Środa, 29.06.2022, Imieniny: Benita, Piotr, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Ukłucie może zaboleć, ale to, co się daje to duża rzecz". Elblążanie podzieli się krwią

20.06.2018, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Ukłucie może zaboleć, ale to, co się daje to duża rzecz". Elblążanie podzieli się krwią
Fot. Ryszard Biel

Wiem, jakie to ważne, sama kiedyś potrzebowałam krwi. Czyjś dar uratował mi życie. Dlatego zdecydowała się, że się odwdzięczę i oddaję krew, kiedy tylko mogę - mówi Joanna Tyszkowska. Elblążanka jest jedną z kilkudziesięciu osób, które wzięły w akcji "Darując krew ratujesz życie".

We wtorek rano na Placu Kazimierza Jagiellończyka stanął krwiobus. Chętni elblążanie do południa mogli dzielić się z potrzebującymi najcenniejszym lekiem, jakim jest krew. W akcji zorganizowanej przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu ostatecznie wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Oddawałem wcześniej już krew. Ostatnio dwa miesiące temu. Tutaj to był impuls. Przejeżdżałem, zobaczyłem punkt i postanowiłem skorzystać. To dobra sprawa. Rozumiem, że u niektórych osób, lękiem przed bólem, choć w tym przypadku jest to tylko ukłucie igłą, ciężko przeskoczyć. Jednak jeśli ktoś jest odporny, to wydaje mi się, że warto to robić. Krwi nie da się wyprodukować, a każdy z nas może jej kiedyś potrzebować

- przekonuje Bartosz Izdebski, krwiodawca.

Celem akcji, jak podkreślali organizatorzy, było zabezpieczenie elbląskich szpitali w krew. Jej niedobór, szczególnie w sezonie wakacyjnym, jest dużą bolączką.

Braki, nawet jeśli chodzi o te podstawowe grupy krwi, odczuwamy już teraz. Okres wakacji niestety jest tym okresem, kiedy potrzebujemy więcej krwi, a ludzi, którzy ją oddają jest mniej

- przyznaje Barbara Słodownik, pielęgniarka koordynująca z punktu w Elblągu.

Osoby, które we wtorek nie mogły wziąć udział w akcji i tak mają szanse wspomóc banki krwi. W lipcu i sierpniu przeprowadzone zostaną podobne akcje, a mobilny punkt poboru krwi znów pojawi się na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Natomiast przez cały czas, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 12 przy ul. Bema 80 czynny jest elbląski Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Podstawą do oddania krwi jest dowód osobisty. Wywiad lekarski przeprowadzany jest na miejscu. Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o masie ciała przynajmniej 50 kg.

Ludzie często mają opory przed oddawaniem krwi. Myślę, że boją się nowości. Czasami przychodzą do nas z przekonaniem, że sprzęt jest wielokrotnego użytku. Od razu zapewniamy, że wszystko, czego używamy, jest jednorazowe. Jeśli chodzi o ukłucie, to tak jak każde ukłucie, może nie jest zbyt przyjemne, ale to, co się daje ludziom, jest naprawdę dużą rzeczą. To jest lek, który ratuje ludziom życie, a innego takiego nie ma

- przekonuje Barbara Słodownik. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Elblążanie podzielili się krwią. ( zdjęć 12 )
Dodano: 2018-06-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Nigdy
  Środa, 20.06

  Dla olsztyna nie oddamy krwi nigdy bo olsztyn krew zabiera a do Elbląga trafi krew alba wala. Obłuda olsztyniakow nie zna granic.

 2. 2
  +6
  ~ Politycy
  Środa, 20.06

  Czy nie widzicie co wyprawiaja te z olsztyna, są do Ch,,,, ry dwa równorzędne miasta czy kłamstwo. Elbląg do Pomorza.

 3. 3
  +8
  ~ Nie dam ani kropli
  Środa, 20.06

  I tak ta krew nie trafi do potrzebujących Elblążan a do Olsztyna lub zostanie sprzedana do Niemiec.

 4. 4
  +4
  ~ Dlaczego
  Środa, 20.06

  Taki autobus do poboru krwi powinien być w Elblągu a nie burakowo, zagarnia wszystko nawet i krew.

 5. 5
  +1
  ~ krwiodawca
  Czwartek, 21.06

  Co za roznica kto,komu...Ludzie ta krew trafia do potrzebujacych w kazdym zakatku Polski.Nie rozsiewajcie plotek,nie straszcie ludzi,nie pozwalajcie na takie komentarze jesli ktos ma ochote oddac to niech oddaje i chwala mu za to.Nie chcesz nie oddawaj i nie komentuj bo robisz krzywde innym ludziom siejac zamet.Ja sam oddawalem krew i super.Z powodow zdrowotnych na te chwile nie moge oddac ale jak bede mogl,oddam z ochota.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8529169559479