Niedziela, 22.04.2018, Imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wojewoda warmińsko-mazurski chce stworzenia listy pomników do usunięcia. Wśród nich czołg T-34?

10.01.2018, 07:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Wojewoda warmińsko-mazurski chce stworzenia listy pomników do usunięcia. Wśród nich czołg T-34?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. Adrian Sajko)
W tym tygodniu wojewoda warmińsko-mazurski zwróci się do wszystkich samorządów lokalnych, aby przekazali listę pomników, które obejmuje tzw. ustawa dekominizacyjna.
 
W kwietniu 2017 r. weszła w życie ustawa Sejmu o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W praktyce oznacza to, że Prezydent Elbląga ma rok na zmianę nazw m.in. ulic, które upamiętniają system władzy w Polsce w latach 1944-1989.
 
IPN sporządził listę sowieckich pomników, na której znalazło się 229 obiektów. Wśród nich 8 z Warmii i Mazur (z Elbląga - czołg T-34).
 
- W powojennej Polsce powstało niemal 500 pomników „wdzięczności” Armii Czerwonej. Mowa tylko o pomnikach symbolicznych, stojących w miejscach publicznych, nie kryjących pod sobą szczątków poległych żołnierzy. Rosły jak grzyby po deszczu, lecz to nie społeczeństwo je stawiało – były one dziełem Armii Sowieckiej – wyjaśnia IPN. - Pod fałszywym płaszczykiem wdzięczności kryły prawdziwą symbolikę – zniewolenia Polski i uzależnienia jej od totalitarnego Związku Sowieckiego. Trudno w tej sytuacji się dziwić, że wolna Polska chce się tego balastu pozbyć.
 
Dlaczego obiekty wymienione na liście IPN-u mają zostać usunięte?
 
Demontaż pomników Armii Czerwonej nie jest skierowany przeciwko Rosji i Rosjanom. Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że miliony Rosjan były ofiarami tego samego nieludzkiego totalitaryzmu. Jesteśmy przekonani, że wszystkie ofiary zasługują na pamięć i szacunek. Ten właśnie szacunek nakazuje usuwanie pomników stanowiących pozostałość propagandy i fałszujących historię
 
– tłumaczy IPN.
 
 
Wstępna lista obiektów została sporządowa w 2016 r. przez Urząd Wojewódzki i różniła się ona od tej, którą przedstawił IPN. Na wykazie UW nie ma m.in. znajdującego się w naszym mieście przy ul. Armii Krajowej czołgu T-34.
 
Czołg T-34 znajduje się w naszym mieście od 40 lat. Gdy ówczesne władze miasta zadecydowały się umieścić czołg przy Al. Armii Krajowej (przed 1991 r. była to Al. Gen. Świerczewskiego), nakazali pomalować go na kolorowe barwy. W ten sposób miał się on nie kojarzyć z działalnością wojskową.
 
W 2013 r. grupa elblążan odmalowała czołg na zielono i murowała tabliczkę pamiątkową z napisem „Symbol walki 1 Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte z Hitlerowskim Najeźdźcą".
 
 
Czołg T-34, który stoi przy Al. Armii Krajowej w Elblągu, 12 czerwca 2017 roku został przekazany Muzeum Archeologiczno – Historycznemu w Elblągu i stanowi eksponat muzealny. Zgodnie z protokołem przekazania czołg po przejęciu przez Muzeum pozostał w dotychczasowym miejscu
 
- informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.
 
Niebawem okaże się, które obiekty znikną z naszego województwa. Nowelizacja tzw. ustawy dekominizacyjenej przewiduje rozbiórkę wszystkich pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny do 31 marca br.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ Ajax
  Środa, 10.01

  Bzdura totalna w tekście! Czolg na kolorowo pomalowala młodzież wladze miasta nie mialy nic do tego. Trzeba troche znac temat o którym sie pisze.

