Czwartek, 15.11.2018, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kolejny pomnik ubrany w koszulkę. „Kazimierz Jagiellończyk broni Konstytucji”

07.09.2018, 07:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
 Kolejny pomnik ubrany w koszulkę. „Kazimierz Jagiellończyk broni Konstytucji”
Fot. Archiwum redakcji
Elbląski oddział Komitetu Obrony Demokracji już kilkanaście razy ubierał Piekarczyka w koszulkę z napisem: „Konstytucja”. W ubiegłym tygodniu zawiesili ją na Pomniku Odrodzenia, a dziś przyszedł czas na Pomnik Kazimierza Jagiellończyka.
 
W różnych miastach Polski trwają akcję polegające na „ubieraniu” pomników w białe koszulki z napisem „Konstytucja”. Tak potraktowano Pomnik Koziołka w Lublinie czy Pomnik Psa w Kazimierzu Dolnym, a od sierpnia elbląskiego Piekarczyka.
 
- Idąc w ślad za tym, co się dziele w Polsce postanowiliśmy naszego obrońce przed Krzyżakami poprosić o obronę Konstytucji – tłumaczył na początku sierpnia Tadeusz Kawa z elbląskiego KOD-u.
 
Dlaczego akcję rozpoczęto od Piekarczyka?
 
Piekarczyk jest dla nas symbolem obrony miasta. Przyjęliśmy go jako figurę z legendarnym bagażem. Nasze akcje protestu pod sądem przenieśliśmy też po części przed Bramę Targową, aby pokazać mieszkańcom miasta, że w różny sposób można walczyć o Konstytucję. Mamy zaplanowanych jeszcze kilka akcji
 
– wyjaśniał Tadeusz Kawa.
 
Szybko okazało się, że nie tylko Piekarczyk będzie „przystajany”. Z końcem sierpnia, korzystając z obecności Henryki Krzywonos-Strycharskiej w naszym mieście akcję powtórzono z Pomnikiem Odrodzenia.
 
- Będziemy bronili Konstytucji do końca świata i jeden dzień dłużej. To nasze prawo, ale też i nasz obowiązek. Pomnik Konstytucji to jak do tej pory największy pomnik, jaki ubraliśmy. Tę akcję planowaliśmy od dawna, ale w związku z przypadającą niebawem rocznicą Porozumień Sierpniowych i wizytą w Elblągu tak szlachetnego gościa, jak Henryka Krzywonos, postanowiliśmy przeprowadzić ją dzisiaj – mówił Tadeusz Kawa tuż po przeprowadzonej akcji.
 
Dziś, 6 września, sympatycy elbląskiego KOD-u odwiedzili Plac Kazimierza Jagiellończyka.
 
Jesteśmy w centrum miasta, mamy piękną pogodę i pięknie to wygląda. Kazimierz Jagiellończyk patron naszego miasta. Patronie - strzeż nam Konstytucji
 
- mówił Tadeusz Kawa.
 
Jeden z przechodniów widząc koszulkę na Pomniku krzyknął: „Król nie ma nic do Konstytucji!”.
 
Jak akcje przeprowadzane przez KOD oceniają nasi czytelnicy?
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Gosc
  Piątek, 07.09

  Na szczęście mamy w Elblągu trzeźwo myślących ludzi i ta szmata została zdjęta.

 2. 2
  +20
  ~ lukasz
  Piątek, 07.09

  Gdzie byli przez wiele lat od 1989 roku "koszulkowcy" ??? Wtedy trzeba było zakłdaać koszulki to uniknęlibyśmy tylu afer a nawet tej FOZZ ? Wstydu nie macie oraz podstawowej wiedzy ze współczesnej historii Polski i Elbląga . Krzzykacze ,pieniacze WON z Elbląga

 3. 3
  --20
  ~ lichuteńko
  Piątek, 07.09

  Ten elbląski reprezentacyjny pomnik i patron wygląda jak nasza sponiewierana przez pisiorów konstytucja. Wstyd się komukolwiek obcemu przyznać, że to jest centralne miejsce miasta i jego główny bohater. A dlaczego nie został zdekomunizowany, wszak został wyciśnięty w komunie. Wygląd patrona potwierdza kondycję miasta.A w tych gaciach wygląda jak Wiesiek w poniedziałek po spotkaniach z kumplami.

