Niedziela, 24.06.2018, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Dla jednych jej postawa jest wzorem, dla innych wyrzutem sumienia". Od tragicznej śmierci doktor Oli minie 25 lat

04.02.2018, 08:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
"Dla jednych jej postawa jest wzorem, dla innych wyrzutem sumienia". Od tragicznej śmierci doktor Oli minie 25 lat
Fot. Ryszard Biel

Od tragicznej śmierci z rąk podopiecznego Aleksandry Gabrysiak niebawem minie 25 lat. Doktor Ola, bo tak nazywali ja elblążanie, za życia niosła pomoc tym, od których większość się odwraca, narkomanom, alkoholikom i więźniom. - Dzisiaj nadal może stanowić wzór dla tych, który chcą nieść pomoc, dla innych jej postawa może być wyrzutem sumienia - mówi ks. Wojciech Skibicki, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej.

Dziś, 4 lutego, o godz. 13.00 w katedrze św. Mikołaja, Ksiądz Biskup Elbląski Jacek Jezierski odprawi mszę św. z okazji 25 rocznicy śmierci doktor Aleksandry Gabrysiak.

6 lutego 1993 roku doktor Ola oraz jej 19-letnia adoptowana córka Maria, zostały brutalnie zamordowane we własnym mieszkaniu. Mordercą okazał się 19-letni wówczas Zbigniew B. jeden z jej podopiecznych, który wyszedł z więzienia na przepustkę. Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła nie tylko elblążanami.

Aleksandra Gabrysiak po studiach w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, mimo tego, że sama była dotknięta kalectwem. Swój zawód traktowała jak powołanie, a jej działania wybiegały daleko poza przyjęte normy. Po przenosinach do Elbląga, w 1975 roku, oddała się służbie chorym, uzależnionym od nałogów, samotnym matkom, więźniom i potrzebującym. Doktor Ola ratowała życie nienarodzonym, samobójców, pomagała odnajdywać sens życia byłym więźniom.

Życiem swoim zaświadczyła o wielkim powołaniu lekarskim. Jest i będzie wielkim, pięknym i głęboko humanitarnym wezwaniem: pochylenia się nad chorym, cierpiącym, słabym

- pisała prof. Grażyna Świątecka w książce poświęconej dr Aleksandrze Gabrysiak.

Tragicznie zmarła lekarka swoją życiową postawą nadal jest przykładem dla wielu ludzi. Jej imię nosi hospicjum elbląskie, a Okręgowa Izba Lekarska corocznie przyznaje nagrodę jej imienia. Nadal trwają przygotowania do procesu beatyfikacyjnego, w więc wyniesienia dr Oli na ołtarze kościoła katolickiego.

Życie doktor Oli może być przykładem. Wszelkie działania, które mają w sobie podłoże altruizmu, poświęcenia dla innych zawsze będą pociągające dla tych, który chcą czynić dobro. Dla innych mogą być wyrzutem sumienia. Pytanie, jak pomagać i komu pomagać zawsze będą pytaniami otwartymi, ale warto patrzeć na to, że każdy, kto niesie pomoc, znajduje swoich naśladowców. Dobrze dzieła zawsze znajdą swoich kontynuatorów, wśród tych, którzy chcą czynić dobro

- mówi ks. Skibicki.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Nieznany
  Poniedziałek, 05.02

  Hej DYREKCJA dlaczego nie ma mojego wpisu i innych na tej stronie ????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.