 2. 2
  --44
  ~ Radek
  Środa, 10.01

  Mam nadzieje ze ten badziewiasty czolg komunistyczny i ten kolo kina Orzeł zostanie zlikwidowany

 3. 3
  +28
  ~ j23
  Środa, 10.01

  czołg jest w gestii muzeum.....,a gdyby nie ten czołg na na czym żołnierze Polscy by walczyli w czasie II wojny światowej..... - chyba że napiszą od nowa historie......, i okaże się że wcale nie było I Armii Wojska Polskiego , a w zamian Ukraińcy [banderowcy] i Białorusini ..... o był tylko gen Anders który walczył o Polskę ale na południu Europy , a może po prostu spie.....ł

 4. 4
  +29
  ~ Odpowiem
  Środa, 10.01

  Od czołgu to niech się od,,,,, lista. Co zniknie z Elbląga na Olsztyn czy Mazury. Wara od czołgu elblaskiego. Jak przeszkadza jest muzeum w Elblągu i tam postawić.

 5. 5
  +29
  ~ Olaf
  Środa, 10.01

  Na miejscu czolgu powstanie pomnik , wiadomo jaki, czy pan wojewoda nie widzi w Elblagu wazniejszych potrzeb? Co za mala, pisowska zenada

 6. 6
  +24
  ~ C4
  Środa, 10.01

  Pisowska histeria nie ma końca a zniknięcie czołgu nic nie da bo zostaną zdjęcia i pamięć i zawsze ktoś będzie mówił, że koło czołgu spotkał kogoś lub coś kupił w miasteczku handlowym. Taki sam czołg stoi w Gdańsku i oba nie mają wymalowanego sierpa i młota. Nie się wojewoda zajmie istotnymi ważnymi sprawami w Elblągu a nie tylko w jego rodzinnym Ełku.

 7. 7
  +24
  ~ do
  Środa, 10.01

  Nazwać czołg imieniem generalissimusa zimnego Lecha i będzie nie do ruszenia...

 8. 8
  +24
  ~ OKO
  Środa, 10.01

  A ZAJĄĆ SIĘ SPRAWAMI WAŻNYMI DLA MIESZKAŃCÓW TO PEWNIE CZASU BRAK. I TACY LUDZIE MAJĄ WŁADZE .

 9. 9
  +23
  ~ tomek
  Środa, 10.01

  nie oddamy czołgu będziemy protestować ta nasz czołg i nasze miasto!!!ręce precz od naszego czołgu!!!!po moim trupie..tak powiedział nasz dziadek !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. 10
  +9
  ~ novak
  Środa, 10.01

  Radek ty masz bardziej zakuty baniak niż ten czołg pancerz .

 11. 11
  +23
  ~ A Z
  Środa, 10.01

  Jeżeli usuną ten czołg to będzie totalna porażka. Te czołgi wyprodukowano także w Polsce około 1000 sztuk. Te czołgi u boku żołnierzy radzieckich i polskich zdobywały Berlin.Ciekawe co zostanie zapisane, żeby usunąć ten czołg., nie da się historii na nowo napisać, pomimo, że doznaliśmy naprawdę wielkich krzywd ze strony Związku Radzieckiego.

 12. 12
  +20
  ~ Robert Koliński
  Środa, 10.01

  Banda PiSowskich tumanów, radnych-bezradnych potakiwaczy bez ikry i przyzwoitości oraz ich bezmyślnych służalców z IPN - pomnik w Elblągu jest częścią cmentarza wojennego i jeśli wojewoda oraz lokalne PiSowskie pacynki prezesa oraz oszołoma Antoniego chcą chryi na całą Polskę, czy nawet incydentu międzynarodowego, no to będą je mieli. Bez walki oszołomom czołgu i pomnika poległych nie oddamy, niech nas w zadek cmokną, pachołki i serwiliści. Przy czym zauważyć należy raz jeszcze, że pomnik na cmentarzu przy Agrykola nie jest pomnikiem wdzięczności. Tak jak czołgi (oba, bo w Elblągu mamy już dwa czołgi-pomniki T-34:). Mieszkańcy i dziennikarze pytali o nie w IPN w Gdańsku - wg tamtejszych czynowników "podłej zmiany" nie symbolizują one związków z ZSRR. (...)