 4. 4
  +20
  ~ klient
  Piątek, 07.09

  panie Kawa zajmij się pan swoim Zastawnem, bo kiedyś było tam lepiej, szkoda

 5. 5
  +21
  ~ Marian...
  Piątek, 07.09

  Czekam na ubranie pomnika na cmentarzu żołnierzy sowieckich poległych w trakcie zdobywania Elbląga w 1945 roku.

 6. 6
  +21
  ~ Gyb
  Piątek, 07.09

  Wykorzystywanie niepełnosprawnych do uzyskania wyborczych korzyści jest nieetyczne! Nie powinno to mieć miejsca. Zdjęcie z nagłówka to poprostu promowanie KOD ze strony waszego portalu.

 7. 7
  +18
  ~ Polak
  Piątek, 07.09

  Zenada ubierz sie idioto jeden z drugim w koszulke konstytucja i laz tak po miescie cymbale , wy nawet nie wiecie czego bronicie , jak bylo wasze PO to nie lamali konstytucji wtedy nie ? Przekrety afery grabierze gdzoe byliscie wtedy cymbaly z tyni waszymi szmatami konstytucja , od koryta odeszla szlachta i nie moga tego przezyc o to tu chodzi i to wy robicie Polsce pod gore , wezcie sie do roboty wkoncu jest jej wiecej niz za czasow waszego kochanego PO

 8. 8
  +17
  ~ Żenada
  Piątek, 07.09

  A wy z infoelbląg oczywiście musicie to publikować . Jesteście tacy sami jak ci którzy tą szmatę powiesili.

 9. 9
  +18
  ~ LSD
  Piątek, 07.09

  PATOLOGIA . CHAMSKIE NARZUCANIE SWOJEGO ZDANIA .

 10. 10
  +19
  ~ Gdzie serce ?
  Piątek, 07.09

  A Ta wszędzie tego biednego chłopaka ciąga . Wszędzie ....Gdzie Jego wolność ?

 11. 11
  +19
  ~ Kiki
  Piątek, 07.09

  Kodowcy przylatuje wasz idol z USA .Co prawda nie w koszulce z tym napisem.Tylklo w asycie oficerów CBŚ.

 12. 12
  --16
  ~ Twój email
  Piątek, 07.09

  Gdyby na koszulkach był symbol falangi, PiS – owscy wielbiciele byliby zachwyceni ! Nawet w najczarniejszych przemyśleniach nie dopuszczałem tego że nadejdą czasy w Polsce, kiedy słowo KONSTYTUCJA będzie słowem zakazanym. Widocznie ich rząd i jego poczynania są niekonstytucyjne skoro wspominanie o konstytucji widzi im się manifestacją antyrządową ? To przerażające, że tak odmóżdżyło ten naród i został wyborcą Podłej Zmiany !!!

 13. 13
  --17
  ~ Twój email
  Piątek, 07.09

  Miałem kiedyś w ręku książeczkę z takim napisem: "KONSTYTUCJA" na okładce. I nawet te bezeceństwa czytałem ! Chcę się zapytać, dlaczego takie coś dopuszcza się do sprzedaży, dlaczego jest dostępne w bibliotekach ? Przecież to może trafić w ręce dzieci ! Przecież wedle PiS to powinno być na indeksie ksiąg zakazanych (u nich nikt, z prezydentem włącznie czegoś takiego chyba nie czytał) !!!

 14. 14
  +13
  ~ yataman
  Piątek, 07.09

  Ci ludzie z KOD sa prawdopodobnie psychicznie obłąkani, a na pewno opętani przez diabła. taki towarzysz kawa i jurek motorowka to juz na pewno.

 15. 15
  +14
  ~ folksdojcz z Pacanowa
  Piątek, 07.09

  Po pierwsze. Przeczytać nie znaczy zrozumieć. Po drugie. To czym podobno ZP złamała konstytucję kilka lat temu zrobiło PO. Gdzie wtedy byliście? Po trzecie. Ta konstytucja to jest legalna? Na pewno? Po czwarte idzie za wami gruba kasa, dlatego jesteście tacy głośni. Wśród zwykłych ludzi nie macie poparcia. Te wasze spędy liczą po ile osób? A ilu przychodzi bo im za to zapłacono/szef kazał? Po piąte... Brawo info elbląg. Ładna agitka z tym zdjęciem.

 16. 16
  +15
  ~ obserwator
  Piątek, 07.09

  "Tak szlachetnego gościa, jak Henryka Krzywonos". Koń się śmieje.

