Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"To, że ksiądz staje za ołtarzem, jeszcze nie znaczy, że zawsze ma rację". Spotkanie z ks. Lemańskim

07.10.2017, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To, że ksiądz staje za ołtarzem, jeszcze nie znaczy, że zawsze ma rację". Spotkanie z ks. Lemańskim
Fot. Ryszard Biel

Przez ostatni rok powinniśmy w każdą niedzielę czytać fragment ewangelii św. Mateusza, słowa Jezusa. "Idźcie przecz ode mnie, w ogień piekielny przygotowany diabłu i jego aniołom, bo byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie" Powinniśmy to słuchać, a potem płakać i się kajać. Nie dlatego, żebyśmy powiedzieli, że ktoś jest gorszy, a ktoś lepszy, że nie ma niebezpieczeństw związanych z uchodźcami, tylko żebyśmy sami stanęli wobec słów Jezusa. Nasz kościół jest oparty na ewangelii i nie można się usprawiedliwiać, że w moim kościele mówili inaczej. Jak nie odpowiada ci jakaś homilia czy kazanie to nie słuchaj, ale słuchaj ewangelii, gdy stracimy takie oparcie, to raptem okaże się, że nie wiemy, w kogo my wierzymy, nie wiemy, kim jesteśmy - mówił ksiądz Wojciech Lemański podczas spotkania z elblążanami.

Jesteśmy w momencie przełomowym. Papież Franciszek wezwał do modlitwy za uchodźców. Takie modlitwy, w terminie wskazanym przez papieża, odbyły się w kilku diecezjach i wzięło w nim udział kilku zaledwie biskupów z 150 których mamy w Polsce. Tydzień później, czyli w najbliższą niedzielę, odbędzie się akcja "Różaniec na granicach". Nagle okazuje się, że kilkadziesiąt diecezji [akcja odbędzie się również w diecezji elbląskiej - przyp. red.] ogłosiło do niej swój akces. Ty człowieku pomyśl, które z tych wezwań jest ci bliższe, który z tych głosów jest dla ciebie głosem kościoła, do którego chcesz należeć. Czy to, żeby się odgrodzić, czy to, żeby się otworzyć? Ja rozumiem, że to nie jest proste, ale kto ma nas uczyć otwartości, jak nie ci, którzy czytają nam ewangelię

- dodał ks. Lemański.

Wojciech Lemański to ksiądz, który nie boi się mówić to, co myśli. To między innymi: za obronę in vitro, Kościoła za opieszałość w walce z pedofilią duchownych i za przywiązanie do dóbr materialnych Abp. Henryk Hoser odebrał mu parafię w Jasienicy i nałożył na niego karę suspensy, czyli zakaz posługi kapłańskiej.

Elblążanie niepokornego księdza przywitali pełną salą. Wojciech Lemański w Elblągu pojawił się na zaproszenie grupy Rozmawiajmy o demokracji. Spotkanie z nim odbyło w piątkowy wieczór w Atrium hotelu Arbiter. Pretekstem do jego zorganizowania była książka "Z krwi, kości i wiary", która jest zapisem rozmowy dziennikarki Anny Wacławik-Orpik z ks. Wojciechem. - Spotkanie z panią Anią było dla mnie niezwykle ważne, bo ja sobie takich pytań nie zadawałem. Ona postawiła, przede mną te pytania i sam musiałem się zastanowić, jak to ze mną jest - mówił ks. Lemański. Przede wszystkim jednak, spotkanie w Elblągu, było możliwością poznania opinii księdza na ważne dla współczesnych katolików kwestie. Wojciech Lemański odpowiadał na pytania dotyczące, nie tylko uchodźców, ale też i sensu utrzymywania celibatu, kształcenia kleryków, czy też kondycji i roli współczesnego Kościoła w Polsce. Odniósł się również do kontrowersyjnych dla niektórych wypowiedzi niektórych księży, z ks. Dariusz Oko, czy ks. Henryk Zieliński.

