Wtorek, 22.01.2019, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czym się różni smok od smogu? Dziennikarz i prezenter TVP R.Brzózka podpowiadał jak dbać o czyste powietrze

15.05.2018, 17:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czym się różni smok od smogu? Dziennikarz i prezenter TVP R.Brzózka podpowiadał jak dbać o czyste powietrze
Fot. Ryszard Biel

Radosław Brzózka, znany dziennikarz i prezenter TVP, od niedawna jest również ambasadorem czystego powietrza. W takiej roli spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu. To była lekcja pełna widowiskowych, czasami wręcz wybuchowych eksperymentów. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, nie tylko czym jest smog, ale też jak z nim walczyć.

Elbląska "czternastka" jest jedyną szkołą w województwie warmińsko-mazurskim i jedną z szesnastu z całej Polski, które Radek Brzózka odwiedzi w ramach kampanii edukacyjnej "Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci". We wtorek (15 maja), w siedzibie podstawówki przy ul. Mielczarskiego, dziennikarz TVP poprowadził ekologiczną lekcję pokazową dla uczniów klas I-III.

Jeśli mogę wykorzystać wizerunek do tego, aby propagować rzeczy związane z poprawą jakości środowiska, to absolutnie chcę to robić. Miałem już wcześniej do czynienia z tematami dotyczącymi ekologii ochrony środowiska. W Jedynce prowadzimy program, w którym promujemy między innymi alternatywne, odnawialne źródła energii. W Bydgoszczy realizowaliśmy duży projekt pokazujący, jak i dlaczego należy sortować odpady. Ta kampania jest kolejną akcją. Tym razem spotykam się z bardzo młodymi ludźmi. Jednak po kilkunastu spotkaniach w całej Polsce, które mam już za sobą, mogę powiedzieć, że to są naprawdę bardzo kumate istoty. Mam wrażenie, że dorosłych trochę można już spisać na straty. Dzieciaki natomiast dokładnie wiedzą co i jak. Zresztą te zajęcia uświadomiły mi, że mamy do czynienia z pierwszym pokoleniem, które nie zna świata bez sortowania śmieci czy smogu

- mówi Radosław Brzózka, dziennikarz, prezenter, znany między innymi z programu popularnonaukowego "Jak to działa?".

45-minutowe spotkanie w SP nr 14 pełne było widowiskowych doświadczeń - spektakularny, "smogowy" wybuch, najbardziej spodobał się dzieciom. Dzięki eksperymentom i zabawie uczniowie "czternastki" dowiedzieli się, czym różni się smok od smogu i dlaczego czystość powietrza jest tak ważna.

Moim zadaniem, jest mobilizować te dzieci do tego, aby jeszcze bardziej patrzyły rodzicom na ręce, kształtować w nich postawy, które mogą zaprocentować po latach. Mam wrażenie, że to się udaje. Natomiast ja od tych dzieciaków uczę się optymizmu i wielkiej ciekawości świata

- dodaje prezenter.

"Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci" to ogólnopolska kampania edukacyjna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Lekcje z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych są jednym z jej elementów.

Smog, pyłowe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, to zagrożenie dla zdrowia wszystkich. Główną przyczyną jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim. Szacuje się, że w Polsce użytkowanych jest ok. 3 milionów takich „śmieciuchów". PGNiG postanowiło podjąć działania mające na celu zwiększenie wiedzy na temat smogu, zagrożeń z niego wynikających oraz sposobów walki z nim, wyjaśniają pomysłodawcy kampanii.

Więcej na temat kampanii znajdziemy na jej stronie i na Facebooku. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / SP 14 Ekologiczna Lekcja Pokazowa ( zdjęć 52 )
Dodano: 2018-05-15 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ wychowawca
  Wtorek, 15.05

  smok od smogu zasadniczo niczym się nie różni oba służą do wyciągania szmalu od naiwniaków. Szmal to to za co rodzice kupują zabawki i jedzenie sobie i wam. Wyciąganie szmalu polega mniej więcej na tym, jak wtedy gdy wyrywasz fajną zabawce koledze lub koleżance, mniej fajne jest gdy tobie ją wyrywają. Naiwniak to ktoś kto pożycza swoje zabawki i myśli że inni też mu pożyczą

 2. 2
  0
  ~ Obserwujac
  Wtorek, 15.05

  Czemu do Elbląga nie przyjechał samochód z atrakcjami naukowymi Kopernik. Na Mazury do wy,,,,,,, wa pojechał a Elbląg to chyba ma 130tys.

 3. 3
  +4
  ~ koleżanka
  Wtorek, 15.05

  Ale super _dyrekcjo brawo ☺

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.