Niedziela, 18.11.2018, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Michał Missan: Elblążanie powinni decydować, na co wydane zostaną zyski spółki EPEC

06.07.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Michał Missan: Elblążanie powinni decydować, na co wydane zostaną zyski spółki EPEC
Fot. Ryszard Biel

Tylko w ubiegłym roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przyniosło zysk w wysokości około 2,5 miliona złotych. Michał Missan (Platforma Obywatelska) chce, aby dochody tej spółki były przekazywane do budżetu obywatelskiego Elbląga. - Skoro to elblążanie płacą za ciepło EPEC, to proponuję, aby elblążanie dysponowali swoimi pieniędzmi - dodał radny Missan.

Dyskusja na temat przyszłości ciepłownictwa w Elblągu rozpoczęła się na sesji (28 czerwca). Wtedy jednak prezydent nie był przygotowany na debatę. Przeniesiono ją na drugą część sesji, która rozpoczęła się dzisiaj (6 lipca) o godzinie 12. Przed rozpoczęciem obrad Michał Missan, radny i kandydat na prezydenta koalicji PO - Nowoczesna spotkał się z dziennikarzami. Poinformował ich o dwóch propozycjach, związanych z tematem ciepłownictwa, które ma zamiar przedłożyć prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu.

Nie wiem, jak się skończą przepychanki dotyczące ciepła. Na razie cierpią tylko elblążanie. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie do "okrągłego stołu". Z całym szacunkiem dla wszystkich radnych, łącznie z radnym Ryszardem Klimem, który tymi tematami często się zajmuje, nie jesteśmy fachowcami. Nie znamy się na tym. Ja nie potrafię rozstrzygnąć, czy powinniśmy podpisać umowę z Energą, czy też próbować innych rozwiązań. Nie wiem co dzieje się z koncepcją ogłoszoną przez pana prezydenta. Za chwilę, 16 lipca, mamy kolejną konferencję w tej sprawie. Tak się nie dogadamy. Moja propozycja jest taka, aby to fachowcy zajęli się tą sprawą, zarekomendowali rozwiązanie radnym, a oni podejmą decyzję. Zapytajmy ciepłowników, niech oni się wypowiedzą

- przekonuje Michał Missan.

Druga propozycja dotyczyła zysków wypracowanych przez spółkę miejską Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które dostarcza ciepło do domów wielu elblążan.

W przedsiębiorstwie EPEC w latach 2011 - 2016 została przeprowadzona restrukturyzacja zatrudnienia, została też zmodernizowana sieć. To pozwala przedsiębiorstwu na swobodną pracę, realizowanie inwestycji i przynoszenie zysku, bo zyskiem zakończył się ubiegły rok. Moja propozycja jest taka, skoro to elblążanie płacą za ciepło do przedsiębiorstwa, to przeznaczmy całe zyski na Budżet Obywatelskich, tak aby elblążanie dysponowali swoimi pieniędzmi

- dodał radny Missan.

Jak do tych propozycji ustosunkuje się prezydent Wróblewski? W tej chwili nie wiemy. Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag.pl?

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ elblążanka
  Piątek, 06.07

  Dobry żart, jakie zyski? to jest zwykłe okradanie odbiorców ciepła. To jest Spółka Miejska Nasza, a skoro są zyski 3-4 miliony to znaczy, że stawki są za wysokie. Kiedy w końcu ktoś wystąpi do URE i przedstawi wniosek, dlaczego Epec dokonywał sprzedaży usług po zaniżonych kosztach, a różnicę dodawał do zapłaty dla odbiorców , dlaczego za dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, pracowników my mamy płacić odbiorcy ciepła. To nie są koszta zasadne.To jakieś nieporozumienie dzielenie przez mieszkańców zysku, zysk w większości powinien być przeznaczany na podwyższenie funduszy Spółki , na remonty. O czym tu w ogóle mowa??