 13. 13
  +18
  ~ Robert Koliński
  Środa, 10.01

  (...) Pomnik jest częścią cmentarza wojennego żołnierzy radzieckich, czołg-pomnik jest poświęcony natomiast polskiej jednostce wojskowej walczącej z hitleryzmem oraz pod opieką elbląskiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego, jako jeden z eksponatów. I nie podlegają ustawie. Może niech się urzędasy wojewody ze swoimi prowadzącymi (lekarzami, oczywista;) skonsultują, bo jak na razie to wygląda na to, że warmińsko-mazurski wojewoda jest nadgorliwym p... isowcem niedouczonym, bez pojęcia o stanie faktycznym (czyli jak w życiu).

 14. 14
  +26
  ~ Dreptak
  Środa, 10.01

  Mam cichą nadzieję, że przy okazji usuną wszystkie pomniki Kaczyńskiego - przecież w opinii Płaszczaka był komunistycznym przeydentem...

 15. 15
  +23
  ~ kulka
  Środa, 10.01

  A proponuję odszkodowania od Gdańska i Warszawy za wywiezienie cegieł z Elbląskiej Starówki do wyżej wymienionych miast

 16. 16
  +24
  ~ Czas
  Środa, 10.01

  A może by wojewoda zaczął dawać fundusze, do Elbląga i by inwestorzy tu wkroczyli inwestowanie. Bo olsztyn robi wszystko by Elbląg został plama na mapie. Wszystkie inwestycje powstają i budują w koło olsztyna i na bagnach. Czy tego zza biurka nie widać. Dlaczego olsztym nadal decyduje o pieniądzach ppowodziowych i decyzjach. Żuławy to Elbląg i tu powinny być biura i kasa,bo wieś bagienna na niczym się nie zna. Ocknij się wreszcie i wstydu oszczędź.

 17. 17
  +9
  ~ Pukpuk
  Środa, 10.01

  To tak jakby matka chciała od Ciebie odszkodowanie, że Cię urodzila.

 18. 18
  +11
  ~ klik
  Środa, 10.01

  Przecież wojewoda z miasta Elbląga pochodzi i nie ma wspomnień z tą atrakcją miejską?

 19. 19
  +18
  ~ lejtnant Diaczenko
  Środa, 10.01

  @klik - pewnie spadł kiedyś z czołgu, albo jak się wszyscy w "Czterech pancernych" bawili to robił za Niemca i teraz mu uraz pozostał;

 20. 20
  +21
  ~ mayk
  Środa, 10.01

  Nic nie likwidować może się jeszcze przydać a jakaś pamiątka dla przyszłych pokoleń.

 21. 21
  +18
  ~ stroskany
  Środa, 10.01

  Oj ostrożnie z ta likwidacją. Nie wiadomo jakie będą dalsze koleje naszego elbląskiego losu. Może trzeba zacząć uczyć języka rosyjskiego. Jeszcze wcale nie tak dawno zalecano naukę chińskiego.

 22. 22
  +6
  ~ b0ss
  Środa, 10.01

  @Robert Koliński - Antoniego już nie ma.

 23. 23
  +10
  ~ Robert Koliński
  Środa, 10.01

  @b0ss - ale duch Antoniego, jak Myśl Lenina - wiecznie wśród wiernego luda żywe;)

 24. 24
  +16
  ~ bob czołgista
  Środa, 10.01

  Nawet jak go usuniecie to i tak pamiec o Rudym 102 pozostanie na zawsze w naszych sercach! Szarik od was madrzejszy...

