Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Matematyka zmorą maturzystów? Nie tym razem

07.05.2018, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Matematyka zmorą maturzystów? Nie tym razem
Fot. Ryszard Biel

"Proste", "Łatwiejsze niż się spodziewaliśmy", "To była formalność". Matematyka - w ostatnich latach zmora maturzystów, w tym roku zdaniem samych zainteresowanych nie sprawiła większych kłopotów.

Było w porządku. Sprawdziłem trzy razy to, co napisałem, a i tak wyszedłem przed czasem. Egzamin z matematyki na tym poziomie to tak naprawdę formalność. Myślę, że to będzie widać po wynikach tegorocznej matury

- przekonywał Jan Iwaniszyn, absolwent klasy matematyczno-fizycznej, którego zapytaliśmy o poziom dzisiejszego (7 maja) egzaminu z matematyki.

Maturalny maraton rozpoczął się 4 maja i potrwa do 25 maja. W piątek, na pierwszy ogień poszedł język polski. Po weekendzie maturzyści wrócili do szkół i zmierzyli się z matematyką na poziomie podstawowym.

W województwie warmińsko-mazurskim do tegorocznego egzaminu dojrzałości przystąpiło blisko 13 tysięcy absolwentów szkół średnich. W Elblągu maturę zdaje 1 512 osób w 20 szkołach, w tym 1 407 w nowej formule, a 105 w starej formule.

Jak poszło im na dzisiejszym egzaminie? Zapytaliśmy o to maturzystów z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.

To nie był zbyt trudny egzamin. Zadania, które z reguły rozpisuje się na całe strony, tutaj można było rozwiązać w trzech, czterech równaniach

- przekonywał Piotr Krawczyk, absolwent klasy IIIb o profilu biologiczno-chemicznym.

Będę pisał jeszcze matematykę na poziomie rozszerzonym. Jest wielka przepaść między tym przedmiotem na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Trudna matematyka dopiero mnie czeka

- mówił Kamil Kruszewski, z IIId matematyczno-geograficznej.

Nieliczni maturzyści podkreślali, że matematyka mogła jednak sprawić problemy.

Myślę, że poszło mi w miarę dobrze. Choć nie było nic zaskakującego, to jednak była trudna matura. Trudniejsza niż to, co mieliśmy na egzaminach próbnych

- przyznaje Sandra Kaptejna, z klasy IIIa humanistycznej.

Dotychczas matematyka była zmorą maturzystów. W ubiegłym roku w całym kraju oblało ją aż 17 proc. zdających, w warmińsko-mazurskim odsetek ten wynosił 18 proc. W elbląskich szkołach sytuacja wyglądała wtedy bardzo różnie. Najlepiej wtedy wypadli uczniowie II LO, którzy z matematyki pisemnej uzyskali średni wynik w wysokości 77,3 proc. Jak poszło tegorocznym maturzystom? Wyniki egzaminu ogłoszone zostaną 3 lipca.

Zanim jednak maturzyści zaczną myśleć o wynikach muszą zdać kolejne egzaminy. Jutro (8 maja) czeka ich ten z języka angielskiego, na poziomie rozszerzonym i podstawowym. Do końca tygodnia zmierzą się jeszcze z: matematyką na poziomie rozszerzonym, filozofią (9 maja), biologią, historią sztuki (10 maja) oraz wiedzą o społeczeństwie i informatyką (11 maja). Maturzyści obowiązkowo muszą podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Polski był łatwiejszy, niż się spodziewaliśmy. Matematyka, też nie była trudna. Trzeba było pomyśleć. Był jednak czas i na to i napisanie oraz sprawdzenie tego co się napisało. Przede mną teraz biologia i chemia, to mogą być ciężkie egzaminy. Mam nadzieję jednak, że i tu czeka nas miłe zaskoczenie

- dodaje Anna Strzelczyk, absolwentka klasy IIIc biologiczno-chemicznej.

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym znajdziemy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / II LO matura z matematyki ( zdjęć 40 )
Dodano: 2018-05-07 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Mdrl
  Poniedziałek, 07.05

  A ktoś na chusteczkę ma źle ostatnie zadanie 😉

 2. 2
  +1
  ~ maturzystka 1988
  Poniedziałek, 07.05

  Piękni, młodzi, a nade wszystko mądrzy - niech spełnią się Wasza marzenia.

 3. 3
  0
  ~ alla
  Wtorek, 08.05

  Hołubiona, najlepsza szkoła koleżanki p. dyrektor departamentu a nauczyciele w czasie egzaminu czytają książkę, zamiast pilnować. Czy to na pewno zgodne z procedurami?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.