Po to dostał człowiek rozum i wolną wolę, aby przeczytał jedno, przeczytał drugie i sam wybrał, co według niego jest właściwe. To, że ksiądz dostaje święcenia kapłańskie i staje za ołtarze, jeszcze wcale nie znaczy, że ma rację. Nie raz jechałem na rekolekcje do sąsiednich parafii, siedziałem w konfesjonale i spowiadałem ludzi, nauczyciele, profesorowie, inżynierowie, słychać z ich wypowiedzi, że to jest inteligentny człowiek, a drugim uchem słyszę tego przy ołtarzu, jak opowiada takie farmazony, takie bzdury, takie prymitywne sformułowania, że człowiek po prostu najlepiej zapadłby się w tym konfesjonale pod posadzkę. Nie dlatego, że się z nim nie zgadzam, ale dlatego, że to jest na takim strasznie niskim poziomie. Kapłan jest sługą wspólnoty. Nie mamy w obowiązku przyjmować posługi, która nam nie odpowiada. Są takie miejsca, gdzie ludzie słuchając bzdur wstają i wychodzą. Ja nie wzywam, abyśmy reagowali tak na wszystko, z czym się nie zgadzamy, ale jeżeli ktoś zachowuje się wobec nas arogancko, w sposób narzucający nam swoje poglądy, w sposób, który ma niewiele wspólnego z ewangelią, którą przed chwilą przeczytał, to my powinniśmy reagować

- przekonywał ksiądz Lemański.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Galeria / Spotkanie z ks. Lemańskim ( zdjęć 24 )
Dodano: 2017-10-07 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ basia
  Sobota, 07.10

  świetne spotkanie z wspaniałym księdzem . Oby takich księży z powołania było jak najwięcej .

 2. 2
  +9
  ~ b0ss
  Sobota, 07.10

  No to też z tej samej ewangelii "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. " (Mt 24,23)

 3. 3
  --6
  ~ Janko Muzykant
  Sobota, 07.10

  Pojawił się nam nowy prorok podsłuchiwacz, który nie chciał wpuścić do kościoła staruszkę, która podarowała grunt na którym ten kościół został wybudowany.

 4. 4
  --5
  ~ Nshdz
  Sobota, 07.10

  Ksiądz jest podobny do Jacka cygana

 5. 5
  +9
  ~ Dede
  Sobota, 07.10

  Witamy kapelana KODu :-DDD

 6. 6
  +8
  ~ rewolucjajestprzednami
  Sobota, 07.10

  Uwielbiam ludzi, którzy mówią precz klerowi od naszych macic i polityki a następnie zapraszają na agitacyjne spotkanie księdza celebrytę! Patrząc po twarzach uczestników owoców z tego spotkania nie będzie żadnych poza kasą ze sprzedaży książki ks. Lemańskiego.

 7. 7
  --3
  ~ polak
  Sobota, 07.10

  czy ta menda uwaza sie za księdza??celebrycki gnój,jak i ci co bo zaprosili PO przyciąga wszystkie szumowiny ,oszołomów ,komuchów złodzieji i wszelką swołocz!!!oby tak dalej sami się zaoruja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. 8
  --1
  ~ elblązanin
  Sobota, 07.10

  same POwskie czerwone bladzie

 9. 9
  --1
  ~ 321
  Sobota, 07.10

  wcisla wymyśli jeszcze missana lub piskiewicza na prezydenta i to będzie wasz koniec w mieście

 10. 10
  --2
  ~ 321
  Sobota, 07.10

  wcisla wymyśli jeszcze missana lub piskiewicza na prezydenta i to będzie wasz koniec w mieście

 11. 11
  +6
  ~ nonk
  Sobota, 07.10

  Do tzw. "polaka" Proszę zmienić podpis, bo to po prostu wstyd, że człowiek, który się tak podpisuje zionie taką nienawiści. A poza tym "tak się nazywasz, jak innych przezywasz". Księdzu Lemańskiemu to pan/pani do pięt nie dorasta. Zastanawiam się, co się wydarzyło w Twoim życiu, żeś taki nieszczęśliwy/nieszczęśliwa wyznawco PiS. Skąd ta frustracja i takie brzydkie emocje? Współczuję ludziom z Twojego otoczenia.

 12. 12
  --1
  ~ Elb
  Sobota, 07.10

  "Pełna sala" a w rzeczywistości 95 osób.

 13. 13
  +6
  ~ AM
  Sobota, 07.10

  No i jak zwykle wydziera z każdego konta a przede wszystkim z magla i rynsztoka (sadząc po języku i jego mizerności) tak dobitnie kreślony przez Wańkowicz KUNDLIZM, który przez wieki, a szczególnie od czasów reformacji rozwijał się w społeczności polskiej - mając liczne okresy szczytowania do których zaliczam obecny stan upojenia bolszewickim niby katolicyzmem.

 14. 14
  +1
  ~ Elb58
  Niedziela, 08.10

  Zdjęcie nr 19 ,gościu w niebieskiej koszuli....tak sie zasłuchał ,ze aż zasnął...taki zmęczony .?!..czaczy tak nudno było??.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.