 2. 2
  +23
  ~ Stefan Rembelski
  Piątek, 06.07

  Odlot radnego totalny - co pan zażywa? A jak będzie strata to Budżet obywatelski ją pokryje? A może podnieść ceny do 100 zł za GJ wtedy zysk EPEC_u będzie większy i Budżet Obywatelski będzie większy. Taka mała piramidka cieplna. Nie tedy droga Panie radny - pudło. Kierunek to obniżenie kosztów produkcji - przykładów w Polsce jest multum - np. Zielona Góra.

 3. 3
  +29
  ~ alien
  Piątek, 06.07

  Panie , a kto panu powiedział ze taka spółka jak epec powinna wypracowywać zyski ????? Oni powinni pracować non profit, zaspokajać potrzeby cieplne mieszkańców po mozliwie najniższej cenie. Pan chcesz okradać elblążan dlatego nie możesz pan być prezydentem

 4. 4
  +25
  ~ wolny sąd
  Piątek, 06.07

  Pan Missan kompromituje się. Kompletnie nie ma pojęcia jaki jest status spółki komunalnej. A zyski to Pan Missan może sobie ciągnąć, ale na przekrętach szpitalnych.

 5. 5
  +24
  ~ Arras
  Piątek, 06.07

  A czy korzysta pan z doswiadczenia swoich niedobitkow managerów co za zyski dobrze się zabawili na stanowiskach???? Czy opracowali analizę cieplownictwa taką jak prymitywną i prostacką działalność w internecie, oj wstyd wielki wstyd

 6. 6
  +25
  ~ nijmegen
  Piątek, 06.07

  Teraz widac dlaczego ceny ciepła sa takie wysokie w Elblągu. Skoro EPEC generuje zyski, to znaczy, że ceny sa za wysokie. Przecież jest to pośrednik w dystrybucji ciepła!

 7. 7
  +22
  ~ taczki im
  Piątek, 06.07

  Zyski ?!!!!!!! Elblążanie płaczą i płacą bo ciepło za drogie.Dogrzewaja się odpadami z fabryki mebli trując środowisko i nas !!!!!!!!WY ŁOBUZY ,WSZYSCY Z LEWA IPRAWWA .Wy........was na zbity pysk !!!!!!!!!!

 8. 8
  +23
  ~ prawnik
  Piątek, 06.07

  Jaki budżet obywatelski missan !!!!!Na budżet obywatelski przeznaczcie swoje diety ! My żądamy aby obniżyć cenę ciepła !!!!!!!!EPEC to nie instytucja która ma wypracowywać zyski !!!!!!!

 9. 9
  +27
  ~ ?????????
  Piątek, 06.07

  I pan chce być prezydentem, ludzie trzymajcie mnie. Może by tak na początek zapoznać się z przepisami. A tak po prostemu, to ludzie nie chcą nic dzielić i nie chcą płacić na "jakiś" zysk.

 10. 10
  +20
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 06.07

  To mnie rozbawił kandydat, a czy wasz były specjalista od ciepłej podsadki dziś twój doradca pozwalał aby mieszkańcy mogli decydować na co maja ić pieniądze cz według własnego klucza rozdawał ?! Obłuda, żenada i niebywały skandal to POrażka!

 11. 11
  +13
  ~ wer
  Piątek, 06.07

  Po co te kombinacje z ciepłownikami (nikt nie ma do nich zaufania wie pan o tym doskonale!!!!) poza detalami technicznymi. Przeprowadzić analizę ceny Energii i kosztów Epec z tańszymi rozwiązaniami w innych miastach. Do tego nie potrzebuję chirurga ani prezesa banku żeby wiedzieć co jest grane. Panie do tego doktorat nie jest potrzebny tylko zdrowy rozsądek i tego się pan trzymaj. Nie odkrywaj pan ameryki ona już dawno odkryta

