Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Race podczas rocznicy grudnia '70 kontrowersyjne, ale czy legalne. Organizator wydarzenia złamał zakaz?

21.12.2018, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Race podczas rocznicy grudnia '70 kontrowersyjne, ale czy legalne. Organizator wydarzenia złamał zakaz?
Fot. Ryszard Biel

Płonące race. Dym. Takie widoki kojarzą mi się raczej z kibolami i stadionem piłkarskim, a nie z uroczystościami rocznicowymi. Czy to w ogóle jest legalne - pyta pani Alina, czytelniczka info.elblag.pl. Sprawdziliśmy i wiele wskazuje na to, że organizatorzy wydarzenia złamali zakaz i nie zgłosili użycia środków pirotechnicznych.

Race ze stadionów chyba już na dobre przeniosły się na wydarzenia patriotyczne, rocznicowe. Podobnie jest w Elblągu, kibice chętnie pojawiają się na różnych uroczystościach. Ostatnio podczas tej związanej z rocznicą grudnia 1970. Nie wszystkim jednak takie okazywanie "patriotycznych" uczuć się podoba. Przykładem jest nasza Czytelniczka, która ma również wątpliwości czy używanie rac jest bezpieczne i zgodne z prawem.

Grupa młodych mężczyzn w dresach z transparentem, który budzi dziwne skojarzenia i racami w dłoniach. Czerwona poświata. Dym. To obrazek z ostatnich uroczystości. Niestety nie kojarzy mi się on z uroczystościami w rocznicę jakiś ważnych dla miasta czy państwa wydarzeń. Wręcz przeciwnie, sprawił, że czułam się bardzo nieswojo. Tych panów prędzej skojarzyłabym ze stadionem piłkarskim. Rozumiem jednak, że to tylko moje odczucia. Innym może się podobać. Chciałabym się jednak dowiedzieć, czy używanie rac podczas takich uroczystości jest legalne

- pyta pani Alina.

Okazuje się, że organizator wydarzenia najprawdopodobniej złamał przepisy i nie powiadomił Ratusza o użyciu rac.
Co ciekawe współorganizatorem imprezy był Urzęd Miejski.

Obowiązuje bowiem zakaz używania środków pirotechnicznych, a więc i rac również. Są jednak wyjątki. - Zgodnie z zarządzeniem wojewody zakaz nie obowiązuje 30 i 31 grudnia oraz 13 i 14 stycznia. Również podczas imprez okolicznościowych, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu, na co najmniej 48 godzin przed planowanym użyciem wyrobów pirotechnicznych, właściwego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Za łamanie tego zakazu grozi kara grzywny - wyjaśnia kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Organizatorzy uroczystości w Elblągu, w rocznicę tzw. wydarzeń grudniowych, powinni więc zawiadomić Ratusz o planowanym użyciu rac podczas wydarzenia.

My takiego zawiadomienia nie mamy. Być może organizatorzy zgłosili to w zawiadomieniu o zamiarze zorganizowania wydarzenia, do czego zobowiązani są ustawą o zgromadzeniach publicznych. Odpowiednim adresem jest Urząd Miasta

- dodaje rzecznik KMP w Elblągu.

Podobne zawiadomienie nie trafiło również do straży pożarnej. - Nie wiedzieliśmy o tej inicjatywie. Jeśli ktoś miał wydawać oficjalne zezwolenie w tej sprawie, to na pewno był to Urząd Miasta. My w ogóle nie robimy takich rzeczy, to nie są nasze kompetencje - wyjaśnia mł. bryg. Przemysław Siagło z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Jak się okazuje, w Ratuszu również nikt nic nie wie na temat użycia rac podczas środowej uroczystości.

Rzeczywiście zgodnie z wytycznymi wojewody w takim przypadku użycie środków pirotechnicznych powinno zostać zgłoszone w urzędzie miejskim, straży pożarnej i na policji. Do nas, jak informuje Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, takie zawiadomienie nie trafiło

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Do tematu jeszcze wrócimy.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ poinformowany
  Piątek, 21.12

  Jak to? Nie pamiętacie? Toż to nie pis i kibice komunę obalili?

 2. 2
  +12
  ~ Arghh
  Piątek, 21.12

  Lokalna patologia

 3. 3
  +18
  ~ kolo
  Piątek, 21.12

  Ciekawe kto i w jaki sposób za to odpowie? Gdyby nie race to by tych "patriotów" tam nie było.

 4. 4
  --21
  ~ Kibic OE
  Piątek, 21.12

  A pani Alina to kto matka jakiegos slonia z krakura czy moze rodzina mirka Pelca , niby info Elblag , ale widac ze pluja jadem na Olimpie ( pilkarzy kibicow itd)

 5. 5
  0
  ~ mlexer
  Piątek, 21.12

  Kobieto nie masz innych zmartwień?święta idą daj sobie spokój

 6. 6
  +14
  ~ ta11
  Piątek, 21.12

  Rzeczywiście, dresy tylko zepsuły uroczystość. To nie wasze święto, żebyście robili z niego szopkę...

 7. 7
  --10
  ~ Ja
  Piątek, 21.12

  Kodziarze do budy i nie szczekać

 8. 8
  +21
  ~ Głos Ludu
  Piątek, 21.12

  Lokalni patrioci - nikt nikomu nie odbiera prawa bycia patriotą, nikt tez nie ma tego prawa na wyłączność. Dla mnie w dzisiejszych czasach, bycie patriotą oznacza: płacenie podatków, chodzenie na wybory, wybieranie polskich produktów, kultura osobista. Patriotyzm wg mnie to tez wiedza z zakresu historii Polski, najważniejszych wydarzeń, dat. W związku z tym chciałbym zapytać co Ci panowie wyżej, poza flagą Rzeczpospolitej, naszej, wspólnej mają z nią wspólnego ?Założę się, ze nie mają pojęcia o rozbiorach, Wielkiej Emigracji, Wiośnie Ludów, Powstaniach. Nie wiedzą co to Solidarność, nie znają historii Jana Pawła 2. Potrafią zaś wyzywać zwolenników jednej czy drugiej partii, środowisko LGBT, mniejszości narodowe, dać komuś w łeb lub powyzywać. Podatków tez nie płaca lub płaca małe..

 9. 9
  +13
  ~ jan-49
  Piątek, 21.12

  to widac co za cholota idzie w tym marszu sama patologia i jeszcze policja ich eskortuje?pieknie

 10. 10
  +13
  ~ EuPi
  Piątek, 21.12

  ***iarzom wsadziłbym race w d..ę i gonił nago przez całe miasto, to może odechciałoby się im faszyzować!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.