Poniedziałek, 24.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Wczoraj była masakra, ale przetrwaliśmy". Związku Jaszczurczego po powodzi

19.09.2017, 09:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Wczoraj była masakra, ale przetrwaliśmy". Związku Jaszczurczego po powodzi
Fot. Ryszard Biel

Udało nam się zabezpieczyć przed wodą. To, co wlało się do biura to niewiele w porównaniu z tym, co działo się na zewnątrz. Szkód nie mam, wystarczy, że posprzątam. Nie można narzekać. To siła wyższa. Zresztą nie jesteśmy jedyni. W wielu miejscach Elbląga sytuacja wyglądała podobnie, Każdy robił, co mógł i przetrwaliśmy - mówi Jacek Raszewski, pracownik jednego z biur przy ul. Związku Jaszczurczego. Po wczorajszej powodzi, dzisiaj w tym miejscu pozostało już tylko błoto, worki z piaskiem i rękawy. Podobnie sytuacja wygląda w większości podtopionych miejscach. Teraz Elbląg czeka sprzątanie i liczenie strat.

Ulica Związku Jaszczurczego była wczoraj jednym z trzech newralgicznych miejsc, w których koncentrowała się praca strażaków i służb miejskich z wodą wylewającą się z brzegów Kumieli. Jeszcze przed południem ulica została całkowicie zalana i zamknięto ją dla ruchu. Wtedy skupiono się na zabezpieczaniu szpitala El Vita, który tam się znajduje, lokali usługowych i domów. Układano worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe.

To wyglądało naprawdę strasznie. Woda podeszła prawie pod same drzwi. Miałyśmy szczęście, że tutaj jest trochę wyżej. Kilka metrów dalej woda była już w środku

- opowiada pani Wioletta, pracownica baru przy ul. Związku Jaszczurczego.

Przez kilka godzin trwała walka, głównie o niedopuszczenie wody na teren szpitala, gdzie istniało ryzyko zalania stacji transformatorowej i stacji pomp niezbędnej do wykonywania dializ. Ostatecznie szpital, podobnie jak biura i sklepy udało się ochronić.

Dzisiaj wody na ul. Związku Jaszczurczego już nie ma. Zostało błoto, śmieci i zabezpieczenie.

Szkód nie mam, wystarczy, że posprzątam. Pracowałem już w tym miejscu, jak była poprzednia powódź, dziesięć lat temu. Samo zalanie nie było może aż tak duże, jak teraz, ale moje biuro, to było znacznie gorzej, bo zalane było całe. Teraz nauczony doświadczeniem wiedziałem co robić. W miarę możliwości zabezpieczyłem drzwi i jak się okazało, to zdało egzamin

- mówi Jacek Raszewski, przedstawiciel firmy mieszczącej się przy ul. Związku Jaszczurczego.

Pracownicy lokali i mieszkańcy, podtopionej wczoraj ulicy, nie ukrywają, że ich zdaniem, jeśli chodzi o zabezpieczenie ulicy, coś poszło nie tak, choć służby ostatecznie się sprawiły.

Takiej powodzi nie widziałam tutaj nigdy, a mieszkałam na Związku Jaszczurczego przez 20 lat. Tutaj zawsze zalewało, ale nie aż tak. Tutaj wczoraj była masakra. To, że ostatnia powódź była lata temu miasta i służb nie tłumaczy. Taka powódź może zdarzyć się codziennie, w momencie, gdy całą noc i cały dzień pada deszcz. Dlaczego nazywamy Kumielę Dzikuską? Właśnie dlatego. Służby jako służby spisały się na medal. Tutaj nawaliło zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Na szczęśćie dzisiaj jest już dobrze. Słońce świeci, ulica schnie. Wracamy do normalności

- mówi pani Dorota, pracownica jednego z lokali usługowych przy ul. Związku Jaszczurczego.

