Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ciągle rośnie liczba zatrudnionych cudzoziemców. Na terenie Elbląga jest ich prawie 3 tys.

19.12.2018, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ciągle rośnie liczba zatrudnionych cudzoziemców. Na terenie Elbląga jest ich prawie 3 tys.

Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców stale rośnie. Są to osoby zatrudnione na etacie, ale również tacy, którzy zdecydowali się w naszym kraju prowadzić własną działalność gospodarczą. W naszym województwie takich osób jest 7964 (na terenie Elbląga 2822, a z terenu Olsztyna 5142).  Najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy, 2160 z Elbląga oraz  3399 z Olsztyna.  


Kolejną grupę stanowią Białorusini. W sumie w naszym województwie jest ich 926 ( 194 z Elbląga i 732 z Olsztyna). Trzecią grupą pod względem liczebności są Rosjanie.  Obywateli tej narodowości w naszym województwie jest 254.  


Legalna praca to nie tylko pewność regularnego wynagrodzenia, ale też gwarancja gromadzenia składek na indywidualnym koncie emerytalnym a w przyszłości również wypłata emerytury. Okresy zatrudnienia w różnych państwach będą łączone zgodnie z zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli nie ma umowy międzynarodowej, pracownicy obcych narodowości mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w każdym kraju osobno, pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w ustawodawstwach tych państw.


Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.


Legalne zatrudnienie zapewnia pracownikowi również prawo do bezpłatnego leczenia, płatnego zwolnienie lekarskiego oraz odszkodowania i rehabilitacji w razie wypadku przy pracy.

Współpraca ZUS i Państwowej Inspekcji Pracy przynosi efekty. Pokazują to dane statystyczne odnośnie legalnego zatrudnienia (także obcokrajowców). Niestety, nadal zdarzają się sytuacje pracy bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.


Świadomość pracowników jest co raz większa i dlatego problem nielegalnego zatrudnienia powoli zmniejsza się. Każdy pracownik powinien pomyśleć o tym co może zdarzyć się jutro i o swojej emeryturze a także nie decydować się na wykonywanie pracy bez podpisanej umowy i zaplecza finansowego, które mu przysługuje w przypadku zdarzenia losowego.

 

 

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Jkm
  Środa, 19.12

  Skandal!

 2. 2
  +14
  ~ j23
  Środa, 19.12

  już Niemcy otworzyli rynek pracy dla Ukraińców , Białorusinów oraz innych obywateli ze wschodu , także DRŻYJCIE przedsiębiorcy......., teraz oni będą zarabiać w EURO , a nie w PLN i nie za najniższą krajową [2250 brutto miesięcznie] a reszta w kopercie , ale za najniższą stawkę godzinową [ ok 8,84 brutto na godzinę] .Polska była tylko etapem przejściowym ku drodze na zachód......

 3. 3
  +2
  ~ statystyk
  Środa, 19.12

  Taka ciekawostka w Poznaniu który jest 6 razy większy od Elbląga, mieszka 100 tyś, Ukraińców i są to dane oficjalne;) Przed II WŚ na 36 mln obywateli II RP Ukraińców było 6 mln, teraz jest dopiero 2 mln;)

 4. 4
  +5
  ~ wer
  Środa, 19.12

  pielegnują własne bezrobocie a ściągają obcych wolna Wolka k.... m.. o take walczylim

 5. 5
  +7
  ~ Szok1
  Środa, 19.12

  Jacyś politycy idioci podpisali w 2012 roku umowę z ukrainą taką, że ukrainiec może pracować u nas pół roku, nabędzie w tym czasie prawa emerytalne (sumuje się lata pracy na ukrainie) i nabędzie prawa do najniższej, polskiej emerytury. Polscy podatnicy dopłacą do tego "interesu"...

 6. 6
  --1
  ~ Kargul
  Środa, 19.12

  @j23 Nie wiem z czego ci sie buzka cieszy.Chyba z tego ze bedziesz miał w przyszłosci emeryture 300 zł .Bo nie bedzie komu na nia pracowac.

 7. 7
  +1
  ~ adam
  Środa, 19.12

  obcokrajowców zatrudniacie a dla nas nie ma pracy masakra wolą zatrudniać cudzoziemnców bo taniej blokuja tym samym nam własny rynek pracy

 8. 8
  0
  ~ Do statystyk
  Środa, 19.12

  Coś u ciebie kiepsko z matematyka. Poznać jest około 4 razy większy od Elbląga. Piłeś nie pisz.

 9. 9
  --1
  ~ Jez
  Czwartek, 20.12

  To się w głowie nie mieści Ukraińcy więcej zarabiają niż Polacy do czego to doszło i mało tego te ukraińskie medy się panosza jak u siebie

 10. 10
  +1
  ~ czytelnik
  Czwartek, 20.12

  Znowu "ruskie trolle" przystąpiły do akcji! Jak tylko w jakimś artykule w Internecie pojawia się słowo Ukraina czy Ukrainiec, wklejane są takie same wypowiedzi, często pełno w nich błędów językowych, są nieskładne, ale wszystkie mają jeden cel: zdezawuować Ukrainę i Ukraińców w naszych oczach, jątrzyć nienawiść i niezgodę. Droga Redakcjo: czy Państwo tego nie widzicie? A jeśli widzicie, to dlaczego dopuszczacie do prowokacji i mowy nienawiści w komentarzach zamieszczanych na portalu info.elblag.pl?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.