Piątek, 26.04.2019, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dożynki powiatowe w Nowakowie. Rolnicy tradycyjnie świętowali koniec żniw

09.09.2018, 15:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Dożynki powiatowe w Nowakowie. Rolnicy tradycyjnie świętowali koniec żniw
Fot. Ryszard Biel

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na świętowanie. W sobotę (8 września) w Nowakowie (gmina Elbląg) odbyły się tegoroczne dożynki powiatowe powiatu elbląskiego. - W tym roku susza dała się nam we znaki. Plony były mniejsze, słabsza jakość ziarna, a co za tym idzie i dochody. Tym ważniejsze jest dla nas to dzisiejsze święto. To taka chwila osłody przed następnym sezonem - przekonuje Radosław Murawiec, rolnik z Cieplic, starosta dożynek.

Ludowe święto związane z końcem żniw i rocznego cykl prac polowych ma swoją długą historię. Dożynki, czy też jak inaczej je nazywamy Wieńce w ciągu wieków zmieniały swój charakter. Do dziś przetrwały, również jako święto o wymiarze religijnym. Obchodzone są w całej Polsce. Rolnicy z powiatu elbląskiego także w ten sposób świętują koniec sezonu. W tym roku dożynki powiatu elbląskiego odbyły się w Nowakowie (gmina Elbląg). Wspólnie obchodzili je mieszkańcy i włodarze wszystkich gmin: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki, a także przedstawiciele władz Elbląga, służb mundurowych oraz goście z zaprzyjaźnionych miejscowości z: Niemiec, Ukrainy, a nawet Australii.

Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele WNMP w Cieplicach. Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się do Nowakowa, tam na terenie kompleksu szkolnego odbył się festyn dożynkowy. Początek był uroczysty.

To dla nas dzień wielki i dzień święty, więc świętujmy wspólnie z zacnymi rolnikami, gośćmi i włodarzami naszych gmin. Podziękowania i dziękczynienie płynie ze wszystkich stron dla naszego stwórcy, rolników, producentów wszelkiej żywności, rodzin i pracowników. Dziękujemy wam za ciężką pracę, za trudy i znoje dnia codziennego, wyrażamy wielki szacunek i kłaniamy się nisko. Życzymy wam wiele zdrowia, wytrwałości, dalszych sukcesów zawodowych i dobrej ręki do naszej elbląskiej ziemi

- przywitał gości Maciej Romanowski, starosta elbląski.

Drodzy rolnicy to przede wszystkim wasze święto, miły czas po zebraniu plonów. Za waszą trudną, mozolną pracę kierujemy słowa szacunku i uznania, te same słowa kierujemy do waszych rodzin, życząc im zdrowia, wytrzymałości i pomyślności

- dodała Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg.

Tradycyjnego otwarcia święta dokonali starostowie dożynek: Sylwia i Radosław Murawiec przekazując na ręce starosty elbląskiego chleb upieczony z tegorocznej mąki. Podczas uroczystości poznaliśmy również: odznaczonych honorową odznaką Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego i laureatów nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w roku 2018 (ich listę prezentujemy poniżej).

Po oficjalnej części ceremonii przyszedł czas na zabawę. Na scenie zaprezentowały się lokalni artyści, a także gwiazda festynu - zespół Mejk. Nie zabrakło kiermaszu i sportowych zmagań. Po zmierzchu urządzono pokaz fajerwerków, a całą imprezę zakończyły tańce.

Czego można życzyć rolnikom? Wytrwałości, mimo trudności, które napotykamy na swojej drodze, rzeczy które cieszą mniej lub bardziej. Ja im tego życzę, a żonom rolników tego, aby kochały swoich mężów i były kochane, tak jak ja przez swojego męża

- śmieje się pani Sylwia, starościna dożynek.


Laureaci nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w roku 2018:

Jan Durka, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Młynarach

Michał Dutkiewicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Godkowie

Mariusz Ficak, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Pasłęku

Jacek Florek, trener piłki nożnej i animator sportu w gminie Elbląg

Grupa Rowerowa Team Mustang Pasłęk

Krzysztof Prystupa, zawodnik, trener i działacz Klubu Sportowego „Polonia” Markusy

Mariola Szalecka, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Zwierznie, gmina Markusy

Piotr Szuba, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Nowakowie

Roman Tokarski, wieloletni sekretarz zarządu pasłęckiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego.


Odznaczeni honorową odznaką Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego:

Barbara Bruzdewicz, przewodnicząca Rady Gminy Elbląg

Marzenna Bardzik, wraz z mężem prowadzi Ośrodek Zdrowia w Jegłowniku

Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka

Andrzej Gromala, współorganizator „Zlotu Miłośników Aniołów”

Marek Franciszek Kalinowski, radny gminy Markusy

Jan Wiktor Szczęsny, nauczyciel, radny gminy Godkowo przez dwie kadencje.

Nagrodę i Medal imienia Jędrzeja Śniadeckiego, dla osób, które położyły szczególne zasługi w dziedzinie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży w tym roku otrzymal Janusz Pająk, przewodniczący Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Dożynki Powiatowe w Nowakowie ( zdjęć 143 )
Dodano: 2018-09-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ wist
  Niedziela, 09.09

  Czyż " bliźniacy " /zdjęcie nr 36/ nie mogą żyć bez siebie?

 2. 2
  +3
  ~ &&&
  Niedziela, 09.09

  Odznaczeni honorową odznaką Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego: Barbara Bruzdewicz, przewodnicząca Rady Gminy Elbląg ( za co? czemu nie napisane za jakie zasługi )

 3. 3
  +4
  ~ j23
  Niedziela, 09.09

  jestem ciekaw gdzie wylądują spadochroniarze z powiatu po wyborach ......... , jeden [były starosta już wylądował] ,...........

 4. 4
  +5
  ~ fafik
  Niedziela, 09.09

  Jacy rolnicy , dożynki świętują przedstawiciele gmin i powiatów to oni błyszczą i się goszczą , za pieniądze sponsorów . Dożynki to święto dla władzy, a nie dla rolnika, przykre

 5. 5
  +3
  ~ Zatroskany
  Niedziela, 09.09

  A lekarz ż Jegłownika za jakie zasługi?? Za wysyłanie ludzi na tamten świat??

 6. 6
  +2
  ~ widz
  Niedziela, 09.09

  Zdjęcie nr 36 i wszystko jasne.

 7. 7
  +5
  ~ 100% elblążanin
  Poniedziałek, 10.09

  Gratuluję Pani Dyrektor Grażynie Gałązka, pracownikom SPP Nowakowo, Pani Oli Turoń wraz ze stowarzyszeniem Teranowa za organizację wspaniałych uroczystości dożynkowych w Nowakowie. Brawo !!!

 8. 8
  --5
  ~ Gaall
  Poniedziałek, 10.09

  Czemu komentujący preferują nie tyle negatywne opinie, ale przede wszystkim pozbawione kultury osobistej i taktu. Jakim trzeba być cynikiem, a w zasadzie gburem, aby publicznie obrażać ludzi uhonorownych wyróżnieniem (tekst dotyczący lekarza to wyjatkowo ohydne postępowanie, jego autor wykazał się niskim poziomem kultury).

 9. 9
  +7
  ~ alek
  Poniedziałek, 10.09

  a Wróbel przed wyborami to już jest wszędzie, gdzie tylko jest okazja zabłysnąć! Co za tupet. brak wstydu i jakiegoś honoru, oby wyleciał z ratusza!

 10. 10
  +4
  ~ Gagatek
  Poniedziałek, 10.09

  .... darmowy ochlaj i wyżerka dla darmozjadów.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.