Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ekopeleton zawitał do Elbląga. Jesteśmy mądrzejsi z ochrony środowiska

11.08.2017, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ekopeleton zawitał do Elbląga. Jesteśmy mądrzejsi z ochrony środowiska
Fot. NJ

Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, w te wakacje przemierza Polskę wzdłuż wybrzeża. Dzisiaj (11 sierpnia) z akcją Cycling Recykling zawitał do Elbląga. Przy tej okazji przeprowadzono również zbiórkę elektroodpadów. - Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona i nie ukrywam, że to najbardziej entuzjastyczny początek akcji, jakie do tej pory przeprowadziliśmy. Od rana pojawiło się już sporo osób - mówi Józefina Dobrowolska, córka podróżnika.

Pod koniec lipca Dominik Dobrowolski wyruszył ze Szczecina, aby pokonać na rowerze 500-kilometrową trasę wybrzeżem Bałtyku. Po drodze przekonywał mieszkańców, turystów do troski o środowisko, w tym również polskie palże i walki z zaśmiecaniem wód. Do tej pory odwiedził między innymi Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Hel i Gdańsk. Dzisiaj zawitał do Elbląga. Jutro dotrze do Braniewa, gdzie zakończy akcję.

W wybranych nadmorskich miejscowościach akcji Cycling Recycling towarzyszą zbiórki zużytych baterii oraz elektroodpadów. Jedna z nich odbyła się w Elblągu, na parkingu przed Biedronką przy ul. Rawskiej. Przez kilka godzin wolontariusze przyjmowali tam stary sprzęt AGD, telewizory, komputery i wszystko to, co można poddać recyklingowi.

Od rana pojawiło się już sporo osób. Mamy już telewizory, tostery, a nawet piłę mechaniczną. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona i nie ukrywam, że to najbardziej entuzjastyczny początek akcji, jakie do tej pory przeprowadziliśmy. Wiele osób mówi o tym, że ma zalegający sprzęt i cieszy się, że ma szansę się go pozbyć. Te odpady podlegają potem recyklingowi. Unieszkodliwiane są metale szkodliwe, natomiast te, które warto odzyskać, są odzyskiwane. W tonie sprzętu komputerowego można znaleźć do 100 mg złota. Więc to jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne

- śmieje się Józefina Dobrowolska, córka Dominika Dobrowolskiego, wolontariuszka podczas akcji Cykling Recykling.

Elbląg po raz kolejny znalazł się na trasie ekologicznej wyprawy Dominika Dobrowolskiego. W ubiegłym roku do naszego miasta przypłynął kajakiem z akcją "Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne". Podróżnik już od wielu lat namawia polaków do większej troski o środowisko. Jak wspominał podczas pobytu w Elblągu, ekologią zainteresował się ćwierć wieku temu, ale dopiero w 2010 roku narodził się pomysł niezwykłej wyprawy. Od tamtego czasu pan Dominik praktycznie co rok organizuje jakąś akcję.

To jest już kolejna z kilku akcji. Podczas pierwszej akcji tata objechał na rowerze dookoła Bałtyk, pokonał wtedy około 6000 kilometrów. Organizowała akcje kajakowe. Przez te lata chyba rzeczywiście zmieniła się nasza wiedza na temat ekologii i to nie tylko dzięki działaniom taty. Wydaje mi się, że w szkołach jest duży nacisk na edukację ekologiczną. Zdarza się, że maluchy wiedzą więcej niż dorośli. To fajne, bo te dzieci, wiedzą jak segregować odpady, co robić z bateriami, zakrętkami i uczą tego nas dorosłych. Jestem optymistką, jeśli chodzi o naszą świadomość ekologiczną

- dodaje Józefina.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.