a durny naród głosuje !!!

 5. 5
  +10
  ~ balanced
  Środa, 02.01

  A kanalizacja i studzienki dalej nieoczyszczone po ostatniej powodzi.

 6. 6
  +5
  ~ panikarz
  Środa, 02.01

  Czy to już koniec czy jest jeszcze dla nas ratunek!?

 7. 7
  +5
  ~ To tylko
  Środa, 02.01

  To z bratnia pomocą zjedzie olsztyn ze sprzetem ktory powinien byc w Elblągu i na Żuławach u strażaków.

 8. 8
  +3
  ~ Kryśka w miejsce " słupa "
  Środa, 02.01

  Panie Prezydencie i Wysoka Twoja Rado Miejska , w ramach przeciwdziałania klęskom podnieść podatki o 30 % . Aby sfinansować niezbędne inwestycje zapobiegające zagrożeniom . Ratujcie oczyszczalnię ścieków .

 9. 9
  +1
  ~ Mono
  Środa, 02.01

  Ja mogę dać trochę pieniędzy, gdzie można wpłacać? Jest jakieś konto na ten cel? Trzeba ratować Żuławy.

 10. 10
  +3
  ~ Oooo
  Środa, 02.01

  O słupek przepłynął, to ten co to wykopali na plaży.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.