 25. 25
  +15
  ~ Obserwator
  Środa, 10.01

  Co nie którzy w Polsce to chcą działać jak Talibowie w Iraku. Zniszczyć wszystko co nie jest muzułmańskie, a u nas co nie jest polskie. Przecież ten czołg to jakaś historia. Komu on się kojarzy z komunizmem? Bo mnie nie.

 26. 26
  +15
  ~ RUDY 102
  Środa, 10.01

  WOJEWODA wywodzi się z Elbląga i kiedyś jak przepędzą pis na 4 wiatry tu wróci i będą go wytykać palcami i śmiać się w twarz osobie , ktora powinna wykazać się chociaż odrobiną znajomością historii tego miasta, wstyd proszę pana elblążanina i czas spojrzeć ze w Elblągu Pis nie ma zaplecza i nawet kościołowe i patologiczne 500 + nie pomoże i won

 27. 27
  +15
  ~ Szarik
  Środa, 10.01

  te pisowskie mądrale urodzili i może niektórzy z nich wykształcili w perlu , który ja wspominam lepiej niz obecne czasy , bo dziś rządy prowadzą nas do uwstecznienia do epoki neandertalczyka !Dość tego niszczenia i trochę szacunku historii ,ludzi i samych siebie , oddajcie dyplomy bo tez są z peerelu ,dosc tego ! dosc wzniecania nienawiści , kim wy jesteście? wstyd i hańba!zadbajcie o ludzi starszych , chorych , słuzbę zdrowia i tu niech wykaze się wojewoda a nie w burzeniu czegoś o czym jak widac nie ma pojęcia, niech zburzy pomniki na cmentarzu swoich bliskich bo tez są z peerlu!!!

 28. 28
  +9
  ~ Nowoczesny
  Środa, 10.01

  To wszystko PiS nam funduje w ramach programu "Inkwizycja+"? Dzień po dniu PiS narzuci nam w co mamy wierzyć, jak żyć, jak myśleć....... odbierając nam wolność!

 29. 29
  +10
  ~ Marusia
  Środa, 10.01

  Na szczęście nic nie trwa wiecznie a tym bardziej Pisuar, po prostu jeszcze trochę trzeba się pomęczyć z miernotami owładniętymi obłędem psychicznym , a potem zacytujemy słowa klasyka" spieprzaj dziadu"

 30. 30
  +9
  ~ Hmm...2
  Czwartek, 11.01

  Wojewodę zdekomunizować i do Syrii wysłać.Najlepiej z całym PISowskim elktoratem:)

 31. 31
  +13
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Czwartek, 11.01

  pis niech lepiej zajmie się poprawą w służbie zdrowia, zamykane są placówki, przedsiębiorcy czekają na te zapowiadane ułatwienia, a pisowcy zajmują się starymi pomnikami. Szczyt nieodpowiedzialności!

 32. 32
  +8
  ~ Jerzy W
  Czwartek, 11.01

  To kretyn który nie ma nic lepszego do roboty.Tle spraw leży odłogiem a kretyn walczy dale z j"komuna"

 33. 33
  +8
  ~ yhgh
  Czwartek, 11.01

  Zutylizować wojewodę. Też został zrobiony za komuny

 34. 34
  +9
  ~ Gustlik
  Czwartek, 11.01

  A czy tego pana ktos tlamsił w dziecinstwie ze w tak mlodym jeszcze wieku ulega presji niszczenia wszystkiego? Moze patrząc na fizjonomie mial problemy z rowiesnikami , dzis na stanowisku szaleje chlopaczyna

 35. 35
  +1
  ~ M.J
  Czwartek, 11.01

  Ten czołg,może obroni Elbląg, przed mapą Polski-po korekcie,którą zamieszczono w internecie.

 36. 36
  +1
  ~ pioan
  Wtorek, 16.01

  Zostawcie w spokoju te czołgi albo zabierzcie do muzeum - tylko nie pod palnik złomiarzy; naprawdę są ważniejsze sprawy dla Elbląga i okolic. Chyba że kolejny deweloper chce coś postawić akurat na miejscu Miasteczka koło czołgu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.