 12. 12
  +21
  ~ wer
  Piątek, 06.07

  Spólki miejskie nie są po to by generować zyski. są od zabezpieczenia pewnych potrzeb miejskich, a ich tzw zyski mogą służyć tylko i wyłącznie realizacji tych potrzeb i zabezpieczeniu ich realizacji w przyszłości. Mieszkańców interesuje tanie ciepło a nie fundusze na sponsoringi i biznesowa działalność miasta. Miasto nie jest od biznesu jest od zabezpieczenia potrzeb mieszkańców ma na to środki i narzędzia zabezpieczone

 13. 13
  +18
  ~ Janinka Apokalipsa
  Piątek, 06.07

  Pan Missan - jego indolencja znajomości gospodarki komunalnej jest kardynalnym dowodem na to, że ów kandydat PO na urząd Prezydenta Elbląga jest marionetką na usługach skompromitowanej grupy b. Prezydenta Nowaczyka. Skoro Pan Nissan na niczym się nie zna (może radzi sobie z układaniem grafików dyżurów ratowników medycznych) to co mógłby reklamować ?

 14. 14
  +22
  ~ Jerzy W
  Piątek, 06.07

  ma pan jakąś łączność z realem myślałem że pan bystrzejszy

 15. 15
  +20
  ~ Henryk S
  Piątek, 06.07

  ignorancja to nie jest coś co może dać panu prezydenturę w porównaniu z Wróblem wyszedł pan na durnia

 16. 16
  +20
  ~ Normalny Mapet
  Piątek, 06.07

  Czy PO musi samo się kompromitowac? Czy ci ludzie zatracili kontakt ze swiatem, kicha w smutnym wydaniu

 17. 17
  +18
  ~ qaz
  Piątek, 06.07

  Nic tak nie wzrusza wyborcy jak demokratyzacja demokracji. Będzie nas golił żeby żeby nam budżet obywatelski zrobić. Pan się nie nadaje panu zwoje ciężko chodzą albo pan myśli że wszyscy inni ludzie to durnie

 18. 18
  +15
  ~ Pinokio
  Piątek, 06.07

  Parcie na krzesło pan masz, parcie na powrót mają umoczeni syfem w Epec to już stwierdzono i wiadomo powszechnie, PO nie ma szans bo jest żałosne w tym co zrobilo i robi nada,l ale pan zyjesz tu i czy nie lepiej robic dalej za medyka niż opowiadać rzeczy na ktorych się pan po prostu nie znasz! Z pana zapleczem na nic juz szans nie macie, ekipa zbuntowanych chłopców utopiła pana i dlatego masz pan pecha bo na ***i.......e daleko się nie zajedzie! Wokół nich po prostu śmierdzi

 19. 19
  +17
  ~ Elblążanin
  Piątek, 06.07

  P. Radny Missan, spółki miejskie co do zasady powinny funkcjonować po kosztach, a nie wypracowywać zysk (czytaj. Drążyć kieszenie mieszkańców). Wobec powyższego pańska druga propozycja jest od rzeczy i nadaje się do kosza. Co do pierwszej, rzeczywiście, potrzebna jest analiza fachowców. Podobno obecny PM Elbląga robi coś (?) w sprawie. Warto byłoby zobaczyć konkretne wyniki analizy. Ew. inwestycja w miejską ciepłownię byłaby niebagatelnym ciężarem dla budżetu miasta, ale jest to być może dobre rozwiązanie. Z pewnością obecna RM w tej kwestii nie podejmie żadnej decyzji, błogi sen trwał zbyt długo. Reasumując niczego Pan nie proponuje poza machaniem do wyborców „tu jestem”. Nie jestem za żadnym z obecnych kandydatów na PM, czekam na niezależnego kandydata.

