Wtorek, 27.07.2021, Imieniny: Julia, Natalia, Aureliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Powódź w Elblągu. Od kilkunastu godzin trwa walka z żywiołem, prezydent poprosił o wsparcie wojska

18.09.2017, 19:00:47 Rozmiar tekstu: A A A
Powódź w Elblągu. Od kilkunastu godzin trwa walka z żywiołem, prezydent poprosił o wsparcie wojska
Fot. Ryszard Biel

W Elblągu trwa walka z żywiołem. Rzeka Kumiela w kilku miejscach wystąpiła z brzegów. W tej chwili działania straży pożarnej i służb kryzysowych koncentrują się w trzech, newralgicznych punktach: ul. Związku Jaszczurczego, alei Grunwaldzkiej i ul. Malborskiej. Strażakom z Elbląga i okolic, którzy bez przerwy pracują już od kilkunastu godzin, na pomoc ruszyło 250 kolegów z jednostek z województwa warmińsko-mazurskiego. Prezydent zwrócił się do wojewody z prośbą o włączenie do akcji również żołnierzy.

Ulewne deszcze w Elblągu i całym regionie spowodowały, że poziom wody w rzece Kumieli gwałtownie podniósł się, w wielu miejscach wystąpiła ona brzegów. Sytuacja najgroźniej wyglądała przy ul. Związku Jaszczurczego, na Placu Grunwaldzkiej, ulicy Fabrycznej i Malborskiej.

To trudny dzień dla naszego miasta. Od rana w związku z dużymi opadami sytuacja powodziowa narosła ekstremalnie i intensywnie. O 11. 15 ogłosiłem pogotowie przeciwpowodziowe, służby walczą z wodą, minimalizują straty, jednak z Wysoczyzny Elbląskiej w dalszym ciągu napływa duża ilość wody. Niestety prognoza pogody nie nastraja optymistycznie. Jutro też mają występować opady deszczu. Przygotowujemy się do zabezpieczenia tych najbardziej newralgicznych miejsc. Wystąpiłem do wojewody z wnioskiem o wsparcie wojska. Myślę, że również wojsko nam pomoże

- mowił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, na konferencji prasowej zwołanej w związku z sytuacją w mieście dzisiaj po godzinie 16.

W tej chwili działania koncentrują się w trzech newralgicznych punktach. Na ul. Związku Jaszczurczego. Tam monitorowana jest sytuacja przy szpitalu, aby nie doszło tam do wtargnięcia wody i zalania urządzeń, w tym stacji pomp niezbędnej do dializ. Drugim punktem jest Plac Grunwaldzki. Tam woda wystąpiła z brzegów i zalała ulicę. Staramy się, za pomocą rękawów ukierunkować strumień wody. Trzeci punkt to jest ulica Malborska. W jednym z najniższych punktów podwyższymy wał

- mówi st. bryg. Mirosław Hołubowicz, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Wiedząc co dzieje się w Elblągu, we wszystkie jednostki państwowej straży pożarnej w województwie postawiliśmy w stan wzmożonej gotowości już koło południa. W tej chwili we wszystkich powiatach strażacy są gotowi do niesienia pomocy na terenie powiatu elbląskiego. Pierwszą transzę sił już uruchomiliśmy. Te siły są już w Elblągu i działają. W tej chwili drugi rzut sił, z terenu województwa, lada chwila dotrze do Elbląga, wesprzeć wszystkich, którzy walczą z żywiołem. To razem 250 strażaków. Uruchomiono również pomoc z centralnego obwodu operacyjnego, ze szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy

- dodaje komendant.

Nie powiodła się próba skierowania części wody z Kumieli do basenu otwartego przy ul. Spacerowej, którą służby miejskie podjęły przed południem. Okazało się, że jest tam niewielki odpływ wody, że tak naprawdę nie miało to większego znaczenia dla tej masy wody, która płynie Kumielą.

W związku z tym, że z ruchu wyłączona została część ulic, a także trakcja tramwajowa wzdłuż alei Grunwaldzkiej ruch w innych miejscach odbywa się z utrudnieniami. Prezydent wystąpił z apelem do mieszkańców o ograniczenie ruchu pojazdów.