 17. 17
  +5
  ~ ursus
  Piątek, 07.09

  Czy ta naga kobieta biegajaca po miescie to nie byla przypadkiem prowokacja KODu? Czy ta kobieta nie byla czlonkiem KOD?

 18. 18
  --11
  ~ kek
  Piątek, 07.09

  Widzę że pisowski trole już spamują gdy tylko widzą artykuł o Konstytucji.

 19. 19
  +3
  ~ HistorykHobbysta
  Piątek, 07.09

  Ale patronem Biedrąga jest Hermann von Balk... Wszystko popieprzyliscie... :(

 20. 20
  --5
  ~ Och
  Piątek, 07.09

  Debil jeden debil dwa więc debili mamy w 2018 roku. Smród się ciągnie za wami Kmioty.

 21. 21
  +1
  ~ Radzimy
  Piątek, 07.09

  Ubierz cała swoją rodzinę w te szmaty i paraduj może będzie ciekawiej. Bo to co robocie to dno. Cwoki.

 22. 22
  --8
  ~ Ej ty
  Piątek, 07.09

  Ten w tych ciemnych okularach chyba chce mieć na zawsze taki kolor pod oczami. Tak szuka problemu. Giwniarz. Do szkoły i do pracy i nich pokaże co potrafi a nie od małego podskakuje. Prostactwo.

 23. 23
  --3
  ~ Antycypisek
  Piątek, 07.09

  Hejt pisowski oszalał z nienawiści do słowa konstytucja i bredzi jak mały Kazio po dużym kuflu aż się zadławi jak Polak katolik.

 24. 24
  --1
  ~ Dax
  Piątek, 07.09

  Ta obecna Konstytucja to jest pisana przez komuchów i Alka dynksa Goleń

 25. 25
  +3
  ~ malkontent
  Piątek, 07.09

  Kiedy zamiast konstytucji zaczną bronić zwykłych przeciętnych obywateli

 26. 26
  +1
  ~ Twój email
  Piątek, 07.09

  Aż dziw bierze że podczas tej całej akcji nie wykreowała się na bohaterkę żadna elbląska „Dominika” i nie przywaliła nikomu z protestujących z „Liścia”, tak jak to miało miejsce kilka dni wcześniej w Warszawie podczas obchodów „Dnia weterana”. Myślę że Joachim B. nagrodzi swoją nadgorliwą koleżankę intratnym stanowiskiem w MSW. Może jako doradcę d/s przemocy ! Joachim Brudziński stwierdził na przykład, że samo spoliczkowanie potępia, bo to jednak przemoc, ale protestujących ukarać było trzeba. " Minister Brudziński najchętniej puściłby ich bez adidasów. Jak to już robił w młodości.

 27. 27
  --4
  ~ polak
  Piątek, 07.09

  falangę na koszulki , a tą szmatę z konstutucją do kibla

 28. 28
  +1
  ~ TSA
  Piątek, 07.09

  na poczatku myślałem , że ten cały kod powinien być by chronic nas przed partiami politycznymi. Jednak doszedłem do wniosku ze to jest zwykłe oszołomstwo. Co wy sobą reprezentujecie?Jesteście żałośni z tym ubieraniem w te koszulki, jak małe dzieci w piaskownicy

 29. 29
  +5
  ~ LUDZIE< TRZYMAJCIE MNIE !!!
  Piątek, 07.09

  Przesada pani Jadwigo Król, by wykorzystywać do tej propagandy swojego niewidomego syna Dżastina i jego niepełnosprawność do tej hucpy. Myślałem, że więcej oleju pani ma w łowie ? ( ZYCZLIWY ZNAJOMY)

 30. 30
  --2
  ~ Jez
  Sobota, 08.09

  Karac czubkow zenada co to za patologia

 31. 31
  +1
  ~ JASNOWIDZ
  Sobota, 08.09

  Platforma oszustów jak wygra wybory to będzie miała pełne pory .Rano na śniadanie będzie konstytucja i na obiad konstytucja , a na kolację śpiew .Wyklęty powstań ludu , chciałeś młot i sierp to teraz cierp . Marzenia się wloką jak mary jak smutno być w PLATFORMIE PRZEGRANYM ,

 32. 32
  --2
  ~ Arc
  Niedziela, 09.09

  kiedy w końcu posypią sie kary za bezczeszczenie i osmieszanie naszych pomników? Ps. redakcja jest taka sama jak ci obłąkani KODomici

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.