 20. 20
  --1
  ~ Do michal
  Piątek, 06.07

  Nie przejmuj sie tylko do przodu ci co pisza negatywy to raptem kilka osób pod rożnymi nazwami i Stefan rembelski ktory do tej pory pytany o donoszenie na kolegów z solidarności nic nie pisze. Pozdrowionka

 21. 21
  +19
  ~ Żenua
  Piątek, 06.07

  Ewidentnie lukaszek mu napisał, a on się topi. Ależ kandydat, nie wiem czy w Pcimiu mógłby być sołtysem.

 22. 22
  +17
  ~ Cieplownik
  Piątek, 06.07

  Juz raz PiS przez glupoli z PO wygralo w Elblagu teraz przez pana debilizm, butę, arogancję, ograniczenie ma szansę wygrać po raz drugi i to będzie najwieksze z pańskich dokonań, kto napchlal panu do glowy ze nadajesz sie na prezydenta tego miasta? Z kim i z czym , z usyfionym epecowskim zapleczem? Bojlerki mogli zastanowić sie wczesniej zanim osmarkali internet swoim syfem i umoczyli pana jako kandydata ! Za malo miasto na taką mafijną działalność wyrzuconych ze stołków pseudo managerów!

 23. 23
  --17
  ~ antyhejt
  Piątek, 06.07

  hejt się leje jak zawsze ale wszyscy razem z p. Rembelskim chyba nie przeczytali z uwagą tekstu. Nie chodzi o to czy mają być zyski czy nie, ale jak już są i to duże za zeszły rok to można ja w taki czy inny sposób przeznaczyć. Czytać trzeba ze zrozumieniem !

 24. 24
  +1
  ~ polkies
  Piątek, 06.07

  koszty produkcji to ENERGA panie Stefanie. Mniejsze koszty Gj to mniejsza cena strat na przesyle i potem wiele innych rzeczy wpływających na cenę np. przesyłu. To są powiązane ze sobą rzeczy. Tylko trzeba o tym wiedzieć.

 25. 25
  +14
  ~ wyborca
  Piątek, 06.07

  Misan i Ty się pchasz na Prezydenta Miasta - porażka totalna. Chłopie Ty nie masz najmniejszego pojęcia o funkcjonowaniu Spółek a co dopiero o funkcjonowaniu miasta. Weż Ty lepiej pilnuj tych swoich karetek bo też nie najlepiej to funkcjonuje, a nie zawracaj mieszkańcom naszego miasta głowy z wyborem na Prezydenta Miasta takiej miernoty jak Ty. Już jeden taki Nowaczyk był Prezydentem i co z tego wyszło wszyscy wiemy - ruina miasta.

 26. 26
  +12
  ~ do antyhejt
  Piątek, 06.07

  to nie hejt tylko w życiu tak już jest ze jak się walczy chamstwem i pozwala się na chamstwo to i to chamstwo wróci , jak to mówią karma wraca

 27. 27
  +13
  ~ Na szczaw
  Piątek, 06.07

  migdały, lukaszki takimi bzdetami podpuszczają kandydata. i oni odpowiadali za spółkę miejską. Zwykły hoorror. No tak załatwiali nasz szmal.

 28. 28
  +11
  ~ pytam się
  Piątek, 06.07

  Panie radny i kandydacie proszę się spytać w Epec na ile milionów są zadłużeni w banku/ coś chyba tak ok. 20 milionów/ jak jest mniej to proszę sprostować, jak pan się dowie . I jakie skutki powodują te kredyty dla nas odbiorców ciepła- kto płaci odsetki .Dlaczego zysk rozdają na sponsoringi, a nie przekazują tego na inwestycje?

