Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wojewoda warmińsko-mazurski chce stworzenia listy pomników do usunięcia. Wśród nich czołg T-34?

10.01.2018, 07:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Wojewoda warmińsko-mazurski chce stworzenia listy pomników do usunięcia. Wśród nich czołg T-34?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. Adrian Sajko)
W tym tygodniu wojewoda warmińsko-mazurski zwróci się do wszystkich samorządów lokalnych, aby przekazali listę pomników, które obejmuje tzw. ustawa dekominizacyjna.
 
W kwietniu 2017 r. weszła w życie ustawa Sejmu o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W praktyce oznacza to, że Prezydent Elbląga ma rok na zmianę nazw m.in. ulic, które upamiętniają system władzy w Polsce w latach 1944-1989.
 
IPN sporządził listę sowieckich pomników, na której znalazło się 229 obiektów. Wśród nich 8 z Warmii i Mazur (z Elbląga - czołg T-34).
 
- W powojennej Polsce powstało niemal 500 pomników „wdzięczności” Armii Czerwonej. Mowa tylko o pomnikach symbolicznych, stojących w miejscach publicznych, nie kryjących pod sobą szczątków poległych żołnierzy. Rosły jak grzyby po deszczu, lecz to nie społeczeństwo je stawiało – były one dziełem Armii Sowieckiej – wyjaśnia IPN. - Pod fałszywym płaszczykiem wdzięczności kryły prawdziwą symbolikę – zniewolenia Polski i uzależnienia jej od totalitarnego Związku Sowieckiego. Trudno w tej sytuacji się dziwić, że wolna Polska chce się tego balastu pozbyć.
 
Dlaczego obiekty wymienione na liście IPN-u mają zostać usunięte?
 
Demontaż pomników Armii Czerwonej nie jest skierowany przeciwko Rosji i Rosjanom. Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że miliony Rosjan były ofiarami tego samego nieludzkiego totalitaryzmu. Jesteśmy przekonani, że wszystkie ofiary zasługują na pamięć i szacunek. Ten właśnie szacunek nakazuje usuwanie pomników stanowiących pozostałość propagandy i fałszujących historię
 
– tłumaczy IPN.
 
 
Wstępna lista obiektów została sporządowa w 2016 r. przez Urząd Wojewódzki i różniła się ona od tej, którą przedstawił IPN. Na wykazie UW nie ma m.in. znajdującego się w naszym mieście przy ul. Armii Krajowej czołgu T-34.
 
Czołg T-34 znajduje się w naszym mieście od 40 lat. Gdy ówczesne władze miasta zadecydowały się umieścić czołg przy Al. Armii Krajowej (przed 1991 r. była to Al. Gen. Świerczewskiego), nakazali pomalować go na kolorowe barwy. W ten sposób miał się on nie kojarzyć z działalnością wojskową.
 
W 2013 r. grupa elblążan odmalowała czołg na zielono i murowała tabliczkę pamiątkową z napisem „Symbol walki 1 Warszawskiego Pułku Czołgów im. Bohaterów Westerplatte z Hitlerowskim Najeźdźcą".
 
 
Czołg T-34, który stoi przy Al. Armii Krajowej w Elblągu, 12 czerwca 2017 roku został przekazany Muzeum Archeologiczno – Historycznemu w Elblągu i stanowi eksponat muzealny. Zgodnie z protokołem przekazania czołg po przejęciu przez Muzeum pozostał w dotychczasowym miejscu
 
- informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.
 
Niebawem okaże się, które obiekty znikną z naszego województwa. Nowelizacja tzw. ustawy dekominizacyjenej przewiduje rozbiórkę wszystkich pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny do 31 marca br.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ Ajax
  Środa, 10.01

  Bzdura totalna w tekście! Czolg na kolorowo pomalowala młodzież wladze miasta nie mialy nic do tego. Trzeba troche znac temat o którym sie pisze.

 2. 2
  --44
  ~ Radek
  Środa, 10.01

  Mam nadzieje ze ten badziewiasty czolg komunistyczny i ten kolo kina Orzeł zostanie zlikwidowany

 3. 3
  +28
  ~ j23
  Środa, 10.01

  czołg jest w gestii muzeum.....,a gdyby nie ten czołg na na czym żołnierze Polscy by walczyli w czasie II wojny światowej..... - chyba że napiszą od nowa historie......, i okaże się że wcale nie było I Armii Wojska Polskiego , a w zamian Ukraińcy [banderowcy] i Białorusini ..... o był tylko gen Anders który walczył o Polskę ale na południu Europy , a może po prostu spie.....ł

 4. 4
  +29
  ~ Odpowiem
  Środa, 10.01

  Od czołgu to niech się od,,,,, lista. Co zniknie z Elbląga na Olsztyn czy Mazury. Wara od czołgu elblaskiego. Jak przeszkadza jest muzeum w Elblągu i tam postawić.

 5. 5
  +29
  ~ Olaf
  Środa, 10.01

  Na miejscu czolgu powstanie pomnik , wiadomo jaki, czy pan wojewoda nie widzi w Elblagu wazniejszych potrzeb? Co za mala, pisowska zenada

 6. 6
  +24
  ~ C4
  Środa, 10.01

  Pisowska histeria nie ma końca a zniknięcie czołgu nic nie da bo zostaną zdjęcia i pamięć i zawsze ktoś będzie mówił, że koło czołgu spotkał kogoś lub coś kupił w miasteczku handlowym. Taki sam czołg stoi w Gdańsku i oba nie mają wymalowanego sierpa i młota. Nie się wojewoda zajmie istotnymi ważnymi sprawami w Elblągu a nie tylko w jego rodzinnym Ełku.

 7. 7
  +24
  ~ do
  Środa, 10.01

  Nazwać czołg imieniem generalissimusa zimnego Lecha i będzie nie do ruszenia...

 8. 8
  +24
  ~ OKO
  Środa, 10.01

  A ZAJĄĆ SIĘ SPRAWAMI WAŻNYMI DLA MIESZKAŃCÓW TO PEWNIE CZASU BRAK. I TACY LUDZIE MAJĄ WŁADZE .

 9. 9
  +23
  ~ tomek
  Środa, 10.01

  nie oddamy czołgu będziemy protestować ta nasz czołg i nasze miasto!!!ręce precz od naszego czołgu!!!!po moim trupie..tak powiedział nasz dziadek !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. 10
  +9
  ~ novak
  Środa, 10.01

  Radek ty masz bardziej zakuty baniak niż ten czołg pancerz .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0911400318146