W związku z trudną sytuacją na terenie miasta apeluję do mieszkańców, aby ograniczyli poruszanie się samochodami do najpilniejszych potrzeb, dzięki temu sprawniej do miejsc zagrożonych docierać będą służby ratunkowe

- zaapelował do mieszkańców prezydent Wróblewski.Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Powódź w Elblągu ( zdjęć 80 )
Dodano: 2017-09-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Radzimy
  Poniedziałek, 18.09

  Gdyby olsztyn dał na czas do Elbląga nowy sprzęt ppowodziowy, gdyby dali pojazdy do Elbląga, gdyby była wybudowana nowa strażnica w Elblągu to by było inaczej. A tak wszystko na olsztym i Mazury a na Elbląg z łaski. Gdyby za czasów peo i peesel wybudowano przekop i pogłębieno rzekę Elbląg nie było by cofki. Tak samo rządzący elblagiem zawalili każde jedne działanie po cofkach i zalaniach. Należy teraz rozliczyć tych co doprowadzili do takich zaniedbań, nawet wywaleniem że stolkow.

 2. 2
  +18
  ~ Tyle w temacie
  Poniedziałek, 18.09

  Wojsko to powinno ustawić granicę miedzy Elblągiem a bagnami. Już wystarczy tego niszczenia i upodlania Elbląga przez olsztyn. Elbląg do Pomorza

 3. 3
  +10
  ~ Teraz
  Poniedziałek, 18.09

  To teraz olsztyniaki chcą odzyskać twarz i robią wszystko by się wybielic. Wały chcą podnosić, sprzęt przywioza. A do tej pory ile to nie dawali czyli nic dla Elbląga. Wszystko dla olsztyna i na mazury. Wstyd. Tzw komendantem z bagien.

 4. 4
  +9
  ~ Ale jaja
  Poniedziałek, 18.09

  Bagienna, braterska pomoc jedzie, tylko z powrotem kontrola. wszystkiego. Co Elbląga to wara im od tego.

 5. 5
  +10
  ~ Helenka lulewicz
  Poniedziałek, 18.09

  Co wy gadacie o spacerowej? Sluzby melioracji pracowały tam dopiero ok 13, wode trzeba bylo juz wczoraj skierowac

 6. 6
  --11
  ~ Elblążanin48
  Poniedziałek, 18.09

  Panie Ryszardzie Biel, czy zamieszczone w tym artykule zdjęcia są z Elbląga? nie mogę sobie zlokalizowć miejsc, które są na fotografii.

 7. 7
  +9
  ~ Alik
  Poniedziałek, 18.09

  Trzeba było część wody wlać do starego basenu przy ul Spacerowej

 8. 8
  +3
  ~ Ke
  Poniedziałek, 18.09

  Zdjęcia placu Grunwaldzkiego, 3 maja, Fabryczna.

 9. 9
  +7
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 18.09

  Czyli tak jak mówili mieszkańcy wcześniej - wlew z Kumieli do starego basenu został zniszczony w czasie ostatnich robót melioracyjnych koryta rzeki i budowy basenu krytego. Akcja rozpoczęła się za późno (wszak była niedziela), zaś wybetonowanie Dzikuski na niemal całej jej długości stworzyło betonową rynnę, która nie była w stanie utrzymać takiej masy wody w korycie. Teraz jeszcze postawić hotel i aquapark na Dolince, jak planują władze miasta & radni, i mieszkańcy mogą śmiało przesiadać się z samochodów na kajaki. PS. Ludzie, skończcie z tymi zakompleksionymi bredniami nt. Olsztyna, to nie Olsztyn dał ciała w kwestii basenu, zabezpieczenia przeciwpowodziowego i spieprzenia regulacji Kumieli, to zrobili decydenci z elbląskiego ratusza. I to wcale nie tylko ci aktualni, burdel trwa od lat.

 10. 10
  +6
  ~ Przejazd
  Poniedziałek, 18.09

  Czy da się przejechać drogą S8 I 7 z Ostródy do Gdańska przez Elbląg ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.