 29. 29
  +3
  ~ brednie dla istnienia
  Niedziela, 08.07

  Wyjątkowy to kandydat na kandydata. On nie wie, nie zna się, nie umie. On zleci fachowcom. On przekaże zysk . On , ten kandydat na kandydata nie zorientował się, że płacącym haradż pośrednikowi (epec) mieszkańcom chodzi o obniżenie miesięcznych opłat za ciepło o 20-25%. Kandydat na kandydata wie, że epec to legalny sponsor (prostytucja) ludzi królika, czyli wtajemniczonych i wzajemnie powiązanych, umoczonych. On wie, że swój człowiek w epec cały zysk , czyli złodziejsko wydartą kasę, da temu kto go w epec ulokował. Odważny kandydat na kandydata - jawnie wraca do formuły grzesiowego epec . Wróbel choć trochę się kamufluje i zmienia kierunki "sponsoringu" (prostytucji), a kandydat na kandydata wali pomysł "uczciwie" po platformersku - "kasa jest moja", nasi zrealizują obywatelski budżet.

 30. 30
  +4
  ~ wystarczy uczciwie chcieć
  Niedziela, 08.07

  Wystarczy przeprowadzić reformę - producent dostarcza ciepło do odbiorców bez pośredników. Ktoś "komentuje", że są "straty na przesyle" - mamy XXI wiek i takie postawy powinny dawno umrzeć. Kupuję jakikolwiek towar i nie zauważyłem dopłaty za "straty na przesyle". Jako odbiorca chcę płacić jak najmniej za produkt finalny. Każde osiedle zakupi stary parowóz i zatrudni Anioła do obsługi. Idiotyczne tłumaczenia dla istnienia epec i innych mafijnych tworów. Kandydat na kandydata mógłby zaproponować reformę miejskich spółek do niezbędnego minimum. Nie mogliśmy żyć bez MPO czy taboru MZK - teraz możemy. Podobnie wodociągi, ciepło, dziurawe ulice. Miasto wymaga reformy a nie konserwacji mafijnego systemu. Złodziejskie kolesiostwo kompletnie udusi tą sicz.

 31. 31
  +3
  ~ Maluśkiewicz
  Niedziela, 08.07

  Panie kandydacie na kandydata powstrzymaj wściekle hieny bo to juz naprawdę wstyd jakimi gnojami się otaczasz pan i PO

 32. 32
  +2
  ~ Podnóżek u Grzesia
  Niedziela, 08.07

  Kandydacie, mieszkańcy chcą dysponować swoimi pieniędzmi. Płacąc mniej. lukaszek i brylantyna tak cię przesycili tymi banialukami?

 33. 33
  +1
  ~ Głupi Jasiu
  Niedziela, 08.07

  Te 2,5 bański zysku to oczywiście po odjęciu amortyzacji nietrafionych rur za grube miliony które poszły w dużej mierze do kieszeni POpleczników ? . To ciekawe ile przed amortyzacją mają zysku 5 banieczek ??? Ale nas doją !!!!!!!!! A jak jeszcze weźmiemy pod uwagę wszystkie apanaże biurowych na czele z Brylantynkiem to zrobi się jeszcze więcej. A ten z energii tysz swoje pewnie naciął . Czemu Elbląg biedny ??? Bo GŁUPICH mamy włodarzy którzy widza tylko POpaprane i Zsikane interesy wąskiej grupy tzw prominentów .

 34. 34
  --2
  ~ do Michał
  Wtorek, 10.07

  trzeba isc do przodu, stare odrzucic i budowac nowy Elbląg. Nie wolno ogladac się za siebie. Tylko nowe młode osoby moga nas wyzwolić ze starego układu sld+psl. trzmam kciuki tak licze i z mojej strony jakieś 100 głosów:)

 35. 35
  --1
  ~ Tak trzymać !
  Wtorek, 10.07

  Z przodu lukaszek, w środku kandydat, z tyłu brylantyna. Chyba , że wygra Wolf, to znowu z przodu lukaszek, z tyłu brylantyna.

 36. 36
  --1
  ~ Do tak trzymac
  Wtorek, 10.07

  Nie wiem o co zci chodzi człowieku ? Jestes chyba sfrustrowany mozecwystawic wystartuj.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.