Daleki jestem od tego, aby narzekać, ale początek, jeśli chodzi o zabezpieczenie ulicy był trudny. Zanim to wszystko zostało zorganizowane, dość długo trwało jak panowie stali z rękami w kieszeniach i czekali na cud. Za jakiś czas jak "maszyna" ruszyła, było już w porządku. Są tego efekty dzisiaj, bo tutaj mogło wyglądać gorzej. Teraz trzeba uporać się ze sprzątanie. To nie będzie łatwe. Wygląda to tragicznie i nie ma dojścia do naszych lokali. Będzie dobrze. Wszystkiego na raz się nie zrobi. Trzeba być cierpliwym. Stało się, jak się stało. To siła wyższa. Padało. Nie jesteśmy jedyni. W wielu miejscach Elbląga sytuacja wyglądała podobnie, każdy robił, co mógł i przetrwaliśmy - dodaje pracownik jednego z biur przy ul. Związku Jaszczurczego. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Związku Jaszczurczego po powodzi ( zdjęć 26 )
Dodano: 2017-09-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ azzzz
  Wtorek, 19.09

  wszystko wszystkim ale Wróblewski jaki i ten spec od bezpieczeństwa emerytowany Świniarski powinni wylecieć dziś na zbity pysk ze stołków.!!!! Wczorajsze wydarzenia to efekt nieróbstwa obu panów, siedzenie i ***zenie w stołki to za mało.!!!!

 2. 2
  --5
  ~ uedes
  Wtorek, 19.09

  to teraz Wojsko Polskie zajmuje się sprzątaniem ulic? po to są zołnierze, żeby sprzątali razem z mpo ulice? rozumiem, że ratują zdrowie , życie mienie, ale czyszczenie ulic to jakaś groteska, żołnierz nie po to nosi mundur, żeby robić z niego ciecia z miotłą

 3. 3
  +4
  ~ Żenada
  Wtorek, 19.09

  Prezydent i ci z um powinni to robić a nie wojsko. To skandal.

 4. 4
  +6
  ~ do Żenada
  Wtorek, 19.09

  Polacy nic się nie stało, nic się nie stało - w taki tonie są wypowiedzi w zamieszczonym artykule. Problem chyba jest większy , prawda? bo jak komuś nic nie zalało to po co to pisać.

 5. 5
  +9
  ~ Karlos
  Wtorek, 19.09

  Dlaczego żołnierzom nie przysługują środki ochrony osobistej do sprzątania tego syfu? Chociażby rękawice ochronne...

 6. 6
  +10
  ~ buba
  Wtorek, 19.09

  Do zobaczenia przy podobnych obrazkach po następnym większym deszczu. Przedwojenni mieszkańcy Elbląga jakoś umieli opanować Kumielę/Dzikuskę i to z pożytkiem dla rekreacji Elblążan, pomyśleli i w odpowiednim miejscu zbudowali basen, swojego czasu największy w Europie, a my nie potrafimy nawet tego utrzymać w odpowiednim stanie technicznym. A władzom Elbląga nawet nie jest wstyd z tego powodu. Ten stan rzeczy po prostu nam ubliża. Nikt nie czuje tego?

 7. 7
  +6
  ~ opus
  Wtorek, 19.09

  czy witold.w henryk.s grzegorz.n oraz marek.w z mosir te osoby sa w duzej mierze odpowiedzialne za ten burdel. przez dwie dekady nie rzobiono nic aby zapobiec tej klesce. za to zrobiono wiele aby do niej doszło. doprowadzono do ruiny basen przy spacerowej(nikt nie poszedl za to siedziec) zaniedbano dzialanie śluz na rzece, wybetonowano w sposob partacki brukiem koryto kumieli przy okazji niczac alejki w pakuu dolinka. Nie zadbano o droznosci kratek sciekowych odprowadzajcyh wode. zadam dymisji ttych decydentow, oni nadal trzymaja sie stolkow, moze to dobra okazja aby ich oderwac?czy etz dalej bedziemy tolerowac ta wszedobylska tandete?

 8. 8
  +4
  ~ pdim
  Wtorek, 19.09

  Pdim do boju za na niszom krokową

 9. 9
  +2
  ~ As
  Wtorek, 19.09

  DO uedes: Jak na Pomorzu w sierpniu Wojsko nie pomagało po wichurach było źle, pomagają po powodzi też źle... Zdecydujcie się ludzie.

 10. 10
  +1
  ~ pracownik anonimowy
  Środa, 20.09

  pdim ma 12zł na godzine i 1500 miesecnie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.