Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ta nagroda to dla nas wiatr w żagle. SIR laureatem 15. edycji Konkursu im. dr Aleksandry Gabrysiak

28.09.2018, 10:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Ta nagroda to dla nas wiatr w żagle. SIR laureatem 15. edycji Konkursu im. dr Aleksandry Gabrysiak
Fot. Ryszard Biel

Trudno znaleźć dziedzinę pomocy, w którą nie byłaby zaangażowana doktor Ola. Ona była jak instytucja charytatywna, w której tętniło wielkie, kochające serce - znaną społeczniczkę wspominała Wiesława Pokropska, szefowa elbląskiego hospicjum. Nic dziwnego, że to dr Aleksandra Gabrysiak od piętnastu lat jest patronką konkursu, w którym nagradzane są najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy organizacji pozarządowych. W czwartek, podczas uroczystej gali, poznaliśmy tegorocznego laureata konkursu. Jest nim Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych.

Konkurs na najlepszą inicjatywę elbląskich organizacji pozarządowych im. dr Aleksandry Gabrysiak organizowany jest od 15 lat. Tegoroczna jubileuszowa edycja po raz pierwszy została podsumowana na gali. Odbyła się ona we czwartek (27 września) na sali koncertowej elbląskiej szkoły muzycznej.

Laureatem 15. edycji Konkursu zostało Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych za projekt "Wiatr w żagle", który skierowany jest głównie do dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na projekt składa się szereg działań. Tytułowym są zajęcia żeglarskie. 30 dzieci uczyło się żeglarstwa w stanicy w Nadbrzeżu, uczestniczyło w zajęciach psychologiczno-pedagogicznych. Drugie działanie to wolontariat.

W ramach akcji "Starszy brat, starsza siostra" starsze dzieci pomagały młodszym m.in. w nauce. W ramach programów również odbędzie się międzyszkolna debata z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich elbląskich z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 dorośli i dzieci będą dyskutowali o patriotyzmie pod hasłem: 100 argumentów za współczesnym patriotyzmem. Za te działania stowarzyszenie otrzymało statuetkę Prezydenta Miasta i czek na 2 tys. zł od Fundacji Elbląg.

Idea jest taka, że dzieciaki mają poczuć ten wiatr w żaglach. Siłę, że mimo tego, że są w trudnej sytuacji, mogą swoim życiem pokierować. Tworzymy grupę socjalizacyjną. Czyli nie tylko dzieci wykluczonych, ale dzieci pochodzących z prawidłowych środowisk, po to, aby dawały dobry przykład, aby postawy, których nie akceptujemy, nie były akceptowane, aby dzieciaki akceptowały się nawzajem i uczyły wrażliwości na siebie. Zajęcia żeglarskie są tylko narzędziem. W tym roku w naszych działaniach brały udział SP nr 25 i nr 4. Teraz chcemy otworzyć się na chętne dzieci z innych szkół. Nasz Klub sportowy Hart został właśnie zarejestrowany, we wtorek dostaliśmy decyzję starosty w tej sprawie. Niebawem ogłosimy nabór na zajęcia. Na razie ruszamy z płatnymi zajęciami, ale będziemy się starali o dofinansowanie dla tych dzieci z trudnych rodzin

- mówi Beata Sawicka ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych.

Wyróżnienia trafiły do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Koło w Elblągu i Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Gratulacje z okazji 50-lecia złożono EKS Start.

Podczas gali wspomniano nie tylko o patronce konkursu. Przypomniano również o zmarłej w styczniu tego roku Alicji Tomczyk, kobiecie wielkiego serca, wieloletniej prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Wydarzenie uświetnił koncert zespołu jazzowego Riverboat Ramblers Swing Orchestra.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / 15 edycja Konkursu im.dr Aleksandry Gabrysiak ( zdjęć 48 )
Dodano: 2018